Krónikus leukémiák
A fehérvérsejtek rákos elváltozásai főként felnőtteket érintenek. Két típusuk különíthető el: a krónikus limfoid (limfocitás, limfoblasztos) leukémia (CLL), valamint a krónikus myeloid (myelocitás, myeloblasztos) leukémia (CML). Az előbbi a leggyakoribb leukémia-típus a világon. A krónikus leukémiák lassan alakulnak ki, eleinte kevés tünettel járnak, hiszen csak fáradtságérzés mutatkozik. A krónikus leukémiák valódi oka nem ismeretes; feltételezhetően okozhatja sugárkezelés, vírusok, vagy ipari ártalmak, kémiai szennyező anyagok.
Tünetek és jelek
A legtöbb krónikus leukémiás beteg tünetmentes, és ez a krónikus limfoid leukémia esetén akár évtizedekig is így maradhat.
Néhány jellemző tünet:
- a vérszegénység jelei: sápadt bőr, légzészavarok, fáradtságérzés;
- visszatérő fertőzések;
- vérzések;
- megnagyobbodott nyirokcsomók;
- hasi puffadás a megnagyobbodott máj és lép miatt;
- láz és éjszakai izzadás.
Krónikus leukémiában a csontvelőben túl sok fehérvérsejt képződik. Ez a krónikus limfoid, ill. krónikus mieloid leukémia elnevezésekben is tükröződik; előbbiben a limfociták, utóbbiban a mielociták jutnak túlsúlyba.
Az első jellemző tünet a fáradtságérzés. Bizonyos idő múlva a lép megnagyobbodik, és ez hasi fájdalmat okoz. Majd a beteg elkezd fogyni, csontjai fájnak, orrvérzése lehet. Sokat izzad, és a melegtől jobban szenved, mint az indokolt lenne.
A diagnózis módja
A leukémia minden fajtája progresszív betegség, és a krónikus típusok kevés tünettel járnak. Idősebb korban, ha már a tünetek nyilvánvalóak, orvoshoz kell fordulni. Akut leukémiákhoz hasonlóan teljes vérkép vizsgálata szükséges a vörös- és fehérvérsejtek teljes körű elemzésére.
Kezelési lehetőségek
Többféle kezelési lehetőség létezik a leukémiák típusától is függően:
- Limfoid leukémia esetén: mivel a legtöbb beteg hosszú időn át tünetmentes, csak akkor lehet és érdemes kezelni, amikor már a tünetek felbukkantak. Sokakat kezelnek pl. transzfúziókkal a saját vérképzés serkentése, támogatása céljából. Ezek a betegek akár 10 éves túlélést is megérhetnek. A leggyakoribb halálok náluk valamilyen fertőzést követő állapot.
- A myeloid leukémia is enyhébb formában kezdődik, 3-4 évig csak enyhébb tüneteket észlelnek. Átfordulhat akut leukémiába, amelyet nehezebb kezelni. A várható élettartam az ötéves túlélés volt, de a gyógyszeres kezelés fejlődésével ez mára kitolódott. A csontvelő átültetés pedig fiatalabb betegek számára jelent jó esélyt.
Hajas sejtes leukémia
Általában középkorúakon fordul elő, és ritka betegség, csontvelői zavar következménye. Neve a vérkenetben található sejtek alakjára utal. Tünetei hasonlóak az anémiához a visszatérő fertőzések, (a nagyobb lép miatt fellépő) hasi fájdalmak révén. A hajas sejtes leukémia jól reagál a klórdezoxiadenozin tartalmú készítménnyel végzett kezelésre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.