Inhalátor – hogyan használjuk?
Sok millió ember szenved asztmában – a légutak krónikus gyulladásában, amely légszomj rohamokat okozhat – vagy más súlyos légzési rendellenességben. Az ő esetükben az inhalátor szó szerint életet ment, mivel a légutak nyitva tartásával vagy az elzáródott hörgők megnyitásával 5-10 perc alatt helyreállítja a légzést.
Hogyan használjuk?
Az asztmaellenes gyógyszereket két csoportba sorolják: gyulladáscsökkentők (ezek a roham valószínűségét csökkentik és rendszeres alkalmazást igényelnek), hörgőtágítók, amelyek a kialakult rohamot szüntetik meg vagy enyhítik. Az inhalátorok mindkét típus bevitelére alkalmasak, gyors hatást biztosítanak, és kicsi a mellékhatások valószínűsége. A hörgőtágítók túlzásba vitt használata azonban egyes esetekben súlyosabbá teheti az asztmát.
A jó eredmény eléréséhez az inhalátort előírásszerűen kell használni. Rendkívül fontos, hogy a permetet éppen a belégzés kezdetekor nyomjuk ki a tartályból, máskülönben csak egy része jut el a tüdőbe. A spacer nevű kiegészítő használatával a gyógyszer hatékonyabban juttatható be, és kisebb hányada tapad meg a szájban és a torokban. Ez a műanyag cső vagy tartály csökkenti a szájpenész (kortikoszteroidok mellékhatásaként fellépő, élesztőgomba okozta fertőzés) kialakulásának kockázatát is. Szteroid inhalálásánál ajánlatos mindenkinek spacert használni. Az eszközt minden használat után ki kell mosni.
Minél kevesebb gyógyszer marad az inhalátorban, annál nehezebb a megfelelő adagot kipermetezni. Ezért célszerű kiszámolni, hány adagra elegendő szer van az inhalátor gyógyszert tartalmazó hengerében, és számon tartani a felhasznált adagokat. Ha az aeroszolos inhalátort néhány napig nem használjuk, lehet, hogy az első megnyomás csupán „feltölti”, és csak a második pumpáláskor fogja kipermetezni a megfelelő gyógyszeradagot.
A szakorvosok által asztmások részére felírt inhalátorok használatával összefüggésben nem fordulnak elő szívpanaszok. Az allergiás jellegű rohamokban használt adrenalin-tartalmú inhalálok viszont okozhatnak szíves érrendszeri panaszokat, ilyen esetekben azonban amúgy is orvosi beavatkozásra, ill. felügyeletre van szükség. Inhalálókészülék használatakor tartsuk be az alábbiakat.
- Használat előtt alaposan rázzuk fel.
- Használat előtt próbaképpen nyomjunk ki egy adagot a levegőbe.
- Bepermetezés előtt fújjuk ki a levegőt.
- Tartsuk a csutorát 3-5 cm-re a szánktól (vagy ha spacert használunk, vegyük be a csőrét a szánkba), majd nyomjuk le az adagolópumpát, és lassan lélegezzünk be 5-10 másodpercen át.
- Tartsuk vissza a lélegzetünket mintegy 10 másodpercig, majd lassan lélegezzünk ki.
- Várjunk egy percig az újabb belégzés előtt.
- Az inhalátor használata után mossunk fogat vagy öblítsük ki a szánkat, és köpjük ki a vizet, hogy megakadályozzuk a száj-penész kialakulását.
A távlatok.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.