Terhesség és egészség
A terhesség, várandósság nagyon nagy öröm és boldogság a jövendőbeli szülőknek, de a leendő anya jelentős testi változásokon megy keresztül, ami számára időnként nehéz és idegesítő is lehet. A várandós anya számára nagyon fontos -saját maga és kisbabája érdekében is -, hogy az egészségügyi szakemberekkel szoros kapcsolatot tartson!
Ők minden kérdésre választ tudnak adni, főként ami a magzat egészséges fejlődését illeti. Majdnem minden várandós anya szorong, de a terhességek legnagyobb része problémamentesen zajlik, és egészséges babák születnek.
Ha az asszony terhesnek érzi magát, érdemes felkeresnie orvosát
Kaphatók terhességi tesztek, amelyek már az első kimaradt ciklus után képesek a terhesség kimutatására. Orvosi szempontból a terhesség az utolsó ciklus első napjától számít. A várandós kismamákat terhesgondozókban tartják nyilván és gondozzák.
Az orvos ajánlhat kórházi szülészeti osztályt, ahol majd a szülés lezajlik. Az egészséges terhes nő számára elegendő lehet egy kórházlátogatás a korai időszakban (első trimeszter) és egy a szülést megelőzően. A rutin jellegű magzati ultrahangvizsgálatok is kórházban történnek.
Az első kórházlátogatás alkalmával a nőgyógyász részletesen felveszi az adatokat, és testi vizsgálatot végez. Ezután vérkép- és vizeletvizsgálat is történik, amelyekből megállapítható, ha esetleg a terhességet komplikáló kockázat állna fenn.
(Kép fent) Terhesség idején megnő a magas vérnyomás kockázata, ezért a rendszeres ellenőrzés nagyon fontos.
Terhességi rutinvizsgálatok
A terhesség alatt rendszeres vizsgálatok zajlanak. A 20. és 32. hét között minden 4. héten ellenőrizni kell a várandósak állapotát. A 36. hétig már minden második héten, utána pedig hetente.
Minden vizit alkalmas arra, hogy:
- elvégezzék a rutinvizsgálatokat, a kismama pedig kérdezhessen, bármilyen problémája, kérdése merül fel;
- ellenőrizzék a baba növekedését és a méhben elfoglalt helyzetét;
- megvizsgálják a magzati szívműködést.
Táplálkozás terhesség alatt
Terhesség idején nagyon fontos a kiegyensúlyozott étrend, nemcsak a baba fejlődése miatt, hanem az anyai szervezetnek is. A magzat főleg a terhesség második felében fejlődik gyorsan; ekkor érdemes a kismamának is több táplálékot magához vennie.
Kerülendő az alábbiak fogyasztása:
- nyers vagy lágytojás;
- kagylók, tenger gyümölcsei;
- májpástétom;
- nem kellően kezelt sajtfélék („nyers” sajtok).
Az orvos minden, terhességre készülő, ill. már terhes kismamának ajánlja – legalább az első 12 hétben – a folsav szedését a „nyitott gerinc” nevű fejlődési rendellenesség elkerülésére.
Terhesség és testmozgás
Ha a kismama a terhesség előtt is mozgott, sportolt, ezt érdemes folytatnia. Ha sikerül az erőnlétét megőriznie, kevésbé érez majd derékfájdalmat, és szülés alatt is eredményesebben, erősebben tud majd „nyomni”. Kerülni kell viszont a veszélyes sportokat (pl. lovaglás), és a túlzott megerőltetés is természetesen tilos.
A terhesség előrehaladtával, a testsúlynövekedés miatt fokozódik a fáradékonyság, és a mozgások emiatt is lelassulnak, a terhelhetőség csökken. Ebben az időszakban hasznos lehet pl. az úszás és a jóga.
Dohányzás és alkohol
A terhesség fő fázisai
Szülés után
Szülés után is fontos egészségi állapotunk rendben tartása. A kismamának kellő pihenésre és megfelelő, helyes táplálkozásra van szüksége. Számos nő szülés után depressziósnak érzi magát, ami bekövetkezhet a hormonok (ösztrogén, progeszteron) szintjének hirtelen leesésétől is a szülés után. A kismamák mintegy 10%-ánál súlyosabb tünetek jelentkeznek, és hónapokig fennmaradhatnak (ez az ún. szülés utáni depresszió).
Rossz a kedélyállapotuk, elhanyagolják a kisbabát, szoronganak, értéktelennek érzik magukat esetleg pánikrohamok jelentkeznek. A gondozói, védőnői hálózat hasznos tanácsokat adhat, de néha már csak antidepresszáns gyógyszerekkel lehet csak segíteni.
Problémák terhesség idején
Ha a teherbeesés nem sikerül, egy idő után érdemes felkeresni az orvost, aki kórházba, klinikára utalja a gyermeket kívánó párt.
Többféle vizsgálat következik: férfiaknál a sperma analízise, nőknél a belső nemi szervek ultrahangvizsgálata. Közösülést követő vizsgálattal kiderítik, hogy a női test esetleg nem pusztítja-e el a spermiumokat. A kezelés mindig a kiváltó októl függ; lehet hormonkezelés vagy mikrosebészeti beavatkozás. Ha ezek nem hatnak, mesterséges megtermékenyítés következhet, bár ennek a sikerességi aránya egyelőre nem túl magas. A pár sokszor jár tanácsadásra, ahol elemzik az esetleges sikertelenség okait is. Számos nő könnyen teherbe esik, de magzatát nem tudja kihordani.
Vetélés, méhen kívüli terhesség
Minden negyedik (!) terhesség esetén fordul elő vetélés, mégpedig az első három hónapban. Ennek oka gyakran magzati fejlődési zavar, vagy anyai fertőzés, pl. szalmonellózis vagy hormonhiány. Az elvetélt nők többsége a következő terhességét már normálisan képes kihordani. Előfordulhat az ún. méhen kívüli terhesség is, a megtermékenyülések 1 %-ában.A megtermékenyített pete helytelenül a petevezetékben ágyazódik be, és nem tud normálisan fejlődni. A magzat növekedésével a petevezeték megrepedhet, és belső vérzés keletkezik. Ha a méhen kívüli terhesség ténye bebizonyosodott, a magzatot sebészi úton el kell távolítani.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.