Sárgafolt elfajulása és kezelése
A sárgafolt-elfajulás általában életkorfüggő; főleg időseket érint, bár fiatalabbaknál is előadódhat. Oka a szemben a retina fényérzékeny csapsejtjeinek pusztulása, elfajulása. A sárgafolt a látás legélesebb, részletekben és színekben is leggazdagabb pontja a retinán. A sárgafolt elfajulása a látás centrumában levő, fényre és színekre is legérzékenyebb rész fokozott pusztulásával jár (ellentétben a glaukómával, amelynél a látásvesztés inkább a perifériás, széli részekre jellemző). Mindkét szemet érintheti, de általában a második csak hetekkel később követi az elsőt.
Tünetek és jelek
Sárgafolt elfajulás következtében fellépő tünetek:
- szövegolvasási nehézség;
- nehezebb az arcok felismerése;
- tévénézés közben a részletek rosszul kivehető.
Az ínhártya és a retina között egy vékony védőréteg található. Az öregedés folyamán ez a réteg sérülhet, és a szem belsejéből folyadék beszivárog a retinába. A folyadék károsíthatja a csapokat és pálcikákat, amelyek a látás „kulcsfigurái”, és kialakul a sárgafolt-elfajulás.
(Fent) A sárgafolt-elfajulás gyakran az öregedési folyamat része. A szemész a szembelső vizsgálatával ellenőrzi, történtek-e változások a sárgafolton.
Mi a sárgafolt tulajdonképpen?
A sárgafolt nagyon kicsi, rendkívül érzékeny folt a retina közepén. Feladata a tárgyakra való igen pontos fokuszálás, tehát tulajdonképpen az éles és színhelyes látás biztosítása. A sárgafolt elfajulása fokozódó látásvesztést eredményez, ami a foltra magára, tehát a központi látótérre vonatkozik, és a látótér széleit, a perifériás látóteret kevésbé érinti.
A diagnózis módja
Nem könnyű a diagnózist felállítani, mert a betegség igen lassan alakul ki, akár hosszú évek alatt. Ha valaki látásának centrumában valamilyen „lyukat”, foltot észlel, vagy látása észrevehető zavart szenved, érdemes azonnal orvoshoz fordulni.
Mit tehet az orvos?
A szemész vagy az optometrikus oftalmoszkópos vizsgálattal felderítheti a sárgafolt-károsodást. További vizsgálatok szükségesek a károsodás mértékének felmérésére, és az érrendszer fluoreszcens kontrasztanyagos vizsgálatával a szem ereinek állapota ellenőrizhető. Lézeres kezelés egyes esetekben hasznos lehet ugyan, de csak a betegség előrehaladását tudja megállítani, a már kialakult károsodásra kevésbé hatásos. A legtöbb esetben sajnos a betegség nem kezelhető.
A retina felépítése
Pálcikák
A fény-árnyék változásokra érzékeny sejtek, amelyek az agyba csak a fekete-fehér fényekkel (és sötéttel) kapcsolatos információt közvetítik. Rosszabb fényviszonyok között is működnek, és többedmagukkal kapcsolódnak egy idegrosthoz.Mozgással összefüggő információt is továbbítanak, de éles képet nem képeznek. A pálcikák a retina szélein találhatók, ezért lehetséges, hogy mozgást perifériás látásunkkal is érzékelünk. A mikrofotón a retina fényérzékeny sejtjei, a csapok és pálcikák láthatók. A csapok zöldeskék színűek, a pálcikák pedig kékek.
Csapok
Színekre érzékeny sejtek, a vörös, zöld és kék színekre. Minden sejt közvetlen összeköttetésben áll az aggyal. Éles képet hoznak létre, de csak erősebb fényviszonyok között működnek. A csapok a retina közepén helyezkednek el, főként a sárgafoltban: itt jönnek létre a legélesebb képek.(Fenti kép) A mikrofotón a retina fényérzékeny sejtjei, a csapok és pálcikák láthatók. A csapok zöldeskék színűek, a pálcikák pedig kékek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.