Körömvágás és orr ápolása a babánál?
Körömvágás babánál
Bármily nehéz feladat elé állítja a szülőket egy újszülött csecsemő picurka körmeinek levágása, meg kell tenni. A hosszú körmökkel kapkodó kezecske komoly károkat okozhat, elsősorban a baba arcán.
A csecsemők gyakran hosszú körömmel születnek (az anyaméhben nincs manikűr), de ez a köröm még annyira vékony, hogy olyan könnyű levágni, mintha papírból volna. Jóval nehezebb elérni, hogy közben ne mozogjon a keze. Jól beválhat az alvás közbeni körömvágás, feltéve hogy a baba jó alvó, vagy vállaljuk a kockázatot, hogy közben mégis felébresztjük. Ha körömvágás közben ébren van, kell még valaki, aki fogja azt a kezét, amivel éppen foglalkozunk.
Mire figyeljünk?
Kizárólag csecsemőknek való, tompa végű körömollót vagy körömcsipeszt szabad használni, ami akkor sem szúrja meg sem őt, sem senkit, ha a legrosszabb pillanatban megrándul. Ha körömcsipesszel dolgozunk, az ujjbegyét nyomjuk félre az útból, nehogy a csipesz a bőrébe vágjon.
A legnagyobb elővigyázatosság mellett is előfordulhat, hogy belevágunk, egyszer-kétszer sajnos minden szülő vért fakaszt a gyermekéből. Ebben az esetben steril gézpárnával nyomjuk le, amíg a vérzés el nem áll; sebtapaszra valószínűleg nem lesz szükség.
Orr ápolása
A hallójárathoz hasonlóan az orrüreg is öntisztuló, külön ápolást nem igényel. A váladékos orrot kívülről meg kell törölni, belül azonban tilos vattával, ruhával, körömmel belenyúlva tisztogatni, mert a piszkálással csak visszanyomnánk a váladékot, és a kényes nyálkahártyát is felsérthetnénk. A takonytól nagyon eldugult orrocskát babaorrszívóval ki lehet „porszívózni”
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.