Túl sok tápszer babáknak?
„A gyermekem imádja a cumizást. Ha rajta múlna, állandóan inna. Honnan tudjam, hogy mikor adjak neki még tápszert, illetve hogy mikor elég?”
A szoptatott babáknak – minthogy táplálékfelvételüket étvágyuk és egy leleményes szükséglet utánpótlás rendszer szabályozza – ritkán jut túl sok (vagy túl kevés) a jóból. A cumiztatott babáknál viszont, akiknek táplálékfelvételét inkább szüleik irányítják, előfordulhat ilyen.
Amíg a baba egészséges, boldog és megfelelően gyarapodik, biztosak lehetünk benne, hogy elegendő tápszert kap. De a szükségesnél többet is ehet, főleg ha a cumisüveget a jó szándékú szülő folyamatosan utántölti, még akkor is, amikor a gyerek étvágya már csillapodott.
Túl sok tápszer „hátrányai”
A túl sok tápszertől a baba túlságosan dundi lesz. Így a kutatók szerint duci gyermek és kövér felnőtt válhat belőle. Más gondokat is okozhat azonban a tápszer-túladagolás. Ha a kisbaba a normálisnál többet hány, ha hasi fájdalmak gyötrik (közvetlenül etetés után felhúzza a lábát a feszes hasa felé) és/vagy súlyfeleslege van, valószínűleg túl sok tápszert kap. A gyermekorvos meg tudja mondani, hogy milyen súlygyarapodás várható el, és körülbelül mennyi tápszert kell kapnia a kicsinek egy-egy etetésnél.
Ha úgy tűnik, hogy túl sokat kap, kínáljunk neki kevesebb ennivalót, és hagyjuk abba az etetést, amikor a babának elege van, ahelyett hogy még megpróbálunk bele-tölteni; büfiztessük gyakrabban, hogy megszabadítsuk a kellemetlen hasi érzésektől, és kérdezzük meg az orvost, hogy adhatunk-e alkalmanként egy kis cumis-üveg vizet (hogy szomját oltsuk anélkül, hogy túletetnénk).
Gondoljunk azonban arra a lehetőségre is, hogy talán csak a szopásra vágyik (és nem a tápszerre, amely azonban vele együtt jön), egyes gyermekeknek ugyanis több szopásra van szükségük, mint másoknak. Ebben az esetben fontoljuk meg a cumi használatát a következő néhány hónapban, amíg a szopás iránti vágy a legerősebb, vagy segítsünk neki megtalálni az ujját vagy az öklét, hogy azt szopja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.