Az élelmiszerek kiváltotta egyéb immunreakciók
„Amikor végre találtam valakit, aki meg tudta mondani, mi a bajom, nagyon megkönnyebbültem. Nem is tudom elmondani, mennyit betegeskedtem, mennyi fájdalomban volt részem addig. Végtelenül hálás vagyok az orvosnak, aki rájött a problémámra. Az életem teljesen megváltozott.”
Az eozinofil gastroenteritis (gyomor-bél hurut) az élelmiszerek kiváltotta ritkább immunreakciók közé sorolható. Mint minden ritka betegségnél, a pontos diagnózis felállítása itt is sok időbe telhet. Az eozinofil gastroenteritisben olykor részt vesz IgE típusú ellenanyag, de a reakciónak nem képezi lényegi részét. Akiknél a problematikus élelmiszer hatására nem termelődnek IgE típusú antitestek, azoknál a bőrpróba sem pozitív.
Az ilyen betegeknél gyakran nem gondolnak arra, hogy tüneteiket élelmiszer válthatja ki. Az élelmiszerek indukálta nem IgE közvetítette immunreakciók főleg a csecsemőket és a kisgyermekeket érintik. Felnőtteknél olyan ritkán fordulnak elő, hogy rendszerint nem ismerik fel.
Eozinofíliás betegségek
E betegségekre jellemző, hogy a gyomor-bél rendszer érintett szakaszában tetemesen megnő az eozinofil granulociták száma. Ha az érintett szakasz a nyelőcső, eozinofil oesop-hagitisről beszélünk, mely állapot jellegzetes tünetei: a táplálék visszaöklendezése, időnkénti hányás, csecsemőknél az étel visszautasítása, gyomorfájdalmak és alvászavarok.
Ha a gyomor érintett, eozinofil gastritisről van szó, melyet hányás, fájdalmak, étvágytalanság és emiatt növekedési zavarok jellemeznek. Olykor eldugulhat a gyomorszáj, ami a kisbabák egy részénél gyomorkapu-szűkületet okozhat (ennek fő tünete a sugárhányás).
Ha nemcsak a gyomorban, de a vékonybél falában is felszaporodnak az eozinofil granulociták, a betegséget eozinofil gastroenteritisnek hívják. Tünetei nem sokban térnek el az előző kórképtől, de hasmenés is felléphet, s a beteg csecsemő ingerlékennyé válhat, a hasa felpuffadhat.
Mindezek az állapotok túlnyomórészt csecsemőknél alakulnak ki, olykor azonban gyermekkorban is megmaradnak. Eozinofil gastroenteritis igen ritkán előfordul felnőtteknél is.
A Heiner-szindróma
Egyéb étel kiváltotta reakciók
Az alábbi betegségek okai nem teljesen világosak, de az biztos, hogy kialakulásukban az immunrendszer is közreműködik.
- Étrendi fehérje okozta enterocolitis szindróma: Csecsemőknél általános ingerlékenységgel és hányással kezdődik az etetés után 1-3 órával. Általában tehéntej okozza, haspuffadás, (általában véres) hasmenés, vérszegénység, visszamaradott növés jellemzi. Nagyobb gyerekeknél hasonlóak a tünetek, míg a felnőtteknél igen heves hányinger,
- Nikkel az élelmiszerben: A nikkel és más, a táplálékban nyomokban jelen lévő fémek immunreakciókat válthatnak ki az arra érzékenyeknél. Ezek a reakciók többnyire bőrpanaszokat okoznak, ám emésztőrendszeri tünetek is felléphetnek.
- Étrendi fehérje okozta bélbántalom: Fő tünete a hasmenés, rendszerint nagyon súlyos formában. A csecsemők etetés után gyakran kihányják a táplálékot. Legtöbbjüknek rossz az étvágya, s ha a problémát okozó élelmiszer nem kerül ki az étrendjükből, növekedési zavarok, vérszegénység és az alultápláltság egyéb jelei is mutatkoznak. Ennek az oka az, hogy a bélnyálkahártya károsodása miatt a tápanyagok nem tudnak rendesen felszívódni. Nagyobb gyerekeknél is hasonlóak a tünetek.
- Étrendi fehérje okozta végbélgyulladás: Sokkal kevésbé súlyos probléma. Az ebben a betegségben szenvedő csecsemők egészségesnek tűnnek, ám végbélgyulladásuk van, s emiatt a széklettel némi vér is ürül.
Diagnózis
Két szempontból vizsgálják a problémát: milyen fajta betegségről van szó és milyen élelmiszer okozza.
Az első kérdés megválaszolása többnyire úgy történik, hogy az orvos egy speciális eszközzel (endoszkóppal) belülről végig vizsgálja a tápcsatornát, és szövetmintát (biopsziát) vesz belőle.
Vérvizsgálatra is sor kerülhet annak megállapítására, hogy a vérben nem nőtt-e meg az immunsejtek és az ellenanyagok szintje. Bőrpróbával vagy RAST-teszttel megállapítható, hogy nem valódi IgE közvetítette ételallergiáról van-e szó – már csak azért is, mert az IgE játszhat némi szerepet az ételérzékenység egyéb formáiban is.
E vizsgálatok azonban, sajnos többnyire nem adnak egyértelmű választ, különösen csecsemőknél, s ezért pontos diagnózist sem lehet felállítani. Ám ha az első kérdés megválaszolatlan marad, a másodikról akkor sem szabad elfelejtkezni – a problematikus élelmiszert azonosítani mindennél fontosabb. Ez annál egyszerűbb, minél kisebb a gyermek, hiszen ő még sokkal kevesebb féle táplálékot fogyaszt.
Nagyobb gyerekeknél és felnőtteknél a problematikus élelmiszer azonosítása kizárásos diétával történik. Kisebb gyerekeknél a leggyakoribb „tettes” a szója, a tojás, a búza, a rizs, a csirkehús vagy a hal. Az egyszerű, az atópiás ekcémában is használatos kizárásos diéta többnyire megfelel, de csak szigorú orvosi felügyelet mellett szabad belefogni.
Az eozinofil sejtek felszaporodásával járó betegségekben a bőrpróbák is segíthetnek a problematikus élelmiszer azonosításában, ám használhatóságuk korlátozott, ezért itt is szükségessé válik a kizárásos diéta. Ilyen problémában szenvedő felnőtteknél gyakori, hogy a szervezet egyszerre több élelmiszerre érzékeny, ezért azonosításuk a kizárásos diéta legszigorúbb formáját, az ún. alapdiéta alkalmazását igényli. A tünetek nagyon lassan múlnak el: akár nyolc hétbe is beletelhet, mire az adott élelmiszer(ek) elhagyását követően a beteg tápcsatorna helyrejön.
Kezelés
A kezelés egyetlen módja a problematikus élelmiszer elkerülése. Az eozinofil betegségeknél egyes orvosok kiegészítő kezelésként szteroidtablettákat írnak fel a gyulladás mérséklésére.
Tisztázatlan kérdések
Az angiitis jól definiálható betegség
A gyulladás károsítja az erek falát, amitől annak áteresztőképessége megnő, és vérsavó, esetleg vér szivárog át rajta. A kezdeti tünetek a következők: általános szövetduzzadás (angioödéma), valamint kis vörös, bevérzéses foltok a bőr mélyebb rétegeiben, különösen a lábon. Ezek a foltok, ahogy a szövetek közé került vörösvérsejtek lebomlanak, később kékes-lilásra, majd sárgásra színeződnek, s csak azután tűnnek el.Az ilyen bőrtünet neve purpura
Olykor nagyobb mennyiségű vér jut ki az erekből spontán bevérzés formájában. Angiitist sokféle kóros állapot előidézhet, de csak nagyon kevés orvos szerint lehet ételérzékenység a kiváltó oka. Szerintük a gyulladást olyan, a vérben keringő immunkomplexek idézik elő, melyek antitestekhez kötött élelmiszer-antigéneket tartalmaznak.Vesebetegségek előfordulása
Hasonlóan nem tisztázott az a feltevés sem, mely szerint a gyermekeknél előforduló vesebetegségek egy részét ugyancsak ételérzékenység okozhatja. Bizonyos típusú vesebetegségekben a gyermekek állapota ún. alapdiéta hatására javul. Az érintettek mindegyikénél fennáll valamilyen klasszikus allergiás betegség is, pl. asztma vagy atópiás ekcéma, s többnyire számos különféle élelmiszerre, valamint pollenekre és a levegőben lévő egyéb allergénre érzékenyek. A keringő immunkomplexeknek itt is lehet szerepük.
Egyesek az ismételten fellépő reumás panaszok hátterében is az ételmolekulákat tartalmazó, az ízületekben lerakódó immunkomplexeket vélik felfedezni. Természetesen a betegek túlnyomó többségénél biztosan nem ez a reumatoid artritis oka.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.