Kimerültség érzése szülés után több hónappal?
„Arra számítottam, hogy szülés után az első néhány hét fárasztó lesz, de most már több hónap is eltelt, és még mindig kimerült vagyok”
A vajúdás és a szülés fárasztó procedúrája után, egy olyan újszülöttel megáldva, aki még nem tudja megkülönböztetni a nappalt az éjszakától, az anyaság huszonnégy órás szolgálatának felvétele közepette szinte minden kismama úgy érzi magát, mint egy alvajáró (és alva pelenkázó, szoptató) zombi. Bár a gyerekágyas időszak hivatalosan hat hét, a kimerültség tovább is tarthat.
Ritka az olyan nő (vagy férfi, főleg ha otthon marad a gyerekkel), aki az első évben megússza a kismamafáradtság tünetcsoportját. Nem is csoda: nincs még egy hivatás, amely annyi érzelmi és fizikai odaadást követelne, mint az anyaság első éve. A készenlét nem korlátozódik napi 8 órára és heti 5 napra, nincs lazítási alkalmat kínáló ebéd- és kávészünet.
Első gyerekes anyák az új munkakör óhatatlan velejáróitól is szenvednek
Félnek, hogy hibázhatnak, nem sikerül megoldaniuk a problémákat, még nem tudnak eleget. Ha mindez nem volna elég kimerítő, egy újdonsült anya erejének elszívására ott van még a szoptatás, a gyorsan gyarapodó baba hurcolászása (kellékestül), az éjszakai pihenés gyakori megszakítása.
Ha a kismama visszamegy dolgozni házon kívüli munkahelyre, olyasfajta fáradtsággal is számolhat, mint aki egyszerre két lovat akar megülni. Hajnalban kel, hogy indulás előtt végezhessen anyai teendőivel – sokszor a szoptatást is beleértve. Ha hazaért, következik a gyerek ellátása, és rendszerint még a főzés, a takarítás, a mosás is rá vár. Mindennek a tetejébe reggel akkor is ébernek, vidámnak, munkaképesnek kell lennie, ha a fél éjszakát ébren töltötte a baba mellett. Nincs olyan szuperanya, aki sose fárad el.
Természetesen nem árthat megbeszélni az orvossal, nincs-e valami más oka is a fáradtságának (például szülés utáni pajzsmirigygyulladás). Ha az egészsége rendben van, biztos lehet benne, hogy megfelelő idő és tapasztalat után a rutinszerű feladatok rutinossá válnak, s ha a baba már átalussza az éjszakát, az állandó fáradtság is enyhülni fog (bár teljesen kipihenni talán csak akkor fogja magát, ha már mindegyik gyereke iskolába jár). Ha a szervezete hozzászokott az új terheléshez, az energiaszintje is egy kicsit magasabbra fog állni.
Addig is van néhány módszer a félholt közérzet enyhítésére:
- Segítség minden mennyiségben. Vegyen igénybe minden – pénzért vagy ingyen – kapható segítséget, hogy ne kelljen olyasmivel fáradnia, amit másra is rá lehet bízni (pl. Házimunka, bevásárlás).
- Be- és kiosztás. Állítsa össze a gyerekkel és a háztartással kapcsolatos tennivalók listáját, majd ossza el egyenletesen önmaga és a férje között. A feladatokat időrend (pl. Ha a férj dolgozik, nyilván csak reggel és este ér rá), hajlandóság és képesség szerint célszerű kiadni (valamint annak tudatában, hogy ismétlés a tudás anyja, és ez minden feladatra, pl. A pelenkázásra, fürdetésre is érvényes).
- Ha a gyerek tápszert kap, az éjszakai etetést felváltva is be lehet osztani, hogy ne kelljen minden éjjel önnek felébrednie. Ha szopik, apuka valamilyen más feladatot vállalhat, például szoptatás előtt ő pelenkázhatja. Vagy tartsa a babát maga mellett egy bölcsőben (vagy az ágyban, ha önökkel alszik), hogy csak a karját kelljen kinyújtani érte. Ha a szoptatás már be-gyakorlódott, az éjszakai adagot le lehet fejni, hogy ha a gyerek az éjszaka kellős közepén enni kér, apuka üvegből odaadhassa neki.
- Szülői esélyegyenlőség. A szoptatáson kívül nincs olyan feladat, amit egy apa ne tudna ugyanolyan jól vagy még jobban ellátni. Mégis sok az olyan kismama, aki nem hajlandó elfogadni a férje segítségét, vagy a válla fölött árgus szemmel figyeli, és addig kritizálja, míg az be nem dobja a pelenkát. Szóval ha ön is úgy vélekedne, hogy inkább mindent maga csinál, haladéktalanul térjen jobb belátásra.
- Korai lefekvés. Mondani se kellene, de minél korábban lefekszik, annál köny-nyebb lesz fölkelni. Ne maradjon fönn sokáig, hogy megnézze a híradót vagy az e-mailjeit. Feküdjön le minél korábban, hogy többet alhasson (még ha nem is egyfolytában).
- Szundítson együtt a babával. Bármily nevetségesen hangzik (hiszen ott áll a mosás, a főzés és még millió dolog), és
Szülés után
Bármily lehetetlennek tűnik (főleg ha totyogó van a háznál, vagy nagyobb gyereknek kell segíteni a leckében), próbáljon meg pihenni, amikor a baba szundikál, az se baj, ha csak feleannyi ideig, mint ő. Egy negyedórás „intenzív pihenés” bámulatosan frissítő tud lenni.
- Ne feledkezzen meg a saját táplálkozásáról. Azért, mert elfoglalja a baba etetése (ha szoptat, mintha minden idejét az foglalná le), a saját szervezete tápanyagigényéről sem szabad megfeledkeznie (még kevésbé, ha szoptat). A majszolással nincs baj (hisz kinek van ilyenkor ideje rendesen leülni enni?), amennyiben tápláló dolgokat majszol.
- Tartson kéznél könnyen bekapható dolgokat, pl. sajtos rudat, kemény tojást, egy-egy adag joghurtot, túrót, darabolt gyümölcsöt, zöldséget mártással, müzlit (a kedvenceibe keverjen diót és mazsolát, majd töltse egyadagos nejlonzacskókba), szójás stb. Falatokat, teljes kiőrlésű gabonából készült péksüteményt, ropit, fagyasztott gyümölcshabot stb.
- Mozgás. Annak ellenére, hogy a szülés utáni fáradtságot a pihenés hiánya okozza, a testmozgás és a friss levegő hiánya is rosszabbítja a helyzetet. Úgyhogy lehetőleg naponta (főleg a tétlen délutáni órákban) sétáljon egyet a babával. Ha az időjárás nem gyereknek való, bevásárlóközpontban, múzeumban is lehet járkálni. Szervezett vagy otthoni kismamatorna is meghozhatja a kívánt felfrissülést.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.