Túl sok a méreganyag vagy túl kevés a tápanyag?
Amikor túl sok méreganyag vagy túl kevés tápanyag kerül a szervezetbe, a biokémiai méregtelenítő mechanizmusok működésében zavar támad, és a szervezetben felhalmozódnak a káros anyagok.
A homocisztein például a methioin nevű aminosav lebontása során keletkező káros melléktermék. Ez általában akkor keletkezik, ha a szulfoxidáció vagy a metiláció folyamatában zavar áll be, vagyis amikor a szervezet hiányt szenved B6-vitaminban, folsavban vagy egyéb tápanyagokban.
Hogyan méregtelenítsünk?
A méregtelenítő folyamatok párhuzamosan működnek, de kapcsolódnak is egymáshoz. Ha az egyik folyamatra túl sok feladat hárul, a keletkező méreganyagot egy másik folyamat dolgozza fel. Amennyiben viszont a támogató rendszerek terhelődnek túl, a szervezet nem lesz képes megszabadulni a méreganyagoktól, és szinte minden más belső folyamat felborul.
Tehát ha általános egészségi állapotunk leromlik, ha bőrproblémákkal küszködünk, vagy ha képtelenek vagyunk hatékonyan megküzdeni a fizikai, a kémiai vagy az érzelmi teherrel, feltételezhető, hogy a háttérben méregtelenítő folyamataink zavara áll. Problémáink egyik lehetséges oka az, hogy szervezetünk nem tud megszabadulni a benne felhalmozódott káros anyagoktól – sem azoktól, amelyek a külvilágból származnak, sem pedig azoktól, amelyek a normális belső folyamatok eredményeképpen keletkeznek.
Összegezve a következőket tehetjük méregtelenítő funkcióink hatékony működésének megőrzése érdekében:
- Végezzük el a fejezet elején szereplő gyorstesztet. Ha összpontszámunk 30 fölött van, ajánlatos felkeresnünk egy táplálkozási szakembert, és alaposabb kivizsgálásnak alávetni magunkat.
- Étrendünkbe iktassunk be olyan élelmiszereket, amelyek segítik a szervezet méregtelenítő folyamatait, például zöldségeket, hagymát, fokhagymát, és számos más antioxidánsban gazdag ételt.
- Fogyasszunk bioélelmiszereket.
- Igyekezzünk elkerülni, hogy olyan anyagok kerüljenek szervezetünkbe, amelyek súlyosan megterhelik méregtelenítő folyamatainkat. Ilyen anyagok az alkohol, a cigaretta és a mesterséges adalékanyagok. Csak olyan esetben szedjünk gyógyszert, amikor valóban szükséges.

Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.