Az ágyhoz kötött beteget hogyan mosdassuk? – Napi tisztálkodás
Az ágyhoz kötött vagy rossz egészségi állapotú, sérülés miatt korlátozott mozgásképességű emberek személyes higiéniájáról nagyrészt az őket ápolóknak kell gondoskodniuk, s ugyanez érvényes ruházatuk és ágyneműjük tisztán tartására is.
Napi tisztálkodás
A tisztaság és a frissesség érzése nélkülözhetetlen a gyógyuláshoz és a jó közérzethez. Rövid távon azonban semmiféle gondot nem okoz, ha kimarad egy-egy napi fürdés vagy zuhanyozás. Néhány napig az is megteszi, ha beszappanozott nedves törülközővel meg tudja törölni az arcát, a kezét, a hónalját és az ágyékát (ebben a sorrendben). Hosszabb időtartamú ágyhoz kötöttség esetén azonban lehet, hogy önnek kell elvégeznie az ágyban mosdatást. Ha a beteg tud járni, akkor az ön segítségével talán meg is fürödhet vagy lezuhanyozhat. Ehhez azonban megfelelő biztonsági felszerelések is kellenek, például csúszásgátló szőnyeg és kapaszkodók.
Kis és nagy dolgok
A beteg ápolása során gondoskodni kell a vécéhasználat lehetőségéről. Ezt az igen kényes kérdést kellő tapintattal kell kezelni. Az alapvetően egészséges, de betegség vagy sérülés miatt rövid időre ágyhoz kötött személy általában képes rá, hogy felkeljen, és kimenjen a vécére, feltéve, hogy az könnyen megközelíthető. Ilyenkor sem árt azonban, ha a közelben marad, hogy segíteni tudjon, ha kell.
Ha az illető csak néhány lépést tud menni, szerezzen be szobavécét, amely a betegszobában tartható. Ilyen eszközt bérelhet, de meg is veheti. Teljesen ágyhoz kötött személyeknek az ágytál a legjobb megoldás. Tanulja meg a beteget rásegíteni az ágytálra, illetve lesegíteni róla.
Ön is pihenjen!
Az ápolás során fokozódhat a gondozott személy iránti szeretete, és a munka elégedettséggel töltheti el. Ugyanakkor testileg és lelkileg is roppant kimerítő lehet, különösen akkor, ha a beteg gondozása hosszú távú feladat. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy saját magára is figyeljen.
Egészséges gondozó
Fontos, hogy gondozóként ne csak a gondozott személy szükségleteit tartsa szem előtt, hanem a sajátjait is. Valószínűleg lesznek olyan időszakok, amikor negatív érzések és gondolatok kerítik hatalmukba – például tehetetlenség, bosszúság, harag, bűntudat, szorongás vagy akár magány.
Segít leküzdeni az ilyen érzéseket, ha odafigyel a saját egészségére és közérzetére – tehát ügyel rá, hogy egészségesen táplálkozzon, rendszeresen mozogjon, s elegendő időt szakítson a kikapcsolódásra.
Az alábbiakban ötleteket meríthet ahhoz, hogy testileg egészséges, lelkileg pedig erős tudjon maradni:
- Ne vállaljon mindent magára! Ön sem csodalény. Ha kell, kérjen segítséget! A rokonok, barátok és a szomszédok sok esetben szívesen állnak rendelkezésre – csak mondja meg nekik, hogy miben. Ilyen lehet például a házimunka, a kert rendben tartása, a bevásárlás, vagy az, hogy kis időre felváltják önt.
- Táplálkozzon egészségesen! Nagy a csábítás, hogy egészségtelen készételeket egyen, vagy futtában kapjon be pár falatot, mégis törekedjen arra, hogy egészségesen táplálkozzon, és az étkezései nyugodtak legyenek.
- Aludjon jól! Alakítson ki valamilyen lefekvés előtti levezető rutint. Fő az egészség! Ügyeljen egészsége megőrzésére: táplálkozzon megfelelően, és szakítson időt a testmozgásra.
- Vigyázzon a hátára! Ágyhoz kötött személy gondozása során elkerülhetetlen, hogy olykor megemelje. Ha kell, szerezzen be ehhez megfelelő segédeszközt.
- Kezelje a stresszt – egészségesen! A stressz leküzdésének kiváló módja például a masszázs, a tánc vagy jógafoglalkozás, egy séta a parkban, az erdőben vagy a folyóparton, vagy egy gyógyfürdő felkeresése, ha megengedheti magának.
- Szakítson időt önmagára! Mindennap szánjon valamennyi időt olvasásra, tévézésre, zenehallgatásra vagy egy kis lazításra.
- Érzelmi támogatás: Barátai és családtagjai más-más dolgokban lehetnek a segítségére. Egyesek talán nem túl gyakorlatiasak, viszont bármikor készek meghallgatni önt. Próbáljon olyasvalakit találni, aki nyitott gondolkozású, és szívesen kaphatók egy jó beszélgetésre.
- Kapcsolódjon ki! Ha hosszú időn át kell gondoznia valakit, időnként szervezze meg, hogy elmehessen pihenni. Egyes idősotthonok fogadnak átmeneti vendégeket is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.