Deformitások, mit jelent? (Babák esetén)
Mi ez?
A szervezet egy vagy több szervének vagy részének olyan abnormitása, amelyet a magzatra gyakorolt külső erő okozott, például helyszűke az anyaméhben.
Mennyire gyakori?
Körülbelül 100 baba közül kettőnél jelentkezik ilyen deformitás.
Ki hajlamos rá?
Előfordulásának okai: különösen nagy a magzat egy szűk anyaméhben, bármilyen magzat abnormális alakú vagy kis méhben vagy fibrómás méhben, vagy elégtelen a magzatvíz mennyisége, vagy rossz helyen tapadt le a méhlepény, vagy a magzat egy vagy több testvérrel kénytelen osztozni az anyaméhben. A deformációk a leggyakrabban kicsi és először szülő nők babáinál fordulnak elő, vagy rendellenes pozíciónál, például farfekvés esetén.
Mi okozza?
A méhben uralkodó állapotok, például az említettek, amelyek nyomást gyakorolhatnak a magzat egy vagy több fejlődő testrészére. Egyes esetekben öröklődés és környezeti tényezők, például fertőzés, gyógyszerek és betegség együttes hatása játszhat szerepet.
Társuló problémák
Deformitástól függően lehetnek.
Kezelés
Többnyire nem szükséges, mivel a deformált rész fokozatosan visszanyeri eredeti alakját. Egyes állapotoknál azonban, amilyen a scoliosis (a gerinc abnormális oldalirányú görbülése), a dongaláb vagy a csípőficam, szükség van kezelésre.
Kilátások
A legtöbb esetben jók.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.