Mi az a koleszterin, koleszterin alkotóelemei
Mindent a koleszterinről
A koleszterint jórészt szervezetünk maga termeli, ezért a koleszterinszint diétás étrenddel csak korlátozott mértékben befolyásolható. A koleszterin – egyebek mellett – szabályozza a sejtmembrán vízáteresztő képességét, hogy védje a sejteket a kiszáradástól.
Ha magas a vérben a koleszterinszint, az vízhiányra utal. Ha bőségesen ellátjuk szervezetünket vízzel, a szervezet azonnal csökkenti a koleszterintermelést, azaz épp annyit állít elő, amennyire szüksége van. Ezzel az önszabályozó rendszerrel gondoskodik szervezetünk arról, hogy a vér koleszterinszintje a megfelelő értéken maradjon.
Ha a koleszterinszint túl magas, az csak azt mutatja, hogy a szervezetnek bizonyos körülmények fennállása miatt több koleszterinre van szüksége. Épp ezért ennek az okát kell kideríteni, és ezeket a körülményeket kell elkerülni, nem pedig pusztán arra törekedni, hogy csökkentsük a koleszterinszintet.
Koleszterin alkotóelemei
A lipoproteineknek két fajtáját különböztetjük meg. A kettő közül a kedvező típusú a HDL (High Density Lipoprotein), a kedvezőtlen az LDL (Low Density Lipoprotein). A HDL szállítja el a koleszterint az erekből, és nagy értéke, hogy véd a szívinfarktustól. Az LDL viszont elősegíti az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulását.
Különösképpen veszélyes az alfa-1 lipoprotein, egy igen ragacsos tulajdonságú vérzsír, amely nagyon könnyen megtapad az érfalakon, s idővel érelmeszesedést okoz. A gének határozzák meg, hogy ennek értéke alacsony vagy magas-e valakinek a szervezetében, s ezt napjainkban még nem tudjuk befolyásolni.
Az egyetlen lehetőség számunkra, hogy valamennyi egyéb rizikófaktort igyekszünk a minimálisra csökkenteni.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.