HIV-fertőzés és az AIDS – tünetek és kezelések
Az USA-ban az első HIV-fertőzést 1981-ben regisztrálták (HIV-Human Immundeficiency Virus, azaz emberi immunhiányt okozó vírus). A WHO, az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a világon ma mintegy 40 millió HlV-fertőzött él.
A legjobban fertőzött területek Afrikának a Szaharától délre eső térségei és az indiai szubkontinens. A vírus eredete nincs teljesen tisztázva, de mint sok más trópusi betegség esetén, feltételezik, hogy majmokban fejlődött ki, és később jutott át az emberre.
Az agresszív betegség első eseteinek felismerése után néhány év eltelt, míg a vírust azonosították, és az orvosi kutatás hozzálátott a kezelés lehetőségeinek kutatásához. Akkor még senki nem tudott a veszélyről, és az esetek száma rohamosan nőtt. Ma már sokat tudunk a HIV-fertőzésről és a terjedés módjairól, így aztán mindenki óvatos lehetne, de sajnos nem ez a helyzet. Ha valaki olyan személlyel folytat nemi aktust, akinek nincsen negatív HIV- vagy AIDS-tesztje, be kell tartania bizonyos elővigyázatossági intézkedéseket.
Terjedésének okai
Az USA-ban, Kanadában és Angliában a HIV-fertőzés homoszexuális férfiak aktusa révén, valamint intravénás kábítószer-élvezők közös tűhasználata útján terjed leginkább. Újabban heteroszexuális férfiak és nők esetei is gyakoriak, ami részben a vírus változékonyságával, részben pedig a fiatalok körében nem ritka partnercserékkel magyarázható. A Szaharától délre eső afrikai országokban és Indiában a HIV-vírus terjedése járványos méreteket öltött; az átvitel módja más, és főleg heteroszexuális nemi aktussal terjed a betegség.
A HIV-fertőzés tünetei és jelei
A kezdődő fertőzés csekély tünettel jár, vagy nincsenek is tünetek.
Mindenesetre a jellemzőbbek:
- influenzaszerű tünetek;
- általános nyirokcsomó-megnagyobbodás;
- fáradtság, levertség.
Hogyan terjed a HIV-fertőzés?
A HIV-vírus a vérben található, valamint az ondóban, hüvelyi váladékban és a női tejben. Az ismert átviteli módok:
- Szexuális aktus (hüvelyi, anális és orális szex) – leggyakrabban természetesen a normális hüvelyi közösülés során, de az angolszász országokban gyakori a homoszexuális férfiak között is (anális szex).
- Szennyezett vér és vérkészítmények -1981 után még nem volt kötelező a vér és vérkészítmények HIV-vírusra szűrése, ezért számos vérzékeny beteg vétlenül, vértranszfúzió útján lett HIV-fertőzött. A készítmények HIV-szűrése óta ez a szám csökkent.
- Anyáról gyermekre – HIV-fertőzött anya gyermeke már a magzati életben, vagy később, a szülés vagy a szoptatás idején fertőzötté válhat.
- Fertőzött tűkkel – a kábítószert intravénásán fogyasztók gyakran cserélgetik egymás között a már használt tűket; ez Európában és az USA-ban is gyakori.
- Vérmintavétellel – előfordulhat, hogy egy egészségügyi dolgozó a Hív-fertőzöttől történt vérvétel után a fertőzött tűvel véletlenül megsérti magát.
Ezen kívül van még néhány ritkább terjedési út; feltételezik, hogy ha tetováláskor ugyanazt a tűt használják két személyen, akkor a HIV-fertőzés ily módon is átvihető.
A kialakuló AIDS jellemző tünetei és jelei
Az immunrendszer működésének csökkenését sokféle „különös” tünet jelzi, illetve kíséri.
Íme, a tünetek:
- szájpenész;
- visszatérő hüvelyi folyás;
- visszatérő herpeszvírus-fertőzések;
- hullámzó lázmenet;
- súlyvesztés, fogyás;
- hasmenés;
- izomfájdalom.
A HIV-fertőzés hatásai
A HIV-vírus különösen a fehérvérsejteket károsítja és pusztítja az immunrendszer hatásos működését. Amint megindul a fehérvérsejtek pusztulása, megkezdődik a betegség kifejlődése is. A HIV-fertőzés jellemzően három stádiumból áll.
- Az első stádiumban a fertőzés után a vírus gyors szaporodásnak indul. Az illető 1-2 hétig influenzaszerű tüneteket észlel, mások esetleg semmit. A korai fázisban a vérvizsgálat még nem mutat HIV-antitesteket, tehát nem lehet tudni, hogy HIV-pozitív-e az illető. A fertőzés után néhány hét eltelik még addig, amíg (kimutatható mennyiségben) megjelennek az antitestek. Ebben a stádiumban az immunrendszer még működik, de a szervezet már fogékonyabb a fertőzésekre.
- A második stádium gyakorlatilag tünetmentes periódus. Ez akár tíz évig is (!) eltarthat. A fehérvérsejtek csökkenő száma miatt az immunrendszer működése tovább romlik. Egyre súlyosabb fertőzések alakulhatnak ki, akár az életet veszélyeztető betegségek is, ez már az ún. AIDS-nek definiált állapot.
- A harmadik stádium már a teljes egészében kialakult AIDS (szerzett immunhiány-betegség). Jelen tudásunk szerint a Hl V-fertőzöttek legnagyobb részében kialakul az AIDS, és az a néhány eset, amelyikben nem, kulcsot adhat annak vizsgálatához, milyen módszerekkel lehetne eredményesen küzdeni a betegség ellen.
Az AIDS jellemzői
- Tüdő-tuberkulózis;
- Pneumocystis carinii okozta tüdőgyulladás;
- szisztémás toxoplazmózis;
- szisztémás citomegalovírus-fertőzés
Daganatok:
- Kaposi-szarkóma;
- Non-Hodgkin-limfóma
- Neurológiai betegség.
A HIV-fertőzés és az AIDS kezelése
Jelenlegi ismereteink szerint a HIV és az AIDS nem gyógyítható. Az elmúlt évtizedben számos vírusellenes szert fejlesztettek ki, amelyek az állapot előrehaladásának lassítására képesek. Minden, igazoltan HIV-fertőzött beteg számára megadják ezeket az antivirális gyógyszereket (ún. HIV-proteázgátló szerek). Működésük lényege az, hogy csökkentik a vírus szaporodásának sebességét, ezáltal lassítják a betegség előrehaladását. Több készítmény már forgalomban van, és számos újabb fejlesztés alatt áll.
Ezeket a gyógyszereket általában (kettős-hármas) kombinációban adják
A vírus így csak később lesz ellenálló a kezelésre. Különböző egyéb gyógyszereket is kell adni az egyéb fertőzések megelőzésére és a már meglévő fertőzések kezelésére. A HIV-fertőzöttek számára ez élethosszig tartó kezelést jelenthet. Mégis érdemes, mert a betegek várható élettartama megnő.
A gyógyszeres kezelés és a nemzeti egészségügyi programok a fejlett országokban mérsékelték a HIV-fertőzéssel összefüggő halálesetek számát. Mindazokban az országokban, ahol viszont rosszak a körülmények, gyorsan emelkedik a halálozások száma is.
A HIV-fertőzés és az AIDS megértése, továbbá az óvatossági rendszabályok betartása terjed, mert az emberek megértik ma már, hogy a fertőzés cseppfertőzés útján és a fertőzöttekkel folytatott normális (pl. munka-) kapcsolat révén nem terjed. Ezzel szemben nagyon sokan nem veszik komolyan az AIDS veszélyét, nem védekeznek szexuális együttlét alkalmával stb. A betegoktatás e betegségről mindenki számára nagyon fontos, és nem lehet eléggé hangsúlyozni. Fontosságát az adja meg, hogy meg kell gátolni a vírus további terjedését.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.