Miért van szükség a vérnyomás szabályozására?
Nem beszélhetünk külön a vérnyomás szabályozásáról, mert az elválaszthatatlan a vérkeringés másik két meghatározó tényezőjének, az időegység alatt átáramló vérmennyiségnek (Q) és a perifériás ellenállásnak (R) a szabályozásától Ennek a három paraméternek az egységes (integrált) szabályozása biztosítja a megfelelő vérkeringést A vérkeringésnek ki kell elégítenie a szervezet időben és térben (szervenként) folytonosan változó anyagcsereigényeit, s ennek a követelménynek csak egy összetett szabályozó mechanizmus segítségével tud megfelelni.
A szív és a vérkeringés
A szívműködés mindenféle külső szabályozó nélkül is fenntartja a vérkeringést nyugalomban, de nem képes kellőképpen alkalmazkodni a különböző megterhelésekhez. Márpedig a szervezetet mindig éri valamilyen megterhelés. Megterhelésnek nevezzük az adott időpontban a szervezetet érő külső és belső ingerek összességét. A megterheléssel kiváltott működésváltozások összessége pedig az igénybevétel. Ezért van szükség olyan szabályozásra, amely a megterhelésnek megfelelően módosítja, azaz serkenti vagy gátolja a vérkeringést.
Az emberi test funkcionálisan nem homogén, hanem időben és térben változik az egyes szervek, sőt minden egyes sejt aktivitása. Az időbeli változás azt jelenti, hogy adott szerv (pl. a harántcsíkolt izom) az egyik pillanatban aktív, a másik pillanatban pedig nyugalomban van. A térbeli változás azt jelenti, hogy adott időpontban más és más szervek aktívak, illetve vannak nyugalomban. Ennek megfelelően változik a szerveken átáramló vér mennyisége, a mindenkori perctérfogat eloszlása (a vérkeringés redisztribúciója).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.