Magas sarkú cipők tényleg nagyon ártalmasak? Mennyire károsak?
Szegény lábunk! Egy átlagos napon 9000 lépést kell megtennie, miközben folyamatosan el kell viselnie a rá nehezedő terhelést, így nem meglepetés, hogy a lábfej igen sérülékeny. Valójában az emberek mintegy 75%-ának – főleg nőknek – vannak lábpanaszai. A bajok egyik fő okozója a szoros cipő (sok nő hord túl kis méretű lábbelit). A magas sarkú cipőnek szorosan kell illeszkednie a lábra ahhoz, hogy le ne essen, ezért gyakran ezek a lábbelik a felelősek a lábfej elnyomorodásáért.
A divatos cipőkért fizetett ár
A magas sarkú cipő a 16. század óta egyfolytában divatban van. Az ilyen cipőben jobban mutat a láb, a nő magasabbnak látszik, és az alakja is jobbnak tűnik, mert a vádli izmai feszesek, a dereka íveltebb, és a mellei jobban kiemelkednek. Ám a vonzó külsőért nagy árat kell fizetni.
Ha a lábujjakat beszorítjuk egy keskeny cipőbe, egymásra csúsznak és deformálódnak, ami mindenféle problémához vezet. A hegyes orrú cipő bütyköt és kalapácsujjat okoz. Viselése az ún. Morton-féle neuromához is vezethet (idegrostból és kötőszövetből álló daganat, gyakran a harmadik és negyedik lábujj között), ami fájdalommal, égő érzéssel vagy zsibbadással jár. A szoros cipő kidörzsöli a bőrt, emiatt fájdalmas hólyagok, tyúkszemek és benőtt lábkörmök alakulhatnak ki. Súlyos esetben kezelésük sebészi beavatkozást igényel.
A tűsarkú cipő más testrészeken is okozhat károsodást. A testsúly a lábfej első részére helyeződik, így a láb hátsó szalagjai összehúzódásra kényszerülnek, és a lábszár izomzata megrövidül. Emellett túlzottan megfeszülnek a hát- és nyakizmok, és a test egyensúlya sem megfelelő járás közben. Minél magasabb a sarok, annál erősebb a rendellenes feszülés.
Megelőző nyújtás
Sportcipő vagy lapos sarkú cipő viselésével elkerülhetjük ezeket a problémákat. Ha mégis tűsarkút hordunk, próbáljuk ki az alábbi nyújtó gyakorlatokat.
Derék. Feküdjünk hanyatt, és húzzuk fel mindkét térdünket a mellkasunkhoz. Nyomjuk a derekunkat a padlóhoz, és maradjunk így egy percig. Ezután bal vállunkat a padlón tartva mozdítsuk a térdeket jobbra, és tartsuk így egy percig. Ismételjük meg a nyújtást a másik oldalon.
Lábszár. Támaszkodjunk tenyérrel a falhoz. Húzzuk előre az egyik lábunkat, hajlítsuk be a térdet. A hátsó láb maradjon kinyújtva, sarok a padlón. Lassan hajoljunk előre, maradjunk így egy percig. Lábcserével ismételjük meg a gyakorlatot.
Egy csepp megelőzés
A magas sarkú cipő rendszeres viselése árt a lábnak. Ha olykor mégis muszáj követni a divatot, fogadjuk meg az alábbi tanácsokat.
- Ne viseljünk tűsarkú cipót napi három óránál hosszabb ideig.
- A kényelmes cipó alátámasztja a lábboltozatot és ki van párnázva.
- Ne hordjunk 5 cm-nél magasabb sarkú cipőt. Minden 2,5 cm 50%-kal növeli a lábfej első részére nehezedő nyomást.
- Szögletes vagy kerek orrú cipőt vásároljunk, ne hegyes orrút.
- Hordjunk szeles sarkú modellt.
- Puha bőrből készült cipőt hordjunk. A szintetikus anyagból készült cipőben izzad a láb, ami segíti a lábgombák kialakulását.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.