Mikor étkezzünk ami valóban segíti a fogyást?
Van egy régi népi bölcsesség: „reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár és vacsorázz úgy, mint egy koldus”.
Tudományos vizsgálatok
Az újabb tudományos vizsgálatok megerősítették ezt az ajánlást, mégpedig azzal, hogy kimutatták, hogy éjszaka a zsírok lebontása, oxidációja lelassul, tehát amit este eszünk, abból több hasznosul és a fölöslegből több kerül a zsírraktárakba. Emellett éjszaka a kalórialeadás is jelentősen csökken, hiszen alvás alatt minimálisát mozgunk. Ezt erősíthetik meg a muszlim Ramadán alatti böjt tapasztalatai is.
A muszlimok vallási okból minden évben egy hónapig böjtölnek, mégpedig úgy, hogy napkeltétől napnyugtáig sok mindentől, többek között az evéstől és a folyadékbeviteltől is el vannak tiltva, napnyugta után azonban ezt bepótolhatják.
Sajnos a civilizált országokban fokozódó elhízás gyakoriságában biztosan szerepet játszanak a bőséges esti étkezések. A modern-kor emberére ugyanis egy futó reggeli, egy gyorséttermi ebéd és egy esti nagy étkezés a jellemző.
Ezt az étkezési rendet mindenképpen meg kellene változtatni:
- A fogyás idején az 1200-1500 kalóriás étrend nagy részét napközben kellene elfogyasztania.
- Az esti nagy evés kivédésére megpróbálhatnánk, ha a munkahelyen a hazaindulás előtt valamilyen étvágycsökkentőt, pl. rostkoncentrátumot vennénk magunkhoz.
- Mindenképpen törekednünk kell arra, hogy ne egyszerre sokat, hanem többször kevesebbet együnk. Kísérletekkel bizonyították, hogy ugyanaz az energiamennyiség naponta egyszerre elfogyasztva jobban hizlal, mint több részletre elosztva.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.