Ételek és italok az étrendben

Só – ajánlott a sófogyasztásunk csökkentése?

Még senki sem hallotta, hogy egy szakács szidná a sót. Ez a leggyakrabban használt ételízesítő, amely nélkülöz­hetetlen minden konyhában. Az orvosokkal már más a helyzet. A szervezetnek szüksége van sóra – de csak egy bizonyos mértékig. Túlzott használata növelheti egyes súlyos betegségek kockázatát.

Mindenkinek aján­lott a sófogyasztás korlátozása?

IGEN Egyeseknek a só meg­emeli a vérnyomását, míg má­sok esetében nincs ilyen hatá­sa. Mivel azonban nehéz megmondani, ki melyik cso­portba tartozik, az orvosok mindenkinek azt ajánlják, hogy fogyasszanak kevesebb sót.

Ha valakinél az orvos magas vérnyomást állapít meg, el­kerülhetetlenül elrendeli a sóbevitel korlátozását is.

A kony­hasó veszélyei a benne lévő nátriumra vezethetők vissza. Egy átlagos felnőttnek leg­feljebb 500 mg nátriumra van szüksége naponta (bár már 115 mg is elegendő), a leg­több ember mégis több mint 3000 mg nátriumot fogyaszt naponta.

Az orvosok véleménye sze­rint a sós ételek a „sóérzékeny” emberekben okoznak vérnyomás-emelkedést. Becslé­sek szerint a magas vérnyomá­sú embereknek mintegy a fele tartozik ebbe a csoportba. Sajnos nem létezik olyan teszt, amellyel ki lehetne mutatni a sóérzékenységet, ezért az or­vosok mindenkinek, akinek magas a vérnyomása, azt tanácsolják, hogy fogyasszon napi 1500 mg-nál kevesebb sót.

Kutatási eredmények! Tizenhét hosszú távú vizsgá­lat adatainak elemzéséből az derült ki, hogy még azok a hipertóniás betegek is, akik kismértékben, de tartósan mér­séklik sóbevitelüket, 5 száza­lékkal csökkenthetik a szisztolés nyomást és 3 százalékkal a diasztolést.

A vizsgálat szerzői szerint, ha minden magas vérnyomás­ban szenvedő beteg hajlandó lenne kevesebb sós ételt enni, a szívinfarktus és a szélütés okozta halálozás 9, illetve 14 százalékkal csökkenne.

Jó tanács! A sószegény étrend még hatá­sosabb, ha ugyanakkor sok olyan élelmiszert fogyasztunk, amely gazdag káliumban, pél­dául sok zöldséget és gyümöl­csöt. A kálium kedvező hatást gyakorol a vérnyomásra. Egy vizsgálat során azon hiper­tóniás betegek esetében, akik korlátozták sóbevitelüket, ugyanakkor több zöldséget és gyümölcsöt ettek, 11,5 száza­lékkal csökkent a szisztolés vérnyomás. Ez több, mint amennyit egyes vérnyomás­csökkentő gyógyszerekkel ese­tenként el lehet érni.

És mi a helyzet azokkal, akiknek nem magas a vérnyo­mása?

Egyes kutatók úgy vé­lik, nincs értelme azt ajánlani, hogy mindenki fogyasszon kevesebb sót, mivel rengetegen vannak, akik akármennyi sós ételt fogyaszthatnak anélkül, hogy az hatással lenne vérnyo­másukra. Van mégis egy ok, amely miatt érdemes korlátoz­ni a sóbevitelt: kimutatták ugyanis, hogy négy normális vérnyomású emberből egy sóérzékeny, és esetükben nagyobb a kockázat, hogy idősebb korban magas lesz a vérnyomásuk.

Fontos! Sok orvos egyetért abban, hogy akiknek nem magas a vérnyomása, azok is korlátoz­zák sóbevitelüket napi legfel­jebb 2300 mg-ra – ennyi van kb. egy kiskanálnyi sóban.

Az ételek nátriumtartalma

Szakemberek azt ajánljak, hogy egészséges emberek se fogyasszanak többet napi 2300 mg nát­riumnál. Nem árt óvatosan bánni a sótartóval, de ennél is fontosabb, hogy fogyasszunk kevesebb feldolgozott és készételt, mert általában ezekben, valamint az éttermi ételekben található a bevitt nátrium 75 százaléka.

Ételek sótartalma

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.