Gyomortükrözés gyermekkorban
Felnőttekhez hasonlóan gyermek-gasztroenterológus is diagnosztikus és terápiás célból végez gyomortükrözést. A vizsgálat elvégzése minden esetben a szülő vagy törvényes képviselője tájékozott beleegyezése mellett történik. A felső endoscopiás vizsgálatok alatt alkalmazott anesztézia (érzéstelenítés, illetve altatás) módja életkorfüggő. Megfelelő együttműködés esetén, 12-14 éves kor felett elegendő a garat érzéstelenítése, esetleg vénásan bódító hatású készítmény beadására is sor kerülhet. Fiatalabb életkorban vagy az együttműködés hiánya esetén általános anesztézia alkalmazása szükséges, bizonyos esetekben a beteg légútjainak biztosítására, lélegeztetésére is sor kerülhet. Felső endoscopos vizsgálat előtti előkészítés célja, hogy minimálisra csökkentsük a gyomortartalom légutakba kerülésének lehetőségét (aspiráció). Emiatt, életkortól függően a vizsgálat előtt változó időtartammal étkezési, ivási tilalmat rendelünk el (2-8 óra).
Diagnosztikus céllal a következő esetekben végzünk gyomortükrözést: nehezített, fájdalmas nyelés, ismeretlen eredetű hányás, mellkasi fájdalom, hasfájás, felső emésztőtraktusból származó vérzés, mechanikai vagy kémiai sérülés (sav, lúg), gyulladásos bélbetegség gyanúja, felszívódási zavar, ún. poliposis szindróma és súlyos reflux betegség talaján kialakult nyelőcsőrák megelőző állapot követése (Barrett nyelőcső).
Fentiek közül kiemelném a felszívódási zavart okozó coeliakiat (nálunk helytelenül lisztérzékenységnek nevezik), ahol a diagnózis felállításához feltétlenül szükséges a vékonybél nyálkahártyájából szövettani mintát venni, azt mikroszkóp alatt értékelni. Gyermekkori nyelőcső reflux betegségben nem a tükrözés az elsőként végzendő beavatkozás, mivel a betegek többségében a nyelőcső nyálkahártyájának a károsodása nem figyelhető meg. A gyermekkorban is egyre gyakrabban kimutatott Helicobacter pylori által okozott idült gyomorhurut esetében a vizsgálat elvégzése indokolt súlyos tünetekkel társuló esetekben, illetve több terápiás próbálkozás ellenére is kiirthatatlan kórokozónál az antibiotikum érzékenység megállapítása céljából. Sav vagy lúg ivása esetén, amennyiben a száj nyálkahártyán is láthatók a felmaródás jelei és feltételezhető a nyelőcső károsodása a vizsgálatot a balesetet követő 24 órán belül el kell végezni, később már a nyelőcső átszakadásának igen nagy kockázata miatt nem javasolt. így megállapítható a sérülés súlyossága, kiterjedtsége és következtethetünk a kimenetelre, azaz számíthatunk-e szövődménymentes gyógyulásra (pl. szűkület kialakulása nélkül).
Terápiás céllal sokkal ritkábban történik felső endoscopia, mint felnőttkorban. A fekélyekből, visszerekből származó vérzések ritkák. Nyelőcsőszűkület tágítása is leginkább a marószer mérgezettek gondozása során válhat szükségessé. Idegentestet azonban gyakrabban kell eltávolítani, elsősorban azokban az esetekben, ahol az idegentest távozása nem várható a gyomorból, vagy nem történik meg 10-14 napon belül, vagy amelyek kilyukaszthatják, erodálhatják a bélfalat (pl.: gombelem). Nyelőcsőben megrekedt idegentestet sürgősséggel kell eltávolítani a nyelőcső falának sérülékenysége, szakadékonysága miatt. Tartós tápszondák behelyezése abban az esetben indokolt, ha a beteg 3 hétnél tovább szorul mesterséges táplálásra. Ilyenkor a bőr, illetve a gyomorfal átszúrásával, a garaton keresztül, a nyelőcsövön átvezetve kerül behelyezésre a szonda (PEG), ami a későbbiekben (amikor a beteg kielégítő mértékben tud szájon át táplálékot magához venni) ismételt gyomortükrözés során távolítható csak el.
A gasztroenterológus gyermekek esetében a gyomortükrözés elvégzését annak megterhelő volta, körülményessége miatt erősen megfontolja, a vizsgálat indikációját csak nyomós indokkal állítja fel. Gyakorlott szakember esetében maga a vizsgálat azonban minimális rizikót jelent a beteg számára.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.