Fontos-e a gyermekvállalás tervezése cukorbetegségben? Igen!
Az a kívánatos, ha az ismerten cukorbeteg nő teherbe esése az egészségesekével megegyező anyagcsere-állapotban következik be. Ezt az állapotot a prekoncepcionális gondozással lehet megvalósítani, s az esetek többségében eléréséhez intenzív inzulinkezelés alkalmazása/bevezetése szükséges.
A fogamzás optimális idejének megválasztása szempontjából fontos adat a HbAlc-érték, ennek 6-7% közötti értéke esetén a legkedvezőbb a terhesség kimenetele. A cukorbetegek gyermekvállalása tehát lehetőség szerint tervezetten kell, hogy történjen.
Természetesen a terhesség nemcsak tervezett módon következhet be. Ilyenkor fontos ennek mielőbbi felismerése, az anya anyagcseréjének pontos felmérése, hogy a terhesség valószínű kimenetele, esetleges ellenjavallatának megfogalmazása a lehető legpontosabban véleményezhető legyen.
Ilyen ellenjavallatot képezhet pl. az anya súlyos koszorúér betegsége, kifejezetten rossz koraterhességi anyagcsere-állapota, beszűkült veseműködéssel járó vesekárosodása vagy súlyos látásromlást okozó szemfenéki károsodása.
Amennyiben orvosi tanács ellenére a terhesség megtartása mellett dönt(enek), és ezt írásban is rögzítik, a gondozó team feladata a terhesség elérhető legkedvezőbb kimenetelének biztosítása intenzív, diabetológiai centrumban történő több szakma együttműködésén alapuló gondozás formájában. A leggondosabb ellátás mellett is előfordulhat azonban az ellenjavallt terhesség kiviselését követő anyai vagy magzati egészségkárosodás.
Az elmondottakból következik, hogy amennyiben a cukorbeteg nő – aktuálisan – nem tervez gyermeket, a nem kívánt terhesség elkerülésére biztonságos és folyamatos fogamzásgátlás szükséges. Ennek legkedvezőbb módszerét számos tényező – a cukorbeteg nő életkora, anyagcseréjének labilitása, esetleges érszövődmények fennállása és azok stádiuma, kísérőbetegségei, valamint az, hogy szült-e már gyermeket, vagy sem – befolyásolja. A szorosan vett egészségügyi indikációk mellett minden esetben figyelembe kell venni a szexuális kapcsolatot folytató pár igényeit és szempontjait is.
A legáltalánosabban a mechanikus, ún. barrier védekezési módszerek alkalmazhatók (óvszer, hüvelyi pesszárium, illetve ezek kombinációja), bár ezek biztonságossága nem túl nagy. A fogamzásgátló módszerek biztonságosságát indexszámokkal jellemzik.
Ezek egyik leggyakrabban használt formája az ún. Pearl-index, ami adott időre eső nem kívánt terhességek számát értékeli rendszeres nemi életet élő párokra vonatkoztatva. Minél kisebb az értéke, annál biztonságosabb a jellemzett fogamzásgátló módszer.
A hormontartalmú tablettákkal kapcsolatos korábbi merev tiltás mára döntő részben a készítmények hormontartalmának csökkenésére és anyagcsere-semleges – azaz a vércukor- és vérzsírértékeket érdemben nem befolyásoló – voltára visszavezethetően módosult. Egyéni mérlegelést követően mind fogamzásgátló tabletták, mind a méhen belüli eszközök („spirál”) cukorbeteg nőknél is alkalmazhatók.
Szedhet-e fogamzásgátlót a cukorbeteg nő?
A korábban már érintettük a fogamzásgátlás kérdéskörét, indokoltságát és feltételeit cukorbetegségben. Ennek egyik sarkalatos pontja a tablettás fogamzásgátlás alkalmazhatósága. A korábbi évtizedekben elterjedt – bár akkor is vitatott – álláspont szerint e készítményeket cukorbetegeknek általában nem tanácsolták.
Az adott személyre vonatkozóan azonban minden esetben egyedi döntést kell hozni .az alkalmazhatóságáról és a választandó készítmény jellemzőiről (hormontartalom, az összetevők aránya, szekvenciális, vagy változatlan összetételű változat stb.).
A készítmény szedésének megkezdését követően külön figyelmet kell fordítani az anyagcserehelyzet alakulására, a vércukorszint esetleges, a korábbinál nagyobb Ingadozására – az esetek egy részében az anyagcsere labilisabbá válhat az érszövődmények alakulására. Elsősorban 2DM-es betegeken esetenként megfigyelték az átlagos vércukorszint emelkedését, és addig életmódkezelést folytatóknál inzulinkezelés bevezetésének szükségességét.
Mit jelent a prekoncepcionális gondozás?
A prekoncepcionális gondozás a diabétesszel társuló terhesség anyai és magzati szövődményeinek megelőzését szolgálja oly módon, hogy a tervezett terhesség lehetőség szerint az adott személy esetében elérhető legjobb egészségi állapotban következzék be.
Ennek érdekében részletes állapotfelmérés történik mind az anyagcserehelyzet, mind az esetleges érszövődmények, mind egyéb kóros állapotok vonatkozásában, s felismerésük esetén megkezdődik a talált eltérések gyógykezelése is.
A prekoncepcionális gondozás a beteg és az őt kezelő „szakellátó csapat” – belgyógyász- diabetológus. szülész, szemész, újszülött gyógyász, diabétesz-szakápoló, dietetikus stb. – szorosan összehangolt munkáját igényli. E gondozás feladata az anyagcsere-állapot normalizálása, az esetleges érszövődmények kezelése (pl. szemészeti lézerkezelés), a vérnyomás- és vérzsíreltérések rendezése. Mindaddig, amíg az említett feltételek nem teljesülnek, biztonságos fogamzásgátlást kell alkalmazni. A terhesség vállalása szempontjából elérkezett időpontot is e gondozó csapat határozza meg.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.