Veszélyes vagy biztonságos

Influenzaoltás – előnyök és hátrányok

Az influenza elleni védőoltással megkímélheti magát a láztól, a borzongástól és a fájdalmaktól, sőt talán az életét is megmentheti. De ha így van, akkor miért nem adatják be többen maguknak? Mindenkinek előnyös, ha be van oltva, de az oltás a kisgyerekek, az idősek, a várandós nők és az idült betegségben szenvedők számára a legfontosabb. Ennek ellenére sokan azért nem szánják rá magukat az oltásra, mert úgy hiszik, hogy az súlyosan veszélyezteti az egészséget.

Okozhat-e az influ­enzaoltás influenzát?

NEM Ennek ellenére a fel­mérések azt mutatják, hogy sokan e tévhit miatt nem oltatják be magukat.

Való igaz, hogy az influenza elleni oltásban influenzavíru­sok vannak. A szakemberek minden évben meghatározzák, melyek azok az influenza-törzsek, amelyek a legnagyobb valószínűséggel okoznak majd széles körben járványt. E tör­zseket használják fel az oltó­anyag készítéséhez, amelyből minden évben új változatot gyártanak. De a vírusokat minden esetben inaktiválják, azaz elölt formában alkalmaz­zák. Ez azt jelenti, hogy azok már nem tudnak betegséget okozni. A szervezet immun­rendszerét viszont így is rá tud­ják venni, hogy antitesteket, azaz a kórokozókat elpusztító fehérjéket termeljen, amelyek ezután már fölismerik a szerve­zetbe kerülő élő influenzavíru­sokat, és megsemmisítik őket.

A téveszméknek van egy má­sik oka is: előfordul, hogy va­lakit beoltanak, aztán néhány napra rá influenzás lesz. A betegség elleni oltószer haté­konysága egészséges, fiatal emberekben a 90 százalékot is elérheti, idősebb és betegebb emberekben azonban rosszabb a hatásfoka. Más szóval, az influenza elleni oltás nem nyújt tökéletes védelmet. Ha közvet­lenül az oltás után fertőződik meg, könnyen hiheti, hogy a karjába adott szer okozta a betegséget – ám az egybeesés ez esetben teljesen véletlen.

Azon se lepődjön meg, ha az influenzaoltást követő napok­ban egy kicsit összetörtnek érzi magát. Teljesen normális jelen­ség, ha egy-két napig hőemelkedése van, és néhol enyhébb fájdalmakat érez.

Kérjek higany mentes oltást a gyermekem­nek, illetve önma­gamnak, ha terhes vagyok?

TALÁN Kevés bizonyíték van arra, hogy a higanyt tartal­mazó védőoltások ártanának az embernek.

Az influenza elleni oltások többségében egy tiomerzál nevű, higanytartalmú tartósí-tószer is van. A kutatásokból eleinte úgy tűnt, hogy a hi­ganytartalmú oltóanyag hasz­nálata gyermekek esetében idegrendszeri problémákat, például figyelemhiányos zavart és késői beszédfejlődést okoz­hat. Ma azonban a legtöbb tudós már nem tartja ezeket a vizsgálatokat megbízható­nak. A későbbiekben egész sor újabb vizsgálatot végeztek, ám ezek nem tudtak egyértelmű, biztos összefüggést kimutatni a gyermekek tiomerzállal való érintkezése és a fejlődési zava­rok között (az autizmust is beleértve).

Számos szakember állítja, hogy a tiomerzál telje­sen biztonságos

Ám miután száműzte aszta­láról a kardhalat és az egyéb olyan halakat, amelyek szerve­zetében sok a higany, most ta­lán azon töpreng: ugyan miért engedném meg, hogy egy orvos higanyt injekciózzon a gyerme­kembe? Nos, míg a tiomerzál-tartalmú influenzaoltás egy adagjában 12,5 mikrogramm higany van, addig egy doboz tonhalkonzervben nagyjából 11 mikrogramm, egy adag lazacban pedig jóval kevesebb.

Régóta tudják, hogy a nagy dózisú higany károsíthatja az agyat. Néhány vizsgálatban fölvetették (de nem bizonyítot­ták), hogy a tiomerzálos oltást kapott fiúk körében valamivel gyakrabban fordulhat elő idegrángás. Lehetséges, véli a Columbia Egyetem kutatója, dr. Mady Hornig, hogy egye­sek olyan génekkel születnek, amelyek érzékenyebbé teszik őket a higanyra.

A gyógyszergyártók ma már olyan, influenza elleni oltó­anyagokat is kínálnak, ame­lyek nem, vagy csak nyomok­ban tartalmaznak higanyos tartósítószert. Ezekből azon­ban csak viszonylag kis mennyiséget tudnak előállítani, így nem mindig könnyű olyan orvosi rendelőt találni, ahol higanymentes oltást is tudnak adni.

Jó tanács: Az októberi vagy novemberi influenzaoltás sokak számára minden évben megszokott dolog. De mi van, ha már itt a december vagy a január, és még nem oltatta be magát? Adassa be az oltást! A vakcina védőhatása nagyjából két hét alatt alakul ki, így immun­rendszerének még bőven lesz elegendő ideje arra, hogy kellő védelmet alakítson ki a január-februári influenza­szezonig.

 

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.