Mi váltja ki a horkolás? Mit tudunk tenni ellene?
Ez a probléma a feleségeket gyakrabban zavarja, mint a férjeket, s bármilyen meglepő, tény, hogy az embereknek csaknem a fele horkol legalább alkalmanként, míg a felnőttek negyede rendszeres horkoló. E csoportba főként férfiak, 50 év feletti túlsúlyos személyek tartoznak. A horkolás komoly kellemetlenig: egyes házaspárok külön hálószobába költöznek miatta. A jelenség egyben „vészjelzés” is lehet. A hangos horkolás az alvási apnoé, azaz légzésszünet jele lehet: a légzés ilyenkor két horkolás között leáll 10 másodperctől akár két percig is terjedő időre.
Mi váltja ki?
A horkolást az okozza, hogy a száj- és orrüreg hátsó részében – ahol a nyelv és a torok felső része találkozik a lágy szájpaddal és a nyelvcsappal (a szájüreg hátsó részében lelógó lágy szövettel) – valami megzavarja a levegő szabad áramlását. Ennek különböző okai lehetnek. Elképzelhető, hogy a torok felső részének izmai nem elég erősek, ezért a nyelv, a lágy szájpad és a nyelvcsap megereszkednek és elzárják a légutakat, majd rezegni kezdenek, ahogy a levegő átpréselődik közöttük. Az alkohol, a kábítószerek és a mély álom tovább lazíthatják az izmokat, amelyek így még jobban elernyednek.
Bármi, ami beszűkíti a légutakat, tovább ronthatja a helyzetet. Ilyen kiváltó ok lehet, ha dohányzunk, ha allergiásak vagy túlsúlyosak vagyunk, ha nagyok a garatmanduláink, ha hosszú a lágy szájpadunk vagy a nyelvcsapunk, ha eldugul az orrunk, vagy orrsövényferdülésünk van.
Ha nem csak bosszantó
Azoknak, akik olyan hangosan horkolnak, hogy mások nem tudnak tőlük aludni, vagy akik még az oldalukon fekve is folytatják a „fűrészelést”, alvásszakértőhöz kell fordulniuk, hogy kizárják az alvási apnoé lehetőségét. Ez a szindróma rövid távon csupán kimerültséget okoz, hosszú távon viszont olyan szövődményekkel járhat, mint a magas vérnyomás vagy szívnagyobbodás. Egyéb mellékhatásai az erőtlenség, a vezetés közbeni álmosság, az emlékezetzavar, az ingerlékenység, a depresszió, a libidó csökkenése, a reggeli fejfájás és az elhízás.
Csendesedjen a vihar
A horkolás orvosi kezelése történhet a garat vagy az orrmandulák kivételével, a torok szöveteinek lézeres feszesítésével, illetve a felesleges szövetek kimetszésével.
Ha alvási apnoét állapítanak meg, éjszakánként a torokban uralkodó légnyomást megnövelő orrmaszkot lehet használni. Amennyiben ez nem segít, gyógyszeres kezelésre lehet szükség. Végső megoldásként a légutak műtéttel való szabaddá tétele is szóba jöhet. De ha valaki túlsúlyos, először is fogyással és rendszeres testmozgással próbáljon megszabadulni a horkolástól, mivel ez néha a súlycsökkenés hatására is javul.
Egy csepp megelőzés
- Lefekvés előtt legalább három órával fogyasszunk könnyű vacsorát.
- lefekvés előtt legalább négy órán át ne fogyasszunk alkoholt.
- Mindennap ugyanabban az Időben feküdjünk le és keljünk fel.
- Emeljük meg az ágyunk feji részét 8-10 centiméterrel.
- Ha túlsúlyosak vagyunk,dohányzunk, térjünk át egészségesebb életmódra: sportoljunk, fogyjunk le és szokjunk le a dohányzásról.
- Próbáljuk ki az erre való különleges ragasztószalagot. Ez kitágítja az orrlyukakat, es javítja a levegő áramlását a légutakban.
- Kerüljünk más horkolásgátló eszközöket. Ezek általában úgy működnek, hogy ébren tartják használójukat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.