Közönséges palástfű, a megoldás menstruációs problémákra
Nevezik farkastalpnak is. A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó évelő növény. Magashegyvidéki legelőkön, semleges vagy savanyú talajon, nedves réteken él (az Alpok, Kárpátok, Pireneusok havasi legelőin). Hazánkban a Bükkben, a Kőszegi-hegységben, a Soproni-hegységben és a Zempléni-hegységben kisebb állományokat képez. Hosszú gyöktörzse van. A szár hengeres, sűrű szőrökkel borított, kb. 25 cm magas. Töve gyakran elfásodó. Levelei halványzöldek, hosszú nyelűek, melyek lehetnek csupaszok, de legtöbb esetben a szárhoz hasonlóan szőrözöttek. A levéllemez szétterített palástra emlékeztet, kerek vagy vese alakú, tenyeresen karéjos vagy ujjasán szeldelt. A levélszél fűrészes.
Virágai négytagúak, ernyőben állók. Jellemző a kettős, kopasz csészekör és a párta nélküli virág színük zöld, zöldessárga. Áprilistól őszig nyílnak. Termése aszmag. A növény virágzáskor gyűjtött föld feletti hajtásai adják a drogot. Júniustól augusztusig gyűjthető.
Kémiai alkotórészek:
cseranyag (tannin, ellag), glikozidok, keserűanyagok, flavonoidok, nyomelemek (a levelekben magas a cinktartalom).
Hatás:
összehúzó, gyulladáscsökkentő.
Alkalmazás:
Teáját a teafőzés szabályainak megfelelően forrázással vagy 4-5 órás hideg vizes áztatással készítik (az arány mindkét esetben ugyanaz). Az étkezési szünetekben, naponta 3×1 csészével fogyasztják. Erős menstruációs vérzés enyhítésére, méhizomzat erősítésére alkalmazhatjuk. Rendszertelen menstruáció esetén cickafarkfűvel keverve használhatjuk. Hatásos klimaxos panaszok, idegesség, alhasi fájdalmak ellen is. Enyhe hasmenést is kezelhetünk vele, de ha a hasmenés 2-3 nap elteltével sem szűnik, orvoshoz kell fordulni! Gyomor-, bélhurut ellenszere. Fejfájás megszüntetésére a teáját forrón isszák.
Külsőleg:
Főzetét gennyes, gyulladásos, nehezen gyógyuló sebekre borogatószerként rakják. Fürdőkúrában 200 g palástfű főzetét – a drogot 1-2 percig főzik, majd szűrik – adják egy kád vízhez, aranyeres panaszok, bőrgyulladások esetén javasolják. Foghúzás után öblögethetünk vele. A népi gyógyászatban a méh erősítésére használták, szülés előtt álló és várandós kismamák fogyasztották a teáját.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.