Szívbarát receptek?
Rengeteg szakácskönyv állítja, hogy a benne található receptek „egészségesek”, ám azt többnyire elfelejtik meghatározni, hogy mit is értenek ezen. A tisztesség kedvéért persze meg kell jegyeznünk, hogy ennek részben az az oka, hogy senki sem definiálta még az „egészséges étel” fogalmát, és ebben a kérdésben általában az orvosok is gyakran teljesen ellentétes nézeteket vallanak.
Az alábbiakban felsoroljuk, hogy szerintünk melyek a valóban szívbarát ételek kritériumai, hiszen ezek alapján dolgoztuk ki a következő oldalakon ismertetett recepteket is.
A receptjeink alapján készült ételek:
- Minimális mennyiségű feldolgozott hozzávalóval készülnek.
- Főként friss nyersanyagokból állnak, elsősorban zöldségekből és gyümölcsökből.
- Teljes értékű, finomítatlan szénhidrátokat tartalmaznak.
- Csak minimális mennyiségben tartalmaznak finomított cukrot.
- Nem tartalmaznak hozzáadott sót.
- Telített zsírokat alig tartalmaznak.
- Főételként is kevesebb mint 600 kcal az energiatartalmuk adagonként.
- Jól bevált szívbarát összetevőkből készülnek – ilyen például a lazac, az olívaolaj, a teljes kiőrlésű liszt, a zabpehely, a bab, a brokkoli és a fokhagyma.
Találkozunk néhány kivétellel is.
Az ízletes kecskesajtsaláta például valamivel több kalóriát és több zsírt tartalmaz, mint a legtöbb étel. A kecskesajtban azonban nagyon sok fehérje és kalcium van, és emiatt jóval egészségesebb számos más sajtnál.Hasonlóképpen a francia almatorta is kalória-dúsabb más desszerteknél, ám nagyon sok benne az egészséges összetevő – és persze az alma is a felsorolt „szuperételek” egyike.
A legtöbben olyan ételeken élünk, amelyek még csak meg sem közelítik ezeket az egészséges fogásokat. De ne veszítsük el a kedvünket! Haladjunk apró lépésekkel! Először csökkentsük az adagok nagyságát, majd adjunk az ételekhez valamivel több zöldséget és gyümölcsöt! Ezután próbáljunk leszokni a vajról. Ha elég időt szánunk minderre, és kitartóan gyakorolunk, egyszer csak azt fogjuk észrevenni, hogy már ösztönösen is a természetesebb lehetőségeket választjuk – ráadásul csökken a testsúlyunk, és javul az egészségünk.
Ám addig is, amíg eljutunk odáig, próbáljuk ki a következő recepteket!
Mindegyikhez megadtuk a tápértékadatokat is, így pontosan láthatjuk, miből mennyit eszünk, s könnyen beépíthetjük az adott fogást a szívbarát táplálkozási programunkba. A receptek összeállításakor azonban nem csak az egészségvédelem volt fontos szempont: nagyon ügyeltünk arra is, hogy az elkészülő ételek ízletesek és mindenki számára elfogadhatók legyenek.
Olvasson tovább, ahol valóban egészséges receptekkel találkozhat!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.