Mit nevezünk határeseti (borderline) hipertóniának?
Határeseti hipertóniának nevezzük azt az állapotot, amikor a nyugalmi vérnyomás állandóan a normális felső határán van.
Bár az egyénnek nincsenek panaszai, mégis terheléses vérnyomásméréssel kimutatható, hogy egészséges-e, avagy hajlamos a magas vérnyomásra. Megmérjük a vérnyomást nyugalomban. Ezután valamilyen fizikai munkával (futószőnyeg, kerékpárergometer, zsámolyralépés stb.) megterheljük, s a terhelés abbahagyása után félpercenként mérjük a vérnyomást. Magas vérnyomásra hajlamos az egyén akkor, hogyha a terhelés hatására az átlagosnál gyorsabban és magasabbra emelkedik a vérnyomása, illetve a terhelés abbahagyása után lassan (3 perc) tér vissza a nyugalmi szintre.
A magas vérnyomásra való hajlam már kisgyermekkorban is jelentkezhet. A korai felismerés alapján megfelelő, egészséges életmóddal megakadályozható a magasvérnyomás-betegség kialakulása. A korai felismerés jelentőségét hangsúlyozza az a vizsgálatsorozat is, amely szerint gyermekkorban 1% volt a magasvérnyomás-betegség diagnózis előfordulása, a felnőttek körében pedig az életkortól, a nemtől és a fajtól függően elérhette a 65%-ot is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.