Ismerjük meg a hátfájás okait!
A hátfájást többnyire derékban vagy az úgynevezett ágyéktájon érezzük, ugyanis ez a hát erőközpontja, ez hordozza a terhet járásnál, állásnál, hajlásnál és emelésnél. A derék után a nyak a leghajlamosabb a fájdalomra. A háti csigolyák szakaszán ritkán fordulnak elő rándulások, bár a csontritkulás következtében történő változások okozhatnak problémát.
Rándulás és húzódás
Ezek a derékfájás leggyakoribb okai. A hirtelen fájdalom eredetét általában az emelésben, a lehajlásban, a tüsszentésben, a köhögésben, vagy más fizikai megerőltetésben keresik.
A régi „lumbágó” nevet máig használják a nem kisugárzó derékfájásra, de ez pontatlan. A problémát a hátizmok vagy ínszalagok húzódása okozza, habár klinikai vizsgálatoknál úgyszólván lehetetlen megkülönböztetni a kettőt. Erős fájdalmat okozhat, de a fájdalom nem utal komoly bajra, és általában két naptól hat, hétig terjedő idő alatt elmúlik.
Myofascialis fájás
Tulajdonképpen olyan izomfájás, amely meghatározott izmok úgynevezett „triggerpontjaiból” indul ki. Ezek a pontok apró, hiperérzékeny területek az izomban, amelyek gyakran egybeesnek az ún. kis nodulusok képződésével. A myofascialis fájást az egy pontból kisugárzó fájdalom jellemzi. Más tüneteket is okozhat, és gyakran pszeudo-isiász a következménye, azaz a lábakra kisugárzó fájdalom, annak ellenére, hogy a reflexeket nem befolyásolja. A myofascialis fájás gyakori oka a hátfájásnak, és általában masszázzsal, fizikoterápiával, akupunktúrával gyógyítható.
Fibromyalgias szindróma
Ez egy összetett szindróma: lényege, hogy a hátat is beleértve, bárhol jelentkezhet az izomfájás. Az izmok érzékenyek lesznek, a mozgáskészség beszűkülhet. Kialakulása, majd a rosszabbodása általában hetekig tart. Az ilyenkor elvégzett vizsgálatok eredménye többnyire negatív, mindazonáltal szükség van a diagnózisra, mert a fibromyalgia krónikus hátfájáshoz vezethet.
- Az arc fájdalma
- Több végtagra terjedő fájdalmak (ideg, izom, ízület, reuma és köszvény)
- Az alsó végtag fájdalmai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Porckorong-problémák
Habár sokan attól félnek, hogy a porckorong „kicsúszik a helyéről”, ez alaptalan, mivel a porckorong nem szokott csúszkálni, viszont kitüremkedhet, úgy, ahogy az autógumi kidudorodik, ha meggyengül a fala. Ilyen esetekben a porckorong irritálja a környező szöveteket vagy ideggyököket.
Esetenként a porckorong „megsüllyedhet”. Ilyenkor az annulus fibrosus az autógumira emlékeztető, külső rostos gyűrű átszakad, és a belső nucleus pulposusból kiszivárog egy kevés kocsonyás anyag. Ha a kiszivárgó anyag nyom egy ideget, az ideg egész hosszában bekövetkezik a fájdalomérzés.
Mindkét esemény okozhat isiászt a lábat ellátó főideg, az ülőideg ingerlésével. Ha a gyulladás nyomja vagy irritálja az ülőideget, a láb egész hosszában fájdalmat érzünk. A bonyolult összetételű ülőideget több ágyéki és farkcsonti ideggyök alkotja. A szúró fájdalom eloszlásából az orvos megállapíthatja, melyik porckorong melyik ideggyököt vagy -gyököket nyomja.
Ízületi elfajulás
A gerincoszlop ízületi gyulladása miatt csontos kinövések keletkezhetnek a csigolyákon, a porcos állomány lebomolhat, a porckorongok kiszáradhatnak, összezsugorodhatnak. Ezenkívül károsodhatnak a kis zygapophysialis ízületek is, amelyek lehetővé teszik a csigolyák mozgását és forgását. Ez általában az oszteoartrózisnak, a csontok idült ízületi gyulladásának a következménye, amelyet az általános ízületi kopással hoznak összefüggésbe.
A zygapophysialis szindróma azt jelenti, hogy a csigolyák között egy-két kis ízület, gyulladásba jön, amitől a hát megmerevedik. Lehajlás közben szokott megtörténni, olyan hirtelenséggel, mintha egy láthatatlan támadó rúgna hátba bennünket.
Csontritkulás
Idősebb embereknél a csontritkulás okozhat fájdalmat a hátcsigolyáknál, a hát felső részében. A korral mindenkinél csökken a csontok kalciumtartalma, de vannak, akiknél ez a veszteség szélsőséges arányokat ölt. Különösen a nők hajlamosak rá a menstruáció elmaradása után, aki tehát úgy véli, hogy csontritkulás fenyegeti, jól teszi, ha megvizsgáltatja magát az orvosával.
A csonttömeg csökkenése hajlamossá tesz a csukló, a csípő és a hátcsigolyák törésére. A hátcsigolyák eltorzulhatnak, féloldalasan összenyomódhatnak, akár a pillecukor, sőt össze is roppanhatnak, ami hirtelen és nagyon erős fájdalommal jár. A súlyosbodó csontritkulásban szenvedő ember meggörnyed, és előbb-utóbb kialakul nála az úgynevezett „özvegyi púp”.
A csontritkulás kockázati tényezői
- Családi hajlam. Ahol valamelyik szülőnek volt combnyaktörése, ott az utódokat is fenyegeti ez a veszély.
- A kalciumveszteség a korral növekszik. 75 év fölött a lakosság 50 százaléka csontritkulásban szenved.
- A nők hajlamosabbak a csontritkulásra.
- Dohányzás. Az egyik legnagyobb kockázati tényező.
- Alacsony testsúly. 19-es vagy annál alacsonyabb testtömeg-index mellett jelentősen nő a csontritkulás kockázata.
- Korábbi csonttörések. Ha olvasómnak volt már csonttörése, fennállhat a csontritkulás kockázata.
- Hormonális problémák. Az ösztrogén nevű női hormon védi a csontokat, de a menopauza után a védelem megszűnik. A korai menopauza ugyanolyan kockázatot jelent, mint a méh eltávolítása, amikor a petefészkeket is eltávolítják, továbbá a pajzsmirigy, illetve a mellékpajzsmirigy túlműködése.
- Felszívódási zavarok. Bizonyos betegségek, például a lisztérzékenység vagy a Crohn-betegség kapcsolatba hozhatók az élelmiszerek kalciumtartalmának felszívódási zavaraival.
- Egyéb okok. Reumás ízületi gyulladás, cukorbetegség, AIDS, krónikus légzőszervi betegségek, szervátültetés.
- Gyógyszerek. Bizonyos receptre kapható gyógyszerek hajlamossá tehetnek a csontritkulásra. Ilyenek például a szájon át történő, három hónapnál hosszabb ideig szedett szteroidok, az epilepszia, emlőrák és prosztatadaganat elleni gyógyszerek.
Egyéb betegségek
Mint említettük, az ízületi gyulladás leggyakoribb formája az oszteoartrózis. De vannak más ízületi betegségek is, például a reuma, ahol a gyulladás okozza a problémát. Jellegzetessége a tagok ébredés utáni merevsége, amely később javul a mozgástól. A hátfájás nem tartozik a reuma első tünetei közé, de nem szabad kizárni, mert szövődményei lehetnek.
A reumás polymyalgia az izmok gyulladása, amely elsősorban a vállat és a csípőt támadja meg. Általában a középkorú embereknél jelentkezik, a szó szoros értelmében egyik napról a másikra, olyan erővel, hogy a beteg nem bír felkelni az ágyból, vagy nem tudja felemelni a karját a fésülködéshez. Ilyen drámai kezdetnél ajánlatos minél előbb kikérni az orvos véleményét.
Nem minden hátfájást okoznak a hátgerinc vagy az itt ismertetett okok. A vese fertőzései, a bél betegségei, vagy akár a pajzsmirigy, a vese, az emlő, a prosztata, a petefészek rosszindulatú elváltozásai mind átterjedhetnek a csontokra. Noha ezek csekély arányban járnak együtt hátfájással, minél előbb diagnosztizálni kell őket, tehát figyeljünk a „vörös vészjelzésekre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.