Hogyan tüntethetőek el a pattanások?
Fontos, hogy egészségünk megőrzéséhez belülről – vagyis táplálkozásunkon keresztül – is járuljunk hozzá. De természetesen az sem mindegy, mit teszünk bőrünkkel kívülről. Az akné kialakulását elősegítő tényezők közül ugyanis az egyik legfontosabb a pórusok elzáródása. Elengedhetetlen tehát, hogy arcunkat tisztán tartsuk, és megakadályozzuk a szőrtüszők eltömődését.
A csokoládé és a pizza nem okoz pattanásokat, ahogy a nem tökéletes arcmosás sem. Ennek ellenére a felmérések szerint sok felnőtt még mindig ezt hiszi – az orvostanhallgatóknak például nem kevesebb mint a 41 százaléka! Az igazság? Nos, a pattanásokra hajlamos bőrért a leginkább az ősök hibáztathatók. Brit kutatók 1500-nál is több ikerpár tanulmányozása alapján arra a megállapításra jutottak, hogy a pattanásosság az esetek 81 százalékában az öröklött hajlamnak tulajdonítható. De amíg nem fejlesztenek ki valamiféle génkezelést a pöttyök ellen, az illatszerbolti és a vényköteles szerek okosan használt kombinációja szinte minden esetben sokat segíthet.
Szalicilsav-tartalmú, pattanás elleni készítmények
A szalicilsavat vagy más hasonló vegyületet – például rezorcinolt és tejsavat – tartalmazó krémek és lemosok lebontják az elhalt bőrsejtek és a zsírok alkotta ragacsos keveréket, amely eltömi a pórusokat. A kisszámú önkéntes bevonásával végzett vizsgálat során a szalicilsav a benzoil-peroxidnál is hatásosabban csökkentette a pattanások számát az arcon.
Benzoil-peroxidot tartalmazó, pattanás elleni krémek
Ezek az illatszerboltokban kapható szerek a pattanásokat okozó fő bűnöst, a Propionibacterium acnes nevű mikrobát pusztítják el. Az enyhe, mérsékelt vagy akár súlyos pattanásosságban szenvedő tinédzserek és felnőttek számára a kezelés első lépéseként javasolt szer ugyanolyan hatásos – vagy még hatásosabb – lehet, mint a receptre kapható antibiotikumok és antibakteriális krémek. Egy vizsgálatban a kutatók több száz pattanásos személyt öt csoportra osztottak, és benzoil-peroxiddal, antibiotikumos tablettákkal és krémekkel, valamint placebotablettákkal és -krémekkel kezelték őket. Tizennyolc hét után a benzoil-peroxiddal és placebo-tablettával kezelt csoport tagjainak 60 százalékánál tapasztaltak legalább mérsékelt javulást.
A benzoil-peroxid mellett antibiotikumot – eritromicint – is tartalmazó krém még hatásosabb volt: az alanyok 66 százalékának lett tisztább a bőre. Ezzel szemben az antibiotikumot és placebót együtt szedő csoport tagjainak csak 54 százaléka észlelt jelentős javulást. Ez a pénztárcájának is jó hír: a vizsgálatban a benzoil-peroxid tizenkettedannyiba került, mint a vizsgálat során felhasznált antibiotikumok némelyike.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A benzoil-peroxid többféle dózisban kapható; a mellékhatások – például vörösödés, irritáció vagy hámlás – minimálisra csökkentése érdekében kezdje a legkisebb hatóanyag-tartalommal, és csak akkor váltson erősebbre, ha nem elégedett az eredménnyel.
Retinoidtartalmú krémek
A vényköteles hatóanyagot, például adapalént, tazarotént vagy tretinoint tartalmazó krémek, gélek és le-mosók mind úgy hatnak, hogy gyorsítják az elhalt bőrsejtek leválását, és ezzel segítenek megakadályozni a pórusok elzáródását. E kezelések enyhíthetik a gyulladást, a kivörösödést és a duzzanatot is – a kezelés hatása 8-12 hét után kezd láthatóvá válni. Öt gondosan megtervezett, összesen 900 pattanásos személyre kiterjedő vizsgálat összefoglaló elemzése szerint a tretinoin és az adapalén is mintegy 54 százalékkal csökkentette az arcon lévő pattanások számát. Tazarotén használatakor hasonló mértékű javulást találtak.
Antibiotikumos krémek
Hét, összesen több mint 1600 önkéntes bevonásával végzett vizsgálat eredményei szerint az antibiotikumos krémek a vörös, kidudorodó, gyulladt foltok 35-66 százalékát eltüntették. A javulás legalább 12-15 heti használat után volt észlelhető.
A baktériumok szaporodását gátló és a pórusok eltömődését okozó keratin termelődését csökkentő azelainsavat tartalmazó krémek egy svéd vizsgálat szerint a gyulladt pattanások 73 százalékát tüntették el, és hasonló eredmény született egy másik vizsgálat során tetraciklin-kapszulákkal is. Az azelainsav előnye, hogy nem antibiotikum, így nem okozhat antibiotikum-rezisztenciát sem.
Izotretinom
A pattanások elleni jelenleg leghatásosabb fegyver az izotretinoin, amelyet csak akkor alkalmaznak a makacs pattanásosság kezelésére, ha semmi más nem használ. Az általában 15-20 héten át szedett A-vitaminszármazék egy súlyos, csomós pattanásosságban szenvedőkkel végzett vizsgálatban a foltok 90 százalékát eltüntette. Terhesség alatt alkalmazva azonban az izotretinoin fejlődési rendellenességeket okozhat, s egyre erősödnek azon aggodalmak is, amelyek szerint fokozhatja a tinédzserek depresszióra, sőt öngyilkosságra való hajlamát is.
Alternatív megoldás:
- Fényterápiák: Egy a Harvard Egyetem Orvosi Karán végzett kis esetszámú vizsgálatban közepes vagy súlyos pattanásosságban szenvedő személyeket kezeltek erbium-lézeres fényimpulzusokkal. Az eredmény: kevesebb lett a pattanás, és a bőr a hat hónap múlva végzett következő kezelésig tiszta is maradt. A második kezelésen is átesettek körében 80 százalékos volt a siker. Akiket viszont csak egyszer kezeltek, azokon fokozatosan újra megjelentek a pattanások. A lézerek azzal fejtik ki hatásukat, hogy elpusztítják a baktériumokat, és talán a bőr zsírtermelését is csökkentik.
- Gyógynövény-terápia: Tegyünk a gyulladt foltokra szilfa hatóanyagú pasztát, kaolint vagy magnézium-szulfátot tartalmazó pakolást néhány napig, amíg a pattanás „meg nem érik”. Ha már kifakadt, tegyünk rá fertőtlenítő hatású teafaolajos pakolást. Jó megoldás a kenyérpakolás is: forralt tejbe vagy vízbe morzsoljunk kenyeret, tekerjük a pépet gézlapba, csöpögtessük le, és helyezzük a pakolást melegen a bőrre három-négy órára.
- Homeopátia: A pattanás kialakulásakor vegyünk be mészkénmájat (Hepar sulphurt), kifakadása után pedig kovasavat (szilícium-dioxidot, Siliceát). A bőrnek létfontosságú szerepe van a szervezet védelmében, az érzékelésben, valamint a testhőmérséklet és a folyadékháztartás szabályozásában.
Összegezve a következőket tehetjük az akné megelőzése, illetve kezelése érdekében:
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.