Alvás a különböző kultúrákban
Alvási szokásainkat biológiai szükségleteinken túl számos kulturális tényező is nagyban befolyásolja. Tegyünk egy virtuális világ körüli utazást, és nézzük megr hol hogyan alszanak.
Ki mint veti ágyát…
A nyugati világ ipari országaiban szinte magától értetődő, hogy az embereknek méretes hálószobája van, hozzá illően méretes ággyal. A barátságos mintázatú, „lélegző” huzattal borított, gerinckímélő matracokon puhábbnál puhább párnák és takarók sokasága hever. Ilyen luxusról a világ szegényebb országainak lakosai csak álmodhatnak.
Egyes ázsiai vidékeken például esténként a ház egyik helyiségében mindent összerámolnak, hogy helyet csináljanak a padlón azoknak a gyékényeknek, amelyeken az egész család alszik. Ezek a körülmények azonban nem feltétlenül befolyásolják az alvás minőségét. A fejlett ipari országokban átlagosan sokkal gyakoribbak az alvászavarok, mint például Thaiföldön vagy Indiában.
Az alvás intim szférába utalása még Európában is viszonylag új keletű jelenség. A 17. századig például a fürdőhelyek előkelő vendégei is megosztották egymással az ágyukat. Egyesek éjfélig aludtak benne, majd átadták azt más vendégeknek. A középkorban a paraszti családok valamennyi tagja egy közös ágyban aludt. Az alvás ideje is lényegesen rendszertelenebb volt, leginkább a mezőgazdasági munkák kívánalmaihoz igazodott.
Déli pihenő Kínában
A kínai alkalmazottak számára nem tűnt szokatlannak ez a magatartás.
A menedzsment jól reagált: hangosbeszélőn keresztül időben felkeltették a háló-vendégeket, hogy fél kettőre mindenki ismét a munkahelyére érhessen.
Manapság a legnagyobb különbség ott mutatható ki az alvási szokásokban, hogy egy adott népcsoport tagjai számára magától értetődő-e a mesterséges fény használata, vagy igazodniuk kell a természetes fényviszonyokhoz.
Ott, ahol nincs mesterséges világítás, az emberek nem sokkal napnyugta után lefekszenek. Alvásukat azonban az éjszaka folyamán többször is megszakítják, olykor akár órákra is. Európa déli országaiban pedig az emberek úgy próbálnak megbirkózni a nappali nagy hőséggel, hogy intézményesítették a kora délutáni sziesztát: ebéd után bezárnak az irodák, üzletek, az emberek hazamennek lepihenni, majd négy óra körül ismét kinyitnak és folytatják a munkát.
Hálóöltözetek
A legtöbb ember valamiféle ruházatban alszik. A szegényebb országokban ez gyakran megegyezik a nappali öltözettel. A nyugati világban pizsamát, hálóinget vagy valamilyen alsóneműt viselünk. Úgy tűnik azonban, hogy Európában egyre csökken a hálóruhák népszerűsége – legalábbis ezt jelzik a kereskedelmi statisztikák visszaeső darabszámai. A férfiak mintegy harmada, a nők ötöde meztelenül alszik.

Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.