A hüvelygomba hatékony kezelése
Amint észreveszi a gombafertőzésre utaló első jeleket, már tudja, mi következik – és gyors enyhülést akar. Csak akkor menjen a patikába, ha teljesen biztos abban, hogy élesztőgomba-fertőzésről van szó; egyébként jobban teszi, ha orvosához fordul diagnózisért és receptért. Amennyiben gyakran van ilyen fertőzése, próbálja megtalálni az okát – előidézheti például antibiotikumok (ezek elpusztítják a hüvelyben élő kedvező hatású baktériumokat, lehetővé téve a gomba megtelepedését), kortikoszteroidok és fogamzásgátló tabletták szedése, illetve spermicides krémek használata.
Gombaölő szerek
A gombaölő szerek többsége vény nélkül kapható krémek, kúpok vagy golyók formájában érhető el, ám a gomba ellen leghatásosabb termék egy szájon át alkalmazandó, vényköteles tabletta. Egyetlen adag flukonazol éppoly hatásos lehet, mint az egy-három napon át alkalmazott hüvelykúp vagy -krém: enyhíti a tüneteket, és a nők 80-90 százalékában teljesen elpusztítja a gombákat.
Ha évente négy vagy több fertőzése van, az első fertőzés után még hat hónapig használt gombaölő szer megakadályozhatja a kiújulást. Egy nagy esetszámú vizsgálat megállapította, hogy azon nők körében, akik az első fertőzés három adag, 72 óránként bevett flu-konazollal való kezelése után még hat hónapon át szedtek hetente egy adagot a gyógyszerből, a fertőzés utáni egy évben feleakkora volt a kiújulás kockázata, mint a fenntartó kezelést nem folytató társaik esetében. Átlagosan 10 hónap után lépett fel bennük újabb fertőzés, míg a kontrollcsoportban 4 hónap volt az átlag.
Ha gyakran van hüvelygomba-fertőzése, kérdezze meg orvosát, hogy amikor antibiotikumot kell szednie, nem volna-e érdemes azzal együtt, a fertőzés megelőzése céljából vényköteles gombaölő gyógyszert is használnia!
Probiotikumok
E „jó” baktériumok szedése segít helyreállítani egészséges arányukat a hüvelyben is, és így megelőzni az élesztőgomba fertőzés kiújulását. Egyes nők ha antibiotikumot használnak, mindig szednek mellette ezekből a táplálékkiegészítőkből is. Érdemes kipróbálni őket, ráadásul nincsenek, illetve alig vannak mellékhatásaik. Több ezer változatuk van, hüvelygomba-fertőzés esetén használja a Lactobacillus rhamnosus GR-1, az L. acidophilus vagy az L. fermentum RC-14 jelű törzseket.
A cukorbevitel megszüntetése nem megoldás!
Sok nő hisz abban, hogy ez segít a hüvelygomba megelőzésében. Bár tény, hogy a cukorfogyasztás csökkentése sok szempontból helyes, nincsenek egyértelmű bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy az étrend hozzájárulna a gombafertőzésekhez
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.