Babaápolás

Kétszeres öröm – Felkészülés az ikrek fogadására!

Duplán készüljünk fel

Mivel a kettős ál­dás gyakran korábban érkezik (ikreknél a teljes idő inkább 37, és nem 40 hét), nem árt jó előre felkészülni. Próbáljuk úgy in­tézni, hogy minden babaápolási felszere­lés otthon és használatra kész állapotban legyen, mielőtt bemegyünk a kórházba. Az előkészületekre érdemes sok időt szán­ni, de annak nincs sok értelme, hogy ki­merítsük magunkat (főleg ha az orvos nyu­galmat rendelt el). A babák érkezése előtt pihenjünk sokat – amikor itt lesznek, ez ritka luxus lesz.

Kettőzzük meg önmagunkat

Amennyi­re lehetséges, próbáljunk meg egyszerre tö­rődni a babákkal. Vagyis ébresszük őket egy időben, így együtt lehet őket etetni, egyszerre tegyük őket a fürdőbe (ha már tudnak ülni), egyszerre sétáltassuk őket a babakocsiban. A büfiztetést is jó egyszerre végezni: a csecsemők legyenek az ölünkben, vagy az egyik az ölünkben és a másik a vállunkon.

Aki erre nem képes, csinálja felvált­va

A korai időszakban nem szükséges na­ponta fürdetni a kisbabákat, így hát egyik este az egyik, másik este a másik következ­zen. Vagy fürdessük őket két-három napon­ta együtt, és a közbeeső napokon tisztogas­suk meg őket szivaccsal. Az első hetekben tegyük őket lábtól-fejtől a közös gyerek­ágyba, ez segíthet, hogy jobban aludjanak, de előbb azért kérdezzük meg az orvos véleményét. Néhány szakértő óva int az együtt alvástól, mert növelheti a SIDS veszé­lyét (bölcsőhalál), amikor az ikrek már fordulni tudnak.

Osszuk meg a munkát

Ha mindkét szü­lő jelen van, osszuk meg a háztartási mun­kát (főzés, takarítás, mosás, bevásárlás) és a gyerekeket (az anyukánál legyen az egyik gyerek, az apukánál a másik). Gondoskod­junk róla, hogy a két gyerek felváltva legyen az anyjánál és az apjánál, hogy mindkét szülővel megismerkedjenek, illetve a szü­lők mindkét gyereket megismerjék.

Próbáljunk meg egyszerre két mellből etetni

Az ikrek szoptatása fizikailag kime­rítő, de feleslegessé teszi a cumisüvegek tu­catjaival és a tápszerek grammjaival való vég nélküli bajlódást. Az egyidejű szoptatás időt takarít meg, és elkerülhető az álló na­pon át tartó szakadatlan szoptatás. A gyer­mekeket tarthatjuk párnával alátámasztva futball-labda-tartásban, a lábukkal a hátunk mögött, vagy vegyünk egy-egy mellünkre egy-egy gyereket.

A ba­bákat szoptatásonként felváltva etessük egyik vagy másik mellből, hogy elkerüljük a tartósan hibás párosítást (ha kiderülne, hogy az egyik baba ügyesebb szopó, mint a másik), vagy azt, hogy az egyik baba ke­vesebbet kapjon enni, ha az egyik mel­lünk esetleg kevesebbet termelne. Ha túl nehéznek találjuk kizárólag anyatejen ne­velni az ikreket, akkor az egyiket szoptas­suk, a másikat pedig cumiztassuk, és ter­mészetesen etetésről etetésre cserélgessük őket. Ahhoz, hogy az energia- és tej után­pótlásunkat fenntartsuk, elsőrendű táplá­lékra (babánként 400-500 kalóriatöbblet­re) és sok pihenésre van szükség.

Szervezzünk segítséget a cumiztatáshoz

Ha ikreket cumisüvegből etetünk, még két kéz kell – vagy nagy találékony­ság. Ha etetési időben nincs segítségünk, üljünk egy kanapéra a gyermekek közé, fek­tessük őket a támla felé tartott lábbal, és tartsunk egy-egy üveget mindegyiknek. Esetleg vegyük mindkettőt a karunkba, a cumisüveget tegyük tartóba, és párnákkal emeljük a megfelelő magasságba.

Megpró­bálhatjuk az egyik számára a cumisüveget a babaszékbe tenni (de nem fektetve), miközben a másikat hagyományos mó­don etetjük. Egyiket a másik után etetni is lehetséges, de így jelentősen csökken az a kis idő, ami más tevékenységekre marad. Ezzel a megoldással az evés utáni alvás különböző ritmusba kerül, ami kedvező lehet, ha az anyuka szeretne kü­lön is foglalkozni a kicsikkel, de lehet rossz is, ha a gyerekek alvási idejét pihe­nésre vagy ház körüli munkára kívánja fordítani.

Kétszeres segítség

Minden újdonsült anyukának szüksége van segítségre: ilyen esetben dupla annyira. Fogadjunk el min­den segítséget, bármilyen forrásból származik.

Kétszer annyi segédeszköz

Ha nem áll rendelkezésünkre további segítség, fordul­junk a segédeszközhöz. Ilyen például a gye­rekhordó kendő (használhatunk egy nagy kendőt mindkét babához, vagy kettőt kü­lön-külön, de az is megoldás, ha az egyik babát magunkra kötözzük, a másikat ka­ron visszük), a kenguru (egyes modelleket a baba hathetes kora előtt nem szabad hasz­nálni), a gyermekülés.

A járóka biztonságos játszóhely az ikreknek, ahogy idősebbek lesznek, és mivel társaságot nyújtanak egy­másnak, gyakrabban és hosszabb ideig haj­landók itt lenni száműzetésben, mint az egy szem gyerekek. Ikerbabakocsiból olyat válasszunk, amely megfelel az igényeink­nek (az élelmiszeres pultok közötti szűk folyosón például az egymás mögötti el­rendezés praktikusabb, mint az egymás melletti); a mély babakocsi valószínűleg kidobott pénz. És ne felejtsük el, hogy az autóba is két gyerekülés kell. Helyezzük mindkettőt a hátsó ülésre.

Kétszer annyi adminisztráció

Melyik mit kapott etetéskor, melyiket fürösztöttük tegnap, ki a következő ma? Ha nem írjuk fel naponta (a gyermekszoba falán lógó no­teszbe vagy egy emlékeztető táblára), biztos, hogy el fogjuk felejteni. Készítsünk feljegy­zéseket továbbá az oltásokról, betegségek­ről stb. Egy állandó naplóba. Bár többnyire mindkét baba ugyanazt kapja, előfordulhat, hogy csak az egyik kap meg valamit – és ta­lán nem fogunk rá emlékezni, hogy melyik.

Próbáljunk normálisan aludni

Az al­vás ritkaság lesz az első néhány hónapban – de még ritkább, ha hagyjuk, hogy a gyer­mekek véletlenszerűen ébredjenek fel éjjel. Ha az első sírni kezd, ébresszük fel a mási­kat is, és etessük meg mindkettőt. Ha nap­közben mindkét drágaságunk szundikál, mi is aludjunk egy szemhunyásnyit, vagy leg­alábbis helyezzük magunkat kényelembe.

Foglalkozzunk velük külön-külön

Bár nem könnyű (pláne eleinte), valahogy még­is meg kell oldani, hogy szakítsunk napköz­ben időt külön-külön a két gyerekre. Ha pihentebbek vagyunk, szakaszosan toljuk el az alvási időt – az egyik gyereket fektessük le negyedórával korábban a másiknál -, így speciális figyelmet szentelhetünk az ébren lévőnek. Ha valami elintéznivalónk van, vigyük csak az egyik babát magunkkal, és hagyjuk a másikat a pótmamára vagy a tár­sunkra.

Lépjünk be egy játszóházba vagy baba-mama csoportba, és minden héten váltakozva vigyük hol az egyik, hol a másik gyereket. Még a babák körüli mindenna­pos teendőkbe, például a pelenkázásba, az öltöztetésbe is vihetünk csak az adott gyereknek szóló elemeket. Keressük kétszeres erővel a magunk­fajták társaságát. Más ikergyermekes szü­lőktől rengeteg jó tanácsot és segítséget kaphatunk, éljünk hát vele.

Keressük meg a környék ikergyermekes szülőinek csoport­ját, és ha nincs ilyen, szervezzük meg. Ke­rüljük azonban a klikkezést, ne csak ikrek szülőivel tartsunk kapcsolatot, gyermekeink ne csak ikrekkel játsszanak. Bár ikernek lenni kétségtelenül különleges, ha elzárjuk gyermekünket az egy szem gyerekekkel va­ló kapcsolattól, gátoljuk a normális szociá­lis fejlődésüket a velük egykorúakkal – akik­nek többsége nem iker.

Kétszerezzük meg a figyelmünket, ami­kor az ikrek már mozognak

Tapasz­talni fogjuk, hogy amint a gyermekek mászni kezdenek, és felfedezőutakra in­dulnak, közös erővel fognak kíváncsis­kodni, és amit az egyik nem mer megcsi­nálni, attól a másik biztosan nem riad vissza. Így kétszer olyan figyelmesnek kell lennünk.

Kettővel könnyebb

Az ikrekkel az első négy hónap a legnehezebb. Amint sikerül összehangolni a sokféle folyamatot, könnyebbé válik az élet. Ne felejtsük el azon­ban, hogy az ikrek gyakran egymás leg­jobb társasága: elfoglalják egymást, amit a követelőző egy szem gyerekek szülői irigylésre méltónak tartanak, és ez egyre inkább több szabadságot ad a következő hónapokban és években.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.