Gyors felépülés

Gyógyító étrend, tudnivalók az otthoni ápoláshoz!

A beteg számára olyan étrendről kell gondoskodni, amely megfelelő arányban tartalmazza az összes fontos tápanyagot, s hosszú távon is hozzájárul az illető egészségéhez. A beteg étkezésére azonban hatással lehetnek a gyógyszerek, az emésztési zavarok, a fogászati problémák és a nyelési nehézségek. Ha nincs étvágya, segíthetnek a házilag készített, tápanyagokban gazdag és gusztusosán tálalt ételek.

Az alapok

A betegségből lábadozók és a hosszú távú gondozásra szoruló idősek számára leginkább megfelelő étrend kialakításánál lényegében az egészséges táplálkozás általános szabályait kell figyelembe venni. Azt azonban nem árt megjegyezni, hogy az ágyhoz kötött személyeknek általában kevesebb kalóriára van szükségük, mint azoknak, akik mozgásképesek. A kezelőorvos meg tudja mondani, hogy vannak-e olyan különleges táplálkozási szempontok, amelyekre tekintettel kell lennie. Az esetek túlnyomó többségében különösen fontosak az alábbi élelmiszerek és tápanyagok.

Keményítőtartalmú élelmiszerek és rostok :A teljes kiőrlésű kenyér, a rizs, a tészta, a gabonakészítmények, a hüvelyesek és a burgonya az energia mellett fehérjékkel, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rosttal látják el a szervezetet – ez utóbbi segít a székrekedés megelőzésében és serkenti az emésztőrendszer működését. Kerülni kell viszont a nem oldható rostokat – például a búzakorpát -, mivel az gátolhatja a kalcium és a vas felszívódását.

Vas: A vashiány megelőzésére alkalmasak a vörös húsok, a belsőségek, a hüvelyesek, a zsíros húsú halak, pl. a szardínia, a tojás, a zöld színű levélzöldségek és a vassal dúsított reggeli gabonapelyhek. A C-vitamin segíti a vas felszívódását, ezért az étkezésekhez mindig kínáljon egy pohár gyümölcslevet is. A vasban gazdag étkezések mellé nem szabad teát fogyasztani, mivel gátolhatja az ásványi anyag felszívódását.

C-vitamin: Kulcsfontosságú szerepet játszik a fertőzések megelőzésében és a sebgyógyulásban. Itasson a beteggel citrusféléket, adjon neki zöld levélzöldségeket, paprikát, paradicsomot, burgonyát, gyümölcsleveket és hozzáadott C-vitamint tartalmazó gyümölcsitalokat. A gyümölcsturmixokkal kicsit megnövelheti az olyan beteg C-vitamin-bevitelét, akinek nehézséget okoz a szilárd ételek fogyasztása.

Kalcium: A tej, a sajt vagy a joghurt, a csontot is tartalmazó halkonzervek, mint a szardínia, a zöld levélzöldségek (pl. a brokkoli és a káposzta, a spenót viszont nem), a szójabab és a tofu mind kiváló forrásai e létfontosságú ásványi anyagnak, amely erősebbé teszi a csontokat.

D-vitamin :Akinek rossz az egészségi állapota, vagy nehezen tud mozogni, s emiatt csak kevés időt tölt a szabadban, annak a szervezetében lecsökkenhet a D-vitamin szintje (e vitamin a bőrben képződik napfény

Ételbiztonság

Az idősebb, illetve beteg emberek nehezebben birkóznak meg a fertőzésekkel, ezért fontos a konyhai higiénia.

  • Ételkészítés előtt és utána is mosson kezet, tisztítsa le a munkafelületet, mossa el az evőeszközöket s az edényeket, valamint a vágódeszkát.
  • Ellenőrizze az élelmiszerek szavatossági idejét, és szigorúan tartsa be azokat.
  • A hűtött és fagyasztott ételeket addig melegítse, hogy a belsejük is átforrósodjon.
  • Az ételmérgezést okozó baktériumok, pl. a Salmonella vagy a Listeria mindenkire veszélyesek, de különösen olyanokra, akiknek legyengült az immunrendszere és/vagy 60 évesnél idősebbek. Kerülje a nyers vagy nem teljesen átfőtt tojást (és az ezeket tartalmazó ételeket), a nyers vagy nem teljesen átsült húsokat, az olyan lágy sajtokat, mint a brie vagy a camembert és a pástétomokat -a vegetáriánus változatokat is beleértve.
Figyelem! Veszélyben az egészség? Az étvágy és a testsúly megváltozása testi vagy pszichés betegség korai jele lehet. Ha a gondozott személynél megmagyarázhatatlan fogyást tapasztal, vizsgáltassa meg orvossal.
Időtakarékosság a konyhában: Ezeket a tanácsokat megfogadva kevesebb időt kell majd a konyhában töltenie, mégis ugyanolyan tápláló ételeket kínálhat. Egyszerűség: A könnyen elkészíthető, ismerős fogásokat általában szívesebben fogadják, mint a konyhaművészeti remekeket. Leves és szendvics tökéletesen megfelel ebédre vagy uzsonnára, de készíthet tortillába vagy pitába göngyölt ételeket is. Hasonlóan egyszerű és tápláló a konzervhalas, sonkás vagy sajtos pirítós kenyér is. Vásárlás: Tartson otthon nagyobb mennyiségben konzerveket, fagyasztott, szárított és tartós élelmiszereket, és nézze meg az interneten a házhoz szállító cégek ajánlatát is. Készítsen olyan ételeket, amelyeket adagokban le lehet fagyasztani, hogy akkor se jöjjön zavarba, ha kevés az ideje. Ha nincs kedve főzni… Bár általában a friss fogások a legjobbak, ha valamiért siet, adhat a betegnek készételt is. Ilyenkor jó megoldást kínálnak a konzervhalak, mint a tonhal vagy a szardínia, továbbá a tojás, a tészta, a rizs, valamint a zöldség- és gyümölcskonzervek.

Hasznos eszközök

Nézzen utána az olyan különleges eszközöknek, amelyek megkönnyítik a gondozott személy számára az önálló táplálkozást. Sokat segíthetnek a kétfülű vagy csőrös csészék, a hajlított nyelű evőeszközök, és a fedővel ellátott tányérok.

Étvágytalanság

Amikor valaki egy műtét vagy betegség után lábadozik, gyakran semmi kedve sincs enni. Ilyenkor könnyű ételekkel és különleges csemegékkel kell gondoskodnia róla, hogy az illető hozzájusson a gyógyulásához szükséges energiához és tápanyagokhoz. Ne tálaljon neki nagy adagokat, mert könnyen lehet, hogy már a látvány is elveszi a kedvét az evéstől. Készítsen inkább leveseket és könnyen összerágható ételeket. Vegye figyelembe a beteg étvágyát és ízlését, ugyanakkor tegyen meg mindent azért, hogy az ételek megfelelő arányban tartalmazzanak fehérjéket, egészséges zsírokat és szénhidrátokat.

Az alábbi ételek képezhetik a lábadozás első napjainak étrendjé:

  • Reggeli: Zabkása mézzel és friss bogyós gyümölcsökkel
  • Tízórai: Tej- vagy gyümölcsturmix
  • Ebéd: Tojásrántotta pirítóssal, mandarin
  • Uzsonna: Gyümölcsjoghurt
  • Vacsora: Hal párolt zöldségekkel, sült alma vaníliaöntettel

A fogyás megelőzése

Előfordulhat, hogy a tartós betegségből lábadozónak híznia kellene, de nem éhes. Rick Wilson, a londoni King’s College Kórház táplálkozástani és dietetikai igazgatója az alábbiakat javasolja azok számára, akiknek hízniuk kell, vagy legalábbis nem szabadna fogyniuk.

  • A szokásos egészséges táplálkozási javaslatokkal ellentétben ügyeljen rá, hogy minden falatban bőven legyen energia és fehérje. Adjon az ételhez olvasztott vajat, reszelt sajtot vagy tejszínt.
  • A gyümölcsturmixokat és a leveseket dúsítsa őrölt mogyorófélékkel vagy olajos magvakkal, illetve szórjon magvakat a zöldségekre.
  • A teát és kávét tejjel és cukorral tegye energiában gazdagabbá.
  • Vásárláskor a zsírosabb ételeket válassza, például süteményeket és zsíros tejet.
  • A kávé és tea mellé kínáljon néhány szem kekszet.
  • Növelje meg a beteg C-vitamin-bevitelét. Gyümölcsök helyett inkább gyümölcsleveket adjon, mivel ezek kevésbé okoznak teltségérzetet.
  • A napi három nagy étkezés helyett vezesse be a hat kisebb étkezést.
  • Ha a beteg tovább fogy, kérdezze meg az orvost, nem lenne-e tanácsos roboráló italokat is adni neki, vagy dietetikushoz fordulni.
  • Kínáljon a betegnek sok vizet, kivéve az étkezések előtti 30 percben, mert olyankor elveheti az étvágyát.
  • Kérdezze meg az orvostól, hogy nem kellene-e vitamintartalmú étrend-kiegészítőket adni a betegnek.
Tipp! A gyümölcsturmix vitamindús csemege, és étvágyat csinál.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.