Vörös húsok fogyasztása
Dr. Róbert Atkins táplálkozástudós az 1970-es években azzal az ötlettel lepte meg tudóstársait, hogy a sok zsírt és húst, ám kevés szénhidrátot tartalmazó étrend védi a szívet. Kardiológus lévén tisztában kellett lennie azzal, hogy mit beszél. Ám míg a nagy szelet szaftos marhasült és a sajtburger azóta a kerülendő ételek szimbólumává vált, a sovány húsokat nem száműzték az egészséges étrendből.
Megemelik a vörös húsok a koleszterinszintet?
NEM Egyértelműen beigazolódott, hogy a sovány vörös húsok nem növelik a koleszterinszintet.
Ha már a fölözetlen tejről sovány tejre váltott, azzal is nyilván tisztában van, hogy ha rostélyos helyett hátszínt vagy egyéb sovány húsfajtát választ, hasonló hatást érhet el. Míg a telített zsírokról bebizonyosodott, hogy megemelik a koleszterinszintet.
A kutatások nyomán a sovány vörös húsok elfoglalhatják helyüket az ebédlőasztalon más szívbarát fehérjeforrások, így például a bőr nélküli csirkemell mellett. A Chicagói Klinikai Kutatási Központ munkatársai 191 személyt két csoportba soroltak be. Az egyik csoport tagjai halat és csirkét ettek, míg a másik csoportban lévők fő fehérjeforrása a sovány marha-, borjú- és sertéshús volt.
Okozhatnak a vörös húsok vastagbélrákot?
TALÁN Nincs egyetértés a kutatók között ebben a kérdésben. Egyesek szerint a vörös húsok növelhetik a vastagbélrák kockázatát, míg mások elégtelennek találják az erre vonatkozó bizonyítékokat.
- Koleszterin és fajtái, tényleg károsak?
- Hogyan együnk több sovány vörös húst?
- Létezik teszt a metabolikus szindróma kimutatására?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Egyes kutatók a túl sok vörös hús fogyasztását okolták többféle rák kockázatának növekedéséért, de leginkább a vastagbélrákban játszott szerepéért. Egy a Journal of the National Cancer Institute folyóiratban megjelent cikk szerzői közel félmillió európai férfi és nő adatait kísérték figyelemmel 10 éven át.
Többségben vannak azonban azok a kutatók, akik nem találtak összefüggést a vörös húsok fogyasztása és a vastagbélrák között. Egy a European Journal of Clinical Nutrition folyóiratban megjelent áttekintő vizsgálat szerint abból a 15 komoly felmérésből, amely nagyobb népességen vizsgálta az étrendi szokásokat, csak háromban sikerült ilyen összefüggést kimutatni. Egy másik, 30 közlemény adatait elemző cikk szerint 20-ban nem született olyan eredmény, amely a húsok és a rák kapcsolatát igazolta volna.
Ha van is összefüggés a vörös húsok és a vastagbélrák között, a kockázat valószínűleg csak azokat fenyegeti, akik naponta esznek vörös húsokat. Az Egyesült Királyságban egy orvos szakértőkből álló bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a megnövekedett rákkockázat csak olyan személyek esetében érhető tetten, akik naponta kb. 150 g vagy ennél több marha-, bárány- vagy sertéshúst fogyasztanak.
Van olyan vélemény is, hogy az igazi problémát a feldolgozott húsok, azaz a kolbászok és felvágottak okozzák, amelyek sok nitritet és nitrátot tartalmaznak.
Sovány marhahús
Minden vörös hús tartalmaz telített zsírt, de a sovány darabokban olyan kevés van belőle, hogy a kisebb adagok fogyasztása nincs hatással a koleszterinszintre, vagy csak igen csekély mértékű emelkedést eredményezhet. Más a helyzet a zsíros részekkel. A legsoványabb hús a bőr nélküli csirkemellfilé.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.