Baleset sérültjének ellátása: legfontosabb teendők
Elsősegélynyújtáskor mindvégig őrizzük meg nyugalmunkat, és mindig tartsuk szem előtt a saját biztonságunkat. A gyors cselekvés fontossága vitathatatlan, de kapkodni soha nem szabad. Szükség esetén kérjünk segítséget, vagy hívjunk mentőt.
Helyzetkép
Először győződjünk meg róla, hogy biztonságos körülmények között kezdhetünk-e neki az elsősegélynyújtásnak. Ha a sérültet külső ok miatt közvetlen életveszély fenyegeti, hárítsuk el. Aztán állapítsuk meg, hogy a szerencsétlenül járt eszméleténél van-e, majd vizsgáljuk meg a légzését.
- Óvatosan közelítsük meg! Ha a sérült megközelítése életveszélyes, riasszuk a mentőket, és maradjunk távol. Egyetlen pillanatra se vegyük le a szemünket róla, s akkor se menjünk közelebb, ha láthatóan súlyosbodik az állapota.
- Gondoskodjunk a biztonságáról! A sérültet csak akkor szabad megmozdítani, ha így közvetlen külső életveszélyt hárítunk el (és nem sodródunk bajba).
- Lássuk el az alábbi sorrendben: legelőször mindig a közvetlen életveszélyt szüntessük meg, csak ezt követően foglalkozzunk az egyéb sebesülésekkel.
- Hívjunk segítséget! Szükség esetén riasszuk a mentőket, illetve kérjünk segítséget valakitől a közelben.
Segélyhívás
Riasztáskor az alábbi kérdésekre kell válaszolnunk:
- Hol történt a baleset? Adjuk meg a pontos címet, ennek hiányában magyarázzuk e! A helyszín megközelíthetőségét.
- Mi történt? Mondjuk el, hogyan sérült megvagy hogyan lett rosszul az illető.
- Hány sérült, illetve beteg van?
- Milyen sérülés, tünet észlelhető? Mi a beteg panasza? Írjuk le pontosan a tüneteket, sérüléseket.
- Adjuk meg a nevünket és a telefonszámunkat! Erre azért van szükség, hogy visszahívhassanak.
- Várjuk meg a mentésirányító esetleges kérdéseit, tanácsait!
- Szükség esetén a mentőszolgálat riaszthatja a rendőrséget és a tűzoltóságot is.
Teendők:
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.