Szívelégtelenség tünetei, kezelése
A szívelégtelenség során a betegek (kezdetben csak terheléskor) elgyengülnek, fulladnak. A betegség előrehaladtával már nyugalomban is jelentkeznek a fenti tünetek. Valamennyi szervi szívbetegség végső stádiuma lehet a szívelégtelenség.
Mit érdemes tudni a szívelégtelenségről?
A betegség lényege, hogy a szív pumpafunkciója károsodik, nem tud elég vért biztosítani az aktuális igénynek megfelelően. A fejlett ipari országokban a szívelégtelenségben szenvedő betegek száma fokozódott. A kórházi ágyak egyre nagyobb hányadát foglalják el ilyen betegek, a halálozás pedig öt éven belül 50% is lehet.
Az idősek aránya nálunk is fokozódik, egyre több szívbeteg éli meg az időskort, tehát az esély is nagyobb szívelégtelenség kialakulására. A betegség kiváltásának hátterében leginkább koszorúérbetegség, magas vérnyomás, billentyűbetegségek, alkoholos szívizomelfajulás áll.
Szívelégtelenség lehetséges tünetei
Á betegség korai felismerése fontos, hogy kezeléssel e nagyszámú beteg minél később kerüljön a súlyosabb csoportba. A már kialakult, súlyos szívelégtelenség tünetei a laikusok részéről is jól felismerhetők: fulladás, gyengeség, szapora szívműködés, köhécselés, lábdagadás, éjszakai gyakori vizelés, hasi fájdalom, depresszió. A korai felismerés csak orvosi vizsgálattal, műszerekkel lehetséges. A szív felett hallható zörej, plusz hangok, tüdő feletti szörcsölések jelzik a szívelégtelenséget. A legkoraibb stádiumban a szívultrahang mutatja ki a szív pumpafunkciójának csökkenését a társuló szívbetegséggel együtt, de fontos az orvosi fizikális vizsgálat, az EKG, mellkasröntgen, speciális labor, CT, MR, katéteres vizsgálat is.
Mit tehetünk ellene?
A betegség megelőzésében a hipertónia, koszorúér-betegség kialakulását kell elsősorban megakadályoznunk, illetve a már kialakult betegségeket a lehető legjobb kezelésben, gondozásban kell részesíteni. A mai kezelés lehetővé teszi, hogy a modern, néha nem olcsó gyógyszerekkel megelőzzük a szívizom-elfajulást, a szívelégtelenséget. A már kialakult betegségben az állapot rosszabbodásának érdekében azonnal abba kell hagyni a dohányzást, a felesleges testsúlytól fokozatosan meg kell szabadulni, a túlzott alkoholfogyasztást mellőzni kell. A diéta lényege a sóbevitel korlátozása, legalább olyan mértékben, hogy a sózott húsokat, rágcsálnivalókat, ropikat mellőzzük étrendünkből. Orvosunkkal egyeztetett módon rendszeres fizikai aktivitással, erőteljes sétával javíthatunk a szívelégtelenség állapotán.
Gyógyszeres kezelés
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.