A gőgicsélés és beszédfejlődés két hónapos babáknál
„Hat hetes gyerekem a levegővétellel együtt ki tudja ejteni a legtöbb magánhangzót, de a mássalhangzók nem sikerülnek neki. Vajon megfelelően fejlődik a beszédkészsége?”
A babák a korai időszakban ügyesen ejtik ki az „igen” szó „i” és „e” hangzóit. A magánhangzókat ejtik először valamikor néhány hetes koruk körül, illetve a második hónap végén. Ez a levegős, dallamos (és elragadó) gőgicsélés és torokból kiadott gurgulázás teljesen véletlenszerűnek tűnik.
Majd később észre fogjuk venni, hogy a baba a hozzá intézett beszédre válaszol, vagy a mellette lévő plüssállathoz szól, illetve a közelében lévő, levegőben mozgó játék ragadta meg a figyelmét, de lehet az is, hogy a gyerekágyra felakasztott tükörben megjelenő tükörképével vagy a labdán lévő kacsával társalog.
Szóalkotások és kísérletek
Ezek a hanggyakorlatok legalább annyira szolgálnak saját örömükre, mint amennyire szólnak a szülőhöz – a babák valójában nagyon szeretik hallani saját hangjukat. Mindezek során a baba a szóalkotásra is kísérletet tesz, és megpróbálja felfedezni, hogy milyen hangkombinációk keletkeznek torka működtetése, illetve nyelve és szája mozgatása folytán.
Gőgicsélés a beszéd fejlődésének egyik lépcsőfoka
A mama és a papa boldogan fogadják, hogy gyerekük a kommunikációs létrán egy fokkal feljebb került azzal, hogy a sírástól eljutott a gőgicsélésig. És ez csak a kezdet. Néhány héten belül (általában három és fél hónapos korára) a baba elkezd hangosan felnevetni, később (négy és fél hónapos korára) felsikít örömében, majd néhány mássalhangzóval bővíti a hangkészletét.
- Hogyan beszéljünk egy két hónapos körüli babához?
- A második anyanyelv babáknál
- Hogyan beszéljünk a babához? (6-7 hónapos)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hogy melyik baba mikor kezd mássalhangzókat kiejteni, az egyénenként nagyon változó. Néhányan közülük már három hónapos koruk körül képesek mássalhangzószerű hangokat kiadni, mások csak öt, hat hónaposán teszik ezt, de az átlagot tekintve mindez négy hónapos korban történik meg. Amikor a babák elkezdenek kísérletezni a mássalhangzókkal, egyszerre általában egyet vagy legfeljebb kettőt fedeznek fel, és azok magánhangzókkal alkotott kombinációját ismételgetik újra és újra (ba, ga, da stb.).
A következő héten lehet, hogy egy új kombinációt fedeznek fel, miközben úgy tűnik, az előzőről már meg is feledkeztek. Valójában a korábbiak nem merültek feledésbe, de mivel koncentrálókészségük korlátozott, általában egyszerre csak egy dolgot próbálnak elsajátítani. Ugyanakkor természetesen szeretnek ismételgetni is.
Gügyögés
A két szótagos, egy mássalhangzós hangkombinációkat (a-ga, a-ba, a-da) általában hat hónapos korban követi a dallamos mássalhangzósorok monoton kántálása, a gügyögés. Nyolc hónapos korra már sok gyerek képes két mássalhangzós szóhoz hasonló képleteket alkotni (dá-dá, ma-ma, ba-ba) anélkül, hogy azokhoz bármilyen jelentést társítana, ami csak két vagy három hónappal később következik be. (A papák nagy örömére és a mamák szomorúságára a dá-dá általában a mama, nem pedig a papa szót előzi meg.) Az összes mássalhangzó elsajátítása csak jóval később, négy- vagy ötéves korban következik be, esetenként akár még később.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.