Hogyan működik a légzsák? Kockázatos-e?
Nem kétséges, hogy a légzsák közúti balesetkor életet menthet. Ugyanakkor némi kockázatot is jelent, mivel maga a légzsák felfúvódva sérülést, akár halált is okozhat. Amellett hogy az autógyártók próbálnak egyre biztonságosabb légzsákokat készíteni, természetesen a vezetők és az utasok maguk felelnek azért, hogy mindent megtegyenek biztonságuk érdekében.
Hogyan működnek a légzsákok?
Ütközéskor a légzsák felfúvódik. Mintegy 300 kilométer óránkénti sebességgel „robban be” az utastérbe a másodperc törtrésze alatt, és megóvja az első üléseken ülőket attól, hogy nekicsapódjanak a kormánykeréknek, a műszerfalnak vagy a szélvédőnek, és ettől életveszélyesen megsérüljenek.
A távlatok.
A légzsák azonban komoly sérülést is okozhat. A karambol előtti fékezés a biztonsági övet nem használó személyt előrevetheti a légzsák felfúvódási zónájába, ahol a működésbe lépő légzsák súlyos, akár halálos ütést mérhet az illető fejére, nyakára vagy mellkasára. Számottevő a veszély gyermekek és az alacsony növésű felnőttek számára is, illetve ha valaki előrehajolva ül. (Az oldallégzsákokat azért tartják biztonságosabbnak, mert azok az utassal egy vonalban fúvódnak fel.)
A kockázatok csökkentése
A szabályok szerint az autóban mind az első, mind a hátsó ülésen utazóknak be kell kapcsolni a biztonsági övet. A légzsák is hatékonyabb és kevésbé veszélyes, ha bekötve utazunk. Ráadásul a biztonsági öv bármely irányból jövő ütközésnél védi az utasokat, míg a front légzsákok nem.
Kerüljük az előredőlt testhelyzetet, és tartsuk távol magunkat a légzsák felfúvódási zónájától. Ez a vezető esetében azt jelenti, hogy (a vastag öltözéket nem számítva) legalább 25 cm legyen a szegycsont közepe és a kormánykerék középpontja között, az első ülésen utazó személy pedig dőljön hátra, amennyire csak lehet.
A 12 év alatti gyermekek használjanak koruknak, ill. testsúlyuknak megfelelő gyermekülést. A statisztikák szerint kisgyermekek esetében a légzsák többet árt, mint használ.
Ki lehet kapcsolni a légzsákot?
1998 óta egyetértés van abban, hogy bizonyos esetekben jobb kikapcsolni a légzsákot. Erre a legtöbb autó esetében csak a szakszervizben van lehetőség.
Az utasoldali légzsák kikapcsoltatandó, ha az első ülésen rendszeresen a menetiránynak háttal bekötött biztonsági ülésben csecsemő utazik. A vezetőoldali légzsákot is jobb kikapcsoltatni, ha nem tudjuk megtartani a 25 cm-es távolságot a kormánykerék középpontja és a szegycsont között, vagy valamilyen különleges orvosi probléma ezt indokolttá teszi.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.