Köhögés lehetséges okai gyermekeknél, kezelése
A köhögési reflex életfontosságú működés, melynek célja a légutak megtisztítása a kívülről bekerült idegentesttől, folyadéktól vagy az ott termelődő nyáktól, gyulladásos izzadmánytól. Általában felső légúti gyulladás, fertőzés mellé társul, így az ősztől tavaszig tartó időszakban rendkívül gyakori.
Milyen okok húzódhatnak meg a háttérben?
Többnyire fül-orr-gégészeti és tüdőgyógyászati okokat találunk hátterében, ritkábban a hallójárat, a rekeszizom, a gyomor-bélrendszer, a mellhártya és szívburok területén kialakult eltéréseket. A köhögés az egyik leggyakoribb tünet, amely miatt orvoshoz fordulnak a betegek. A kórisme a gyermek és szülők részletes kikérdezése (a szociális és lakáskörülményekre, valamint a környezetre is rá kell kérdezni!), majd a vizsgálat után állítható fel.
Diaknózis
A fiatalok körében sajnálatosan emelkedő arányú dohányzás, melynek passzív formája is fontos szerepet játszik, felderítendő és lehetőség szerint megszüntetendő! A részletes kivizsgálás fül-orr-gégészeti, tüdőgyógyászati, gyermekgyógyászati, allergológiai, laboratóriumi, képalkotó (mellkas RTG, CT), légzésfunkciós stb. vizsgálatokat tartalmazhat. Speciális kiegészítő vizsgálatokra is szükség lehet, így 24 órás pH-mérés, gyomor- vagy tüdőtükrözés; ritka fertőző kórképek (Mycoplasma, Chlamydia, CMV, pertussis) gyanúja esetén szerológiai vizsgálatok; cisztás fibrózis gyanúja esetén verejtékteszt és genetikai vizsgálat.
A tartós, 3-5 hétnél tovább fennálló köhögést mindig kórosnak tartjuk. Az esetek mintegy harmadában társul orrdugulással, orrváladékozással, hátsó garatfali váladék-csorgással.
Tartós köhögés
Lehet ismétlődő, de közben panaszmentes időszakokkal tarkítva, vagy folyamatos panaszokkal jelentkező. Hátterében gyakorta fellépő, ám hosszabb-rövidebb időre gyógyuló okok állnak, pl. fokozott köhögési reaktivitás (asztma, allergia), váladék-csorgás, ismétlődő hányás, gyakori légúti fertőzések. A gyermekkor különböző szakaszaiban eltérő okokból alakulhat ki. A tartós köhögés újszülöttnél veleszületett elváltozás, hörgőgyulladás (RS vírus okozta), mucoviscidosis és leggyakrabban félrenyelés miatt alakul ki.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Csecsemőkorban jelentkező köhögés okai
Csecsemőkorban megnagyobbodott csecsmőmirigy, a légutak alulfejlettsége, porcgyengeség, idegentest-belélegzés állhat a hátterében. Légutakon kívüli okok is szerepet játszhatnak kialakulásában, így veleszületett vagy szerzett szívbetegség, reflux betegség, esetleg a légcsövet kívülről nyomó daganat, érgyűrű, nyirokcsomók is. Kisgyermekkortól elhúzódó fertőzések, krónikus arcüreg- és hörgőgyulladás, allergia és asztma következményeként jelentkezik.
Egyéb lehetséges okok
Ritkábban szerepel a kórokok között, de ha minden egyéb lehetőséget kizártunk, gondolnunk kell a TBC-re is. Kamaszkorban jellemző a légszomjjal, köhögéssel, mellkasi szorítással jelentkező hangszalag-diszfunkció, amelynek oka a paradox hangszalag-mozgás. Jól kezelhető beszéd- és hangterápiával. Szintén kamaszkorban gyakori, pszichoszomatikus betegség a habituális köhögés. Jellemzője, hogy az egyéb kezelésekre nem reagáló, érdes, ugatásszerű köhögés éjszaka megszűnik és iskolában, feszült helyzetekben rohamszerűen jelentkezik. Beszéd- és pszichoterápiával, megnyugtatással sikeresen kezelhető.
Kezelése
Kezelése rendkívül változatos képet mutat. A köhögés, mint létfontosságú reflex általánosságban nem tekinthető kórosnak, ezért a mai elképzeléseink szerint nem mindig szükséges csillapítása, csak akkor, amikor a pihenést, alvást, étkezést zavarja vagy az életminőséget rontja. Kezelésének célja a légutak élettani viszonyainak megőrzése, a légcsere biztosítása, helyreállítása.
Oki kezelések
Oki terápiára akkor nyílik lehetőség, ha a köhögés oka és mechanizmusa egyértelmű, így például a fertőző betegségek gyógyulása a köhögés megszűnését is okozhatja. Az oki kezelés mellett szükség lehet tüneti kezelésére is. A tünetek csökkentését szolgáló gyógyszercsoportok hatékonyságát eddig nem sikerült igazolni a bizonyítékokon alapuló orvoslás igényeinek megfelelően, mégis a mindennapi gyakorlatban kiterjedten alkalmazzuk őket.
Gyógyszeres kezelése
A légutak nyálkahártyáját védő nyák termelődését serkentő gyógyszerek (pl. szaponin, ipecacuanha, guajakol) gátolják az izgató anyagok hatását. Közvetlen a hörgők nyákelválasztását fokozza sóoldatok vagy illóolajok belélegeztetése hidegpárásítóval. A nyák tapadósságát csökkentik, így elősegítik annak kiürítését a brómhexin, ambroxol, acetilcisztein, karbocisztein tartalmú szerek. A köhögéscsillapítók olyan vegyületek, amelyek csökkentik a köhögési központ ingerlékenységét és gátolják a köhögési reflexet.
A központi köhögéscsillapítók csoportjába tartozó codein- és opiát-származékokat a gyermekgyógyászati gyakorlatban már alig használjuk. A bevonószerek, mint a méz, glicerin, cukorszirup, sűrített tej, aeroszolok elsősorban szubjektív javulást eredményeznek, de nagy előnyük, hogy nincs jelentős mellékhatásuk.
Nem gyógyszeres kezelés
A nem gyógyszeres kezelések közül kiemelendő az életmódra vonatkozó tanácsadás és a dohányzásról való leszoktatás. A környezetünk levegőjének hőmérséklete, pára- és portartalma jelentős mértékben befolyásolja a köhögéses panaszokat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.