Vastag- és végbél rák kialakulása és szövődményei
Előfordulását illetőn lényeges földrajzi, civilizációs és etnikai különbségek vannak.
Gyakorisága a világban
Tünetmentes eset műtéte után 5 év múlva a betegek közel 90%-a él, míg panaszok alapján diagnosztizált esetekben 50% sem. 60 év fölött az előfordulás hirtelen nő. Az időben radikálisan operáltak általában visszanyerik munkaképességüket, de a jelentős számú kiújulás, áttétképződés miatt folyamatos orvosi ellenőrzésre szorulnak. Kiújulás esetén általában munkaképességüket elvesztik és folyamatosan romlik az életminőség. A végbélrák műtéténél a maradék vastagbelet gyakran a hasfalra kell kivarrni (anus prae), mely jelentősen rontja az életminőséget.
Mitől alakulhat a vastagbélrák?
A vastagbélrák keletkezésének pontos okát ma sem ismerjük. Számos hajlamosító tényezőt azonban már leírtak. Növeli a kockázatot a rostszegény, zsírdús étrend, a mozgásszegény életmód, az alkohol és a dohányzás. Körülbelül 20%-ban olyanokon jön létre, akiknek a családjában rosszindulatú daganatok már előfordultak.
Mely betegségek megléte növelheti a kialakulás kockázatát?
Növeli a kockázatot a 10-15 éve fennálló bélbetegség, a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség is. Igen fontos az egyébként jóindulatúnak tekintett vastagbélpolipok szerepe. Ezek rosszindulatú átalakulása a nagysággal és a szövettani típussal mutat összefüggést, így a 2 cm átmérőt meghaladó és az úgynevezett adenomatosus polipok jelentenek komoly rákveszélyt. A polipcarcinoma kifejlődése azonban 10-15 évet vesz igénybe. A polipok észlelése, időbeni eltávolítása, illetve a családi terheltség alapján végzett vizsgálatok és korai műtétek, valamint az átlagos kockázatú 50 év feletti lakosságra kidolgozott szűrőprogram mintegy 15-30%-kal visszaszorítja a colorectalis carcinoma halálozását!
Mely tünetekre kell fokozottan ügyelni?
A vastag- és végbéldaganatra jellemző tünetek: a széklet ritmusának megváltozása, székrekedés hasmenéssel váltakozva, véres széklet, bélgörcsök, fogyás, vashiányos vérszegénység, gyakran már későiek és az áttétes stádiumban jelentkeznek.
A pontos diagnózist a vastagbél tükrözéses vizsgálata, a kolonoszkópia (ez az egész vastagbelet áttekinti), illetve a szigmoidoszkópia (a bal oldali vastagbelet észleli, ahol gyakoribb a daganat) szolgálja. Az endoszkópja biopsziás mintavétel révén pontos szövettani diagnózist ad.
- Vastag- és végbélrák (kolorektális karcinóma) tünetei és kezelése
- Vastagbél- és végbélrák tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mit tehetünk vastagbélrák kialakulása ellen?
A megelőzésben szerepet kap az életvitel módosítása, rostdús, zsírszegény étrend, sok mozgás, az alkohol és a dohányzás elhagyása. Döntő a rákmegelőző állapotok és az 50 év feletti átlag rizikójú lakosság szűrése, megfelelő gondozása.
A colorectalis carcinomában jól kidolgozott szűrővizsgálatokkal rendelkezünk, a nyugati államokban, de már több kelet-közép-európai államban is széles körben terjednek, hazánkban is alapvető fontosságú a lakossági tömegszűrés bevezetése. Ez az 50 év felettiek székletvér kimutatásán alapszik, a székletet a beteg egy tesztpapírra keni, a színváltozáson alapuló kémiai reakció kimutatja a vért.
Milyen vizsgálatokon kell átesnünk?
Pozitív esetben a gasztroenterológus tükrözéses vizsgálatot végez. Ha daganat vagy azt megelőző állapot derül ki, az illető a szokványos betegellátás keretében kerül további vizsgálatra, tumor esetén megállapítják a stádiumot, megtörténik a műtét, illetve egyéb lehetőségek is adottak, így radio-, illetve kemoterápia. Ez szoros háziorvos-gasztroenterológus-sebész-onkológus együttműködést igényel. Ha a kolonoszkópia negatív volt az 50 év feletti átlag rizikójú egyénben, akkor elegendő évente a széklet okkultvér vizsgálata, újabb kolonoszkópia esetleg csak 10 év múlva szükséges.
Az 50 év feletti tömegszűrés országos bevezetése egyelőre még várat magára, bár múlhatatlanul szükséges.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.