Influenzaoltás – előnyök és hátrányok
Az influenza elleni védőoltással megkímélheti magát a láztól, a borzongástól és a fájdalmaktól, sőt talán az életét is megmentheti. De ha így van, akkor miért nem adatják be többen maguknak? Mindenkinek előnyös, ha be van oltva, de az oltás a kisgyerekek, az idősek, a várandós nők és az idült betegségben szenvedők számára a legfontosabb. Ennek ellenére sokan azért nem szánják rá magukat az oltásra, mert úgy hiszik, hogy az súlyosan veszélyezteti az egészséget.
Okozhat-e az influenzaoltás influenzát?
NEM Ennek ellenére a felmérések azt mutatják, hogy sokan e tévhit miatt nem oltatják be magukat.
Való igaz, hogy az influenza elleni oltásban influenzavírusok vannak. A szakemberek minden évben meghatározzák, melyek azok az influenza-törzsek, amelyek a legnagyobb valószínűséggel okoznak majd széles körben járványt. E törzseket használják fel az oltóanyag készítéséhez, amelyből minden évben új változatot gyártanak. De a vírusokat minden esetben inaktiválják, azaz elölt formában alkalmazzák. Ez azt jelenti, hogy azok már nem tudnak betegséget okozni. A szervezet immunrendszerét viszont így is rá tudják venni, hogy antitesteket, azaz a kórokozókat elpusztító fehérjéket termeljen, amelyek ezután már fölismerik a szervezetbe kerülő élő influenzavírusokat, és megsemmisítik őket.
A téveszméknek van egy másik oka is: előfordul, hogy valakit beoltanak, aztán néhány napra rá influenzás lesz. A betegség elleni oltószer hatékonysága egészséges, fiatal emberekben a 90 százalékot is elérheti, idősebb és betegebb emberekben azonban rosszabb a hatásfoka. Más szóval, az influenza elleni oltás nem nyújt tökéletes védelmet. Ha közvetlenül az oltás után fertőződik meg, könnyen hiheti, hogy a karjába adott szer okozta a betegséget – ám az egybeesés ez esetben teljesen véletlen.
Azon se lepődjön meg, ha az influenzaoltást követő napokban egy kicsit összetörtnek érzi magát. Teljesen normális jelenség, ha egy-két napig hőemelkedése van, és néhol enyhébb fájdalmakat érez.
- Influenzás gyermek tünetei, kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kérjek higany mentes oltást a gyermekemnek, illetve önmagamnak, ha terhes vagyok?
TALÁN Kevés bizonyíték van arra, hogy a higanyt tartalmazó védőoltások ártanának az embernek.
Az influenza elleni oltások többségében egy tiomerzál nevű, higanytartalmú tartósí-tószer is van. A kutatásokból eleinte úgy tűnt, hogy a higanytartalmú oltóanyag használata gyermekek esetében idegrendszeri problémákat, például figyelemhiányos zavart és késői beszédfejlődést okozhat. Ma azonban a legtöbb tudós már nem tartja ezeket a vizsgálatokat megbízhatónak. A későbbiekben egész sor újabb vizsgálatot végeztek, ám ezek nem tudtak egyértelmű, biztos összefüggést kimutatni a gyermekek tiomerzállal való érintkezése és a fejlődési zavarok között (az autizmust is beleértve).
Számos szakember állítja, hogy a tiomerzál teljesen biztonságos
Ám miután száműzte asztaláról a kardhalat és az egyéb olyan halakat, amelyek szervezetében sok a higany, most talán azon töpreng: ugyan miért engedném meg, hogy egy orvos higanyt injekciózzon a gyermekembe? Nos, míg a tiomerzál-tartalmú influenzaoltás egy adagjában 12,5 mikrogramm higany van, addig egy doboz tonhalkonzervben nagyjából 11 mikrogramm, egy adag lazacban pedig jóval kevesebb.
Régóta tudják, hogy a nagy dózisú higany károsíthatja az agyat. Néhány vizsgálatban fölvetették (de nem bizonyították), hogy a tiomerzálos oltást kapott fiúk körében valamivel gyakrabban fordulhat elő idegrángás. Lehetséges, véli a Columbia Egyetem kutatója, dr. Mady Hornig, hogy egyesek olyan génekkel születnek, amelyek érzékenyebbé teszik őket a higanyra.
A gyógyszergyártók ma már olyan, influenza elleni oltóanyagokat is kínálnak, amelyek nem, vagy csak nyomokban tartalmaznak higanyos tartósítószert. Ezekből azonban csak viszonylag kis mennyiséget tudnak előállítani, így nem mindig könnyű olyan orvosi rendelőt találni, ahol higanymentes oltást is tudnak adni.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.