Petefészekrák felismerése, kezelése
Tünetek
Prevenció első körben
Fogamzásgátlás. A fogamzásgátló tabletták olyan mértékben csökkentik e betegség kockázatát, hogy az egyik legrangosabb orvosi szaklap nemrégiben megjelent számának vezércikke minden nőnek azt javasolja: ha csak teheti, szedjen ilyen pirulákat. Hogy mekkora mértékű a kockázat csökkenése?
Folyamatos szedés mellett ötévente csaknem 20 százalékkal csökken a kockázat, tizenöt év után körülbelül a felére mérséklődik. Ráadásul a fogamzásgátlók rákmegelőző hatása még a szedés abbahagyását követő harminc év múlva is kimutatható. Ne feledjük ugyanakkor, hogy az antibébi-tabletták hosszan tartó, folyamatos szedése növelheti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát.
A szoptatás fontossága. Mivel a szoptatás gátolja a peteérést, a petefészekrák kockázatát is csökkentheti. Közel százötvenezer ápolónő bevonásával végeztek nagyszabású vizsgálatot a témában: kiderült, hogy a legalább másfél éven át szoptató nők körében harmadával ritkább a betegség – de a szoptatás időtartamától függetlenül mindig jelentkezik legalább 14 százalékos kockázatcsökkenés. Folyamatos szoptatás mellett a veszélyeztetettség havonta 2 százalékkal csökken.
Örökletes?
Genetikai szűrővizsgálattal kimutatható, hogy jelen van-e valamelyik a szervezetben. Ha igen, orvosainkkal konzultálva megfontolandó lehet a petefészkek műtéti eltávolítása. Drasztikus beavatkozás, de a nagyon magas rizikójú nők kis csoportjában megéri, mert a petefészektumor kockázatát 96, az emlőrákét 50%-kal csökkenti.
A hintőpor veszélyei. A hintőpor anyaga magnézium-szilikát, amely egyes adatok szerint növeli a petefészektumor kialakulásának veszélyét, sőt lerakódása esetenként ki is mutatható az elrákosodott petefészekben.
Az egyik valószínű magyarázat az, hogy a magnéziumszilikát-részecskék a petefészekbe jutva gyulladást keltenek; a másik, hogy régen a hintőpor azbesztet is tartalmazott, ami hírhedt karcinogén. A gyártók már jó ideje nem tesznek azbesztet a hintőporba, de azért napjainkban is ajánlatos helyette más szert keresni, amellyel a szeméremtest szárazon tartható. Ne feledjük: fő az óvatosság!
Az elhízás életveszélyes! Ha a testtömegindex (BMI) 30-nál nagyobb, a petefészekrák kockázata közel 30 százalékkal emelkedik; kialakult rosszindulatú elfajulás esetén a felével nő a mortalitás (halálozási arány). A magyarázat az lehet, hogy a lerakódott háj zsírsejtjeiből felszabaduló vegyületek ösztrogénné alakulnak át, márpedig ez a nemi hormon nagyban elősegíti a szaporítószervek rákjainak kialakulását, így a petefészektumorét is.
Prevenció második körben
Petevezeték-elkötés. Ha egy nő úgy dönt, hogy többször már nem óhajt teherbe esni, érdemes elköttetnie a petevezetékét. Számos vizsgálat utal arra, hogy ez a műtét legalább harmadával mérsékli a petefészektumor kockázatát, a BRCA1 jelű gén mutáns változatát hordozóknál pedig akár 60 százalékkal. A legvalószínűbb magyarázat az, hogy a petevezeték elzárása megakadályozza, hogy karcinogén (rákkeltő) vegyületek és egyéb mérgező anyagok jussanak a hüvelyből a méhnyakon és a petevezetéken keresztül a petefészekbe.
Összefoglalás
Az egyik szerint a peteérés (ovuláció) a petesejtek traumáját és önregenerálódását vonja magával: minél gyakoribb az ovuláció, annál többször megy végbe a sejtek regenerálódása, ami növeli annak a valószínűségét, hogy sejtosztódáskor genetikai hiba csúszik be.
A másik elmélet szerint a sejtosztódásban szerepet játszó nemi hormonok, különösen az ösztrogén tartós hatása idézi elő a rákos elfajuláshoz vezető genetikai hibákat.
Figyelmeztető tünetek. Haspuffadás; medencetáji, alhasi, deréktáji fájdalom vagy nyomásérzés, amely enyhe, de állandó; hamar fellépő teltségérzet; urológiai tünetek, például szokatlanul sürgető vagy gyakori vizelési inger; állandó fáradékonyság. Ha ezek a tünetek hirtelen lépnek föl, majd napi rendszerességgel ismétlődnek, és több héten át nem múlnak, sürgősen fel kell keresni az orvost.
Új fejlemények. A petefészekrák korai stádiuma hamarosan a vérből is megállapítható lesz. Az amerikai Yale Orvosegyetem kutatói dolgozták ki azt az újfajta véranalízist, amely kellően érzékeny ahhoz, hogy 99 százalékos pontossággal kimutassa a kezdődő tumorra utaló első elváltozásokat. Azoknak a fehérjéknek az arányát méri, amelyek szintje a petefészekrákos nők vérében majdnem mindig magasabb a normál értéknél. A nagy alanyszámon elvégzett tesztelés azonban még várat magára.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.