Veszélyes vagy biztonságos

Hormonpótló kezelés – tények és tévhitek

A menopauza nem csupán hőhullámokat, hüvelyszárazsá­got és egyéb kellemetlen tüneteket jelent. Ezt az időszakot elérve a nők körében hirtelen megugrik a szívrohamnak, a csontritkulásnak és néhány további súlyos betegségnek a kockázata. A menopauza idején jelentősen csökken az ösztrogén szintje, ezért az orvosok egy időben úgy gon­dolták, hogy e hormon ifjúkori szintjének a visszaállítása védelmet nyújthat e veszélyek ellen. Ám lehet, hogy a hormonpótló kezelés (HPK) több gondot okoz, mint amennyit megold.

Növeli a HPK a szív­roham és az emlőrák kockázatát?

IGEN A régebbi állításokkal ellentétben a HPK növeli a szívroham, az emlőrák és más betegségek kockázatát is.

Mi kell ahhoz, hogy a világ­szerte a legnagyobb mennyi­ségben eladott gyógyszerek egyikének forgalma egyik nap­ról a másikra a korábbi töre­dékére csökkenjen? Nos, pél­dául egy olyan hír, amely szerint a gyógyszer növeli a szívroham, az emlőrák, a pete­fészekrák és más betegségek kockázatát. Ez történt 2002. július 17-én, amikor a Journal of tbe American Medical Association szaklap két olyan, nagy esetszámú vizsgálatot is közölt, amely szerint a HPK-t alkalmazó nők súlyos egészségi problémák veszélyének tehetik ki magukat.

Az egyik vizsgálat alanyai olyan, 50 év fölötti nők voltak, akik ösztrogént és progesztint szedtek (az utóbbit azért alkal­mazzák az ösztrogénkezelés mellett, hogy csökkentsék a méhrák kockázatát). Az e gyógyszer-kombinációt szedő nők körében a placebót szedő társaikhoz képest 26 százalék­kal volt nagyobb az emlőrák kialakulásának kockázata, 29 százalékkal a szívrohamé és 41 százalékkal a szélütésé. Annak kockázata pedig, hogy vérrögök képződjenek a lábuk­ban vagy a tüdejükben, egye­nesen a duplájára nőtt.

A második vizsgálat azt álla­pította meg, hogy ha a menopauzán túl lévő nők esetében csak ösztrogénkezelést alkal­maznak (azokéban, akiknek már eltávolították a méhét), 60 százalékkal nő a petefészek­rák kialakulásának kockázata. Egy későbbi vizsgálat pedig azt mutatta ki, hogy a csak ösztrogénes hormonpótló kezelés hatására emelkedik a szélütés és a lábban bekövet­kező vérrögképződés rizikója.

Hasznos lehet e szerek körültekintő használata

Erre utal például, hogy miután az amerikai nők tömegesen hagy­ták abba a HPK-t, három év alatt 8,6 százalékkal csökkent körükben az emlőrák elő­fordulásának gyakorisága, áll a New England Journal of Medicine folyóirat egyik 2007. évi cikkében. Egy másik, az USA északnyugati partvidékén élő nőkre vonatkozó vizsgálat ennél is nagyobb mértékű, 18 százalékos csökkenést mu­tatott ki. A trendben minden bizonnyal egyéb tényezők is szerepet játszottak, de tény, hogy az ösztrogén hozzájárul az emlőrák növekedéséhez.

Eszerint a HPK-t alkalmazó nőknek elment az eszük?

NEM A menopauzás tüne­tekkel küszködő nők orvosi ellenőrzés mellett korlátozott ideig biztonságosan folytat­hatják a hormonpótló kezelést. Addig itta a szó ja tejet, hogy már egy korty sem menne le a torkán? Szedte a poloskafüvet, a vörös herét és az összes többi gyógynövénykészítményt, amelyet csak talált? Ujjatlan blúzt viselt, amikor mindenki más pulóverben vacogott? Talán mindezt megtette, de hiába: nem tudta leküzdeni a könyörtelen hőhullámokat és a menopauza egyéb kelle­metlen tüneteit.

Ha így van, az még nem je­lenti, hogy kénytelen kivárni, amíg azok elmúlnak. Az orvo­sok azt mondják, hogy a rövid távú HPK továbbra is ésszerű lehetőség azon nők számára, akiknek életét fölborítják a menopauzás tünetek, feltéve, hogy ők is pontosan megértik a kezeléssel járó veszélyeket.

Nagyon fontos persze, hogy a kockázatokat a maguk he­lyén kezeljük. így például az emlőrák gyakoriságának 26 százalékos növekedése ijesztően hangzik, de a való­ságban ez annyit jelent, hogy 10 000, kombinált HPK-t al­kalmazó nő közül évente a ko­rábbihoz képest nyolccal több esetében fog kialakulni emlő­rák. Hasonló a helyzet a szív­roham és a szélütés tényleges kockázatával. (A vérrögök már aggasztóbbak, de az abszolút értelemben vett kockázat így is elég kicsi.) Azt is tekintetbe kell venni, hogy a riasztó HPK-vizsgálatok nem találtak számottevő különbséget a gyógyszereket és a placebót szedő nők esetében a halálozá­si arány tekintetében.

Vannak egyébként a HPK-val kapcsolatban jó hírek is

A vizsgálatok szerint csökkenti a csontritkulás és a vastagbél­rák kockázatát. Az orvosok­nak a HPK előtt gondosan ki kell vizsgálni az illetőt, és csak akkor indítják el a kezelést, ha nincsenek jelen az egyéb beteg­ségekre hajlamosító kockázati tényezők. Általában a legki­sebb még hatásos adagot írják föl, és azt javasolják a nőknek, hogy legfeljebb egy-két évig használják a gyógyszert. Ha fő panasza a hüvelyszárazság, a hüvelykrémek és -gyűrűk alkalmasabbak lehetnek a ke­zelésre a tablettás HPK-nál, mivel kisebb mennyiségű ösztrogént tartalmaznak.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.