Mire figyeljünk, ha főzőedényt választunk?
Melyik árt jobban: a telített zsírokban és koleszterinben gazdag, pecsenyelében úszó sült, vagy a serpenyő, amelyben elkészül? Az alumínium- és teflonedényekkel kapcsolatos aggodalmak hosszú múltra tekinthetnek vissza. Azok, akik kizárólag öntöttvasból és rézből készült fazekakat és serpenyőket hajlandók használni, nyugodtan átlapozhatják ezt a részt, ám a házi szakácsok legtöbbje jobban szereti az olcsó és könnyen tisztítható edényeket. Kérdés persze, nem kell-e nagy árat fizetni az olcsóságért és a kényelemért.
Alzheimer-kórt okozhat-e az alumíniumedényben készült étel?
NEM Egy időben csak úgy forrtak az indulatok azon feltevés körül, hogy az alumínium-edények használata elbutulást okozhat, ám az újabb kutatások eloszlatták a kételyeket.
Az alumíniumedényekkel kapcsolatos aggodalmak régóta ismertek: egy vizsgálat 1965-ben kimutatta, hogy a nyulak agyába injekciózott alumínium az emberi Alzheimer-kórhoz hasonló elváltozásokat okozhat. A későbbi vizsgálatokból az is kiderült, hogy az Alzheimer-kóros betegek agyában gyakran alumíniumlerakódások találhatók. Az emberek hamarosan világszerte elkezdték lecserélni alumíniumedényeiket, és van, aki nem hajlandó alufóliában fölmelegíteni a maradékokat. Ám az óvatosság valószínűleg fölösleges.
Amikor alumíniumedényben főz, a fémből valóban belekerülhet valamennyi az ételbe, ám ez rendkívül kis mennyiség, s a szervezet amúgy is egész nap érintkezik különféle alumínium forrásokkal. Ez a fém ott van a levegőben, az ivóvízben, az üdítőitalos dobozokban, a piperecikkekben, sőt egyes savlekötő gyógyszerekben is.
Ha megszabadult az alumíniumedényektől, akkor a teát sem árt kidobnia, ugyanis a levelekben különösen sok az alumínium. Ennek ellenére az Alzheimer-kór nem öltött járványos méreteket azon országokban, ahol nagy kultusza van a teaivásnak. A tudósok úgy vélik, további kutatások szükségesek annak eldöntéséhez, hogy az alumíniummal való érintkezés növeli-e az Alzheimer-kór kockázatát, bár a legtöbben egyetértenek abban, hogy ha igen, a kockázat akkor is csak minimális mértékű.
Megbetegíthetnek-e a teflonserpenyőkből származó kipárolgások?
IGEN Ha a serpenyőket nagyon nagy hőmérsékletre hevítik, olyan vegyületek szabadulnak föl belőlük, amelyek influenzaszerű tüneteket okozhatnak.
Kezdjük egy rossz hírrel a kanárik és a papagájok számára: a magas hőmérsékletre forrósodott teflonserpenyők bevonata bomlásnak indul, s a levegőbe kerülő vegyi anyagok súlyosan, akár végzetesen mérgezők a kismadarak számára.
Ugyanezeket a gázokat természetesen Ön és családja is belélegzi, s olyan tüneteket válthatnak ki, mint a köhögés, a fejfájás vagy a borzongás. Ezek napokig tarthatnak, s gyakran influenzának gondolják őket. Az orvosok már legalább az 1950-es évek eleje óta ismerik a „polimergőzlázat”. Könnyen elkerülheti a betegséget, ha nem forrósítja túl a teflonbevonatú edényeket. A teflont gyártó DuPont cég szerint a bevonat 260 °C körül kezdhet lebomlani, s azt javasolják, hogy ezeket az edényeket csak kis vagy közepes hőfokon használják. Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.
Szerző: Griffel Tibor