Hogyan hat a pihenés a vérnyomásra?
A pihenés tág fogalom, igen eltérő tevékenységeket végezhet a pihenő egyén, ezért a vérnyomás változása a pihenés módjától függ.
Megkülönböztetünk passzív és aktív pihenést. A passzív pihenés mozgásszegény tevékenység (pl. olvasás, napozás, televízió nézés), az aktív pihenés pedig akár igen erős, de a megszokott munkatevékenységtől eltérő izommunkát (pl. testedzés, kirándulás, kerti munka) jelent. Különböző becslések szerint a felnőtt lakosság jelentős része, alkalmasint egyharmada, passzívan pihen. Az aktív és a passzív pihenés arányában szezonális ingadozás is van, amennyiben a téli hónapokban általában gyakoribb a passzív pihenés.
Passzív pihenés
Passzív pihenéskor a testhelyzet (fekvő, ülő, álló), a tevékenység (olvasás, játék stb.), valamint a külső környezet (hőmérséklet, zaj stb.) határozza meg a cardiovascularis hatásokat. A hosszú ideig változatlan testhelyzetben megváltozik a véreloszlás a gravitáció hatására, fokozódhat a kapillárisokban a filtráció az alsó testrészekben, ami miatt megnő az intersticiális folyadék mennyisége.
A vérnyomás és a többi haemodinamikai paraméter azonban csak több napos ágynyugalom után változik meg szignifikánsan. Nagyszámú fiatal felnőtt vizsgálata során megállapították, hogy az izgalmas videojátékok hatására szignifikánsan megemelkedett a vérnyomás, éspedig leginkább a fiatal férfiakban, a legkisebb mértékben pedig a nőkben. A diasztolés vérnyomás emelkedése nagyobb volt a feketékben, mint a fehérekben.
Aktív pihenés hatásai
Aktív pihenéskor érvényesül az izommunka általános serkentő hatása, ezért aktív pihenéssel gyorsabban csökkenthető a szellemi és a fizikai fáradtság is, mint passzív pihenéssel. A megfelelő cardiovascularis adaptáció és a jó egészség megőrzése céljából történtek próbálkozások a munkatevékenység és az aktív pihenés optimális arányának a megállapítására, de ez olyan sok változótól függ, hogy aligha lehet egységes arányszámot adni.
Az aktív pihenés akkor a leghatásosabb, amikor az egyén örömmel végzi a saját maga választotta tevékenységet. Kedvező hatása van a zenének. Fiatal felnőtt férfiak kerékpárergométeren végzett gyakorlat közben fülhallgatón keresztül zenét hallgattak. Szignifikánsan csökkent a pulzusszám, a szisztolés vérnyomás, s a tejsavszint is azokhoz az értékekhez képest, amelyeket akkor mértek, amikor zenehallgatás nélkül végezték ugyanezt a gyakorlatot.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.