A gégefedő gyulladása (epiglottitis)
A gégefedő és a gége hangszalagok feletti részeinek gyulladása, mely enyhe általános tünetek után hirtelen alakul ki. A betegek állapota gyorsan romlik, a beszéd gombócossá válik, fulladás jelentkezhet. Szakorvosi ellátás, kórházi elhelyezés szükséges. A kórokozókat fontos megemlíteni, hiszen a Haemophilus influenzae B típusa, (esetleg parainfluenzae) baktériumok ellen van védőoltás, illetve hatékonyan kezelhetők antibiotikumokkal.
A tünetek közül a gyors állapotromlást, lázat, rossz általános állapotot, beszéd- és nyelésképtelenséget, valamint a nyelési fájdalmat emelhetjük ki. A diagnózis a kórelőzmény és a tünetek alapján, valamint fül-orr-gégészeti vizsgálat kapcsán felállítható. Lényeges, hogy gégetükrözést csak akkor szabad végezni, ha felkészültünk az azonnali légútbiztosításra (intubációra), esetleg légcsőmetszésre, mivel a légutak elzáródást válthatja ki.
Elkülönítendő az előbb említett Pseudocroup szindrómától (laryngitis subglottica), heveny gégegyulladástól és a légúti idegentestektől. A gégefedő gyulladásának kezelésekor antibiotikumok adása, szteroid inhalálása porlasztó készülékkel, légutak biztosítása (intubálás), esetleg légcsőmetszés is szükségessé válhat. Jellemzően 3 és 6 (10) éves kor közötti gyermekek betegsége, akiknél a Haemophilus influenzae B fertőzés megelőzhető az ellene kifejlesztett védőoltással.
Az idült gégegyulladás
A gége és a hangszalagok idült gyulladása, mely gyermekkorban ritkábban fordul elő, mint felnőttekben. Több hetes fennállás után szakorvosi vizsgálat szükséges, elsősorban a többi betegségtől való elkülönítés miatt. Gyermekkorban ritkán fordul elő. Tartós rekedtség esetén minden életkorban szakorvosi, fül- orr- gégészeti vizsgálat szükséges! Gyulladásos folyamatok, krónikus irritáció, ritkán gyermekkori gyomorsav-visszacsorgás (reflux betegség), túlerőltetés okozhatja. Kiemelendő a passzív dohányzás szerepe!
A gége űrterében elhelyezkedő idegenszövet – szemölcs (papilloma), daganatok – és hangszalagcsomók következményesen okozhatnak krónikus gyulladást. Hetek óta tartó rekedtség, nehezített beszéd, hangtalanság és fájdalmas hangképzés, valamint köhögés, krákogás, torokköszörülés kísérheti. A diagnózist gége- és légcsőtükrözés, esetleg általános érzéstelenítésben, altatásban végzett mikroszkópos gégevizsgálat és hörgőtükrözés segítségével állíthatjuk fel.
Elkülönítendők a hangszalagcsomók, veleszületett gégerendellenességek, papillomatosis és a gége specifikus gyulladásai. A kezelésben fontos szerepet kap a gégediéta, mely szénsavas, fűszeres ételek fogyasztásának mellőzését és beszédtilalom betartását is jelenti. Az irritatív tényezők kerülése, az inhaláció, valamint a beszéd- és hangterápia jó kiegészítést jelentenek a gyógyuláshoz. Amennyiben nem sikerül áttörést elérni az életmód és étkezés megváltoztatásával, illetve tüneti kezeléssel, szóba jöhet gégeműtét mikroszkópos feltárásban, általános érzéstelenítésben.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.