Gyógymódok vastagbélrák esetén
Amióta több vizsgálat is kimutatta, hogy a rostfogyasztás nem gátolja meg a vastagbélrák kialakulását, azt gondolhatná, igazából nem is lehet tudni, hogyan csökkenthető e betegség kockázata. Nos, ha így tenne, tévedne. Sok mindent tehet a vastag- és végbélrák megelőzése érdekében – elsőként rögtön ott vannak a rendszeres szűrővizsgálatok. A vastag- és végbélrák egyébként a jobb gyógy-hajlamú daganatos betegségek közé tartozik – különösen, ha korán felismerik őket.
Kolonoszkópia
A vastagbélrák időben való észlelése messze a legjobb „megelőzési” stratégia. A jelenlegi irányelvek 50 éves kortól kezdve 10 évenként javasolják a szűrővizsgálatot. A vizsgálat során az orvos apró kamerával fölszerelt műszert vezet végig a végbélen át a vastagbélbe, és a rákot megelőző állapotot jelző kinövéseket, úgynevezett polipokat keres. Ha ilyeneket talál, az orvos ki is metszheti azokat és elküldi szövettani vizsgálatra. Ha csak a polipra korlátozódik a szövettani eltérés, ezzel gyakorlatilag „meggyógyíthatja” a rákot, még mielőtt az kifejlődött volna. Aszpirin és egyéb nemszteroid jellegű gyulladáscsökkentő szerek (NSAID-ok)
Egyértelmű bizonyítékok vannak arra, hogy az aszpirinnek és más NSAID-oknak, például a celekoxibnak a rendszeres tartós szedésével megelőzhető a vastagbélrák. Az egyik legmeggyőzőbb vizsgálatban 80 000-nél is több nő egészségi állapotát kísérték figyelemmel 20 éven át. Azok körében, akik hetente minimum kétszer vettek be legalább 325 milligramm aszpirint, 33 százalékkal volt kisebb a vastagbélrák kialakulásának kockázata, mint a gyógyszert ennél ritkábban szedők esetében.
Ugyanez volt érvényes az egyéb NSAID-okra. A vizsgálat azonban azt is megállapította, hogy a sok aszpirin fogyasztása növeli a gyomor- és bélvérzések kockázatát; a veszély azok vonatkozásában volt a legnagyobb, akik hetente hatnál is többször vettek be aszpirint. Ha legalább öt éven át szed koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket, például atorvasztatint, szimvasztatint vagy pravasztatint, az csaknem a felére csökkentheti a vastagbélrák kockázatát, állapították meg nagyjából 4000 fő vizsgálata alapján. A sztatinok azáltal csökkenthetik a rák kockázatát, hogy gátolnak egy enzimet, amely a koleszterin termelése mellett talán a vastag- és végbélrák kialakulásában is szerepet játszik. Természetesen a sztatinoknak is vannak mellékhatásaik, és nem is felelnek meg mindenkinek. Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.
Sztatinok
A tévhitekkel ellentétben az alábbi lehetőségek nem segítenek
Testmozgás Ne értsen félre bennünket: a testmozgás továbbra is döntő fontosságú az egészség szempontjából. Ám egy csaknem 32 000 nő bevonásával végzett vizsgálat szerint a vastagbélrák kockázatát illetően semmit sem számít.Szerző: Griffel Tibor