Okozhat-e problémát az amalgántömés?
Az „ezüst” fogtömések nem kizárólag ezüstből készülnek: valójában ezüst, ón, réz és más fémek pora az alapanyag, amelyet folyékony higannyal kevernek el. A fogorvosok immár csaknem két évszázada használnak ilyen „amalgámtöméseket” a fogak javítására. Noha ma már másféle töméseket is ismernek, az amalgám erős és olcsó. Kérdés persze, hogy biztonságos-e.
Okozhat-e egészségi problémákat az amalgámtömésben lévő higany?
NEM A kutatások során nem sikerült egyértelműen kimutatni, hogy az amalgámtömések bármilyen egészségi rendellenességet okoznának.
A fogorvosok hosszú időn át kitartóan bizonygatták, hogy a töméshez használt amalgámból nem juthat higany a szervezetbe. Ma azonban már tudjuk, hogy a fogtömésekből higanygőz szabadul föl, elsősorban rágás közben. Az is régóta ismert, hogy a nagy mennyiségű higannyal való tartós érintkezés károsíthatja a vesét, és remegést, depressziót, ingerlékenységet, emlékezetvesztést s egyéb idegrendszeri problémákat okoz.
A higanyos tömésekkel kapcsolatos aggodalmak már a 19. század közepén fölmerültek. A szkeptikusok azt állították, hogy a tömésekből szivárgó higany egész sor problémát okoz, elsősorban a központi idegrendszerben. Nincs azonban egyértelmű bizonyíték arra, hogy e tömések károsítanák az agyat, vagy bármilyen más egészségi problémát idéznének elő, még ha az összes fogban megtalálhatók is.
Az utóbbi időkben több vizsgálat is megcáfolta azon állításokat, hogy az amalgámtöméses gyermekek körében nagyobb a tanulási rendellenességek kockázata. Az egyik vizsgálat például megállapította, hogy e gyermekeknek hét évvel az amalgámtömések behelyezése után teljesen normális az emlékezetük, az összpontosító képességük, a mozgáskoordinációjuk és minden egyéb mérhető idegrendszeri funkciójuk.
Az FDA szerint nincsenek bizonyítékok a higanyos tömések ártalmasságára, bár abban dr. Bates és más tudósok is egyetértenek, hogy e téren további vizsgálatok szükségesek.
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.Szerző: Griffel Tibor