Az autózás káros hatásai
Reggelente és esténként megszokott látvány a városokba, illetve onnan hazafelé igyekvő autósok áradata, Magyarországon különösen a főváros környékén. Noha az utak egyre forgalmasabbá válnak, a zsúfoltság egyáltalán nem új jelenség: Rómában a Kr. e. 1. században már olyan súlyossá váltak a forgalmi dugók, hogy Július Caesar betiltotta az áruszállító kordék nappali használatát. A tudósok azonban ma már azt is tudják, hogy azok, akik nagyon sokat autóznak és gyakran kerülnek forgalmi dugóba, nemcsak a munkahelyük felé haladhatnak, hanem súlyos egészségi problémák felé is.
Megbetegíthet-e a túl sok autózás?
IGEN Ha folyton idegeskedik útközben, a kialakuló idült stressz miatt fogékonyabbá válhat kisebb-nagyobb egészségi problémákra.
Sokan képtelenek vagyunk magunk mögött hagyni a feszültséget a stresszel teli autózás után. Dr. Ray Novaco, a Kaliforniai Egyetem pszichológusa a munkatársaival együtt kimutatta, hogy akik a munkából hazafelé autózva a leggyakrabban érzik zaklatottnak magukat, esténként azok lesznek a legtöbbször ingerlékenyek, türelmetlenek, fáradtak és rosszkedvűek. Dr. Novaco megállapította, hogy a hosszú autózás és a sűrű forgalom nagyobb stresszt jelent a nők számára – valószínűleg azért, mert általában nekik kell időre hazaérniük, hogy el tudják hozni a gyerekeket az óvodából, iskolából, vagy időben vacsorát tudjanak tenni az asztalra.
A stressz gyengíti az immunrendszert
A kutatócsoport közvetlen összefüggést talált a sokat autózók által naponta leküzdendő forgalom mennyisége és a megbetegedések gyakorisága között. A kutatások azt is kimutatták, hogy általában a leghosszabb útvonalon rendszeresen autózóknak a legmagasabb a vérnyomásuk. Legyen óvatos, ha gyakran elveszíti a türelmét, amikor feltorlódik a forgalom: a Journal of tbe American Médical Association című szaklapban megjelent egyik vizsgálat szerint az „A” személyiségtípusú emberek körében, akik türelmetlenek és gyakran érzik túlhajszoltnak magukat, 50 százalékkal nagyobb a magas vérnyomás kockázata.
A mindennapos bőséges testmozgás persze elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez, és könnyen lehet, hogy a munkába autóval járók részben éppen ezért „szúrnak ki” magukkal. Az autóval ingázók alig 14 százaléka tesz meg naponta legalább 10 000 lépést – ez az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ által az egészséges életmód részeként ajánlott mennyiség. Egy vizsgálat ugyanakkor azt mutatta, hogy a vonattal ingázók 40 százaléka teljesíti ezt a célt, valószínűleg azért, mert naponta kétszer kell gyalog megtenniük az autójuk és a peron, illetve a peron és a munkahelyük közti távolságot.
- Megváltozik-e a vérnyomás az autóvezetés hatására?
- Hogyan működik a légzsák? Kockázatos-e?
- Koraszülött gyermek az autóban – Gyerekülés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Árt a mindennapos hosszú autózás a hátnak?
IGEN Úgy tűnik, hogy a kormánykerék mögötti üldögélés még az íróasztal mögötti üldö-gélésnél is károsabb.
Az ok valószínűleg az, hogy miközben jobbra-balra kanyarodik, lassít és gyorsít, a csigolyák közti porckorongok állandóan rezgésnek és hajla-dozásnak vannak kitéve. Ráadásul mivel a gázt, a féket és a kuplungot a lábaival kell működtetnie, azok nem tartják meg a gerincet, s ez tovább fokozza a gerinc megterhelését.
Több vizsgálatból is úgy tűnik, hogy minél többet autózik valaki, annál nagyobb valószínűséggel alakul ki hátproblémája. Brit tudósok kimutatták, hogy azok, akik hetente 20 órát autóznak, hatszor any-nyi időt hiányoznak a munkából hátfájás miatt, mint a legfeljebb 10 órát autózók.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.