A heveny gégegyulladás tünetei
Túlnyomórészt vírusok által okozott, gyakran ősszel és télen jelentkező, gyorsan kialakuló, heveny nyálkahártyagyulladás, mely a gégét és a hangszalagokat érinti elsősorban, de egyéb felső- vagy alsólégúti fertőzések is társulhatnak hozzá.
Környezeti hatások (pl. száraz, meleg levegő éjszaka), allergiás betegségek, valamint belélegzett gőzök és gázok, vagy (akár passzívan beszívott) dohányfüst is hajlamosíthatnak rá. Változó súlyosságú, akár teljes beszédképtelenségig fokozódó rekedtség, gyakori köhögési inger, gégetáji fájdalom a legjellemzőbb, melyhez egyéb felsőlégúti tünetek (orrváladékozás, torokfájás stb.) társulhatnak. Általános állapotromlás ritkán kíséri.
Számos ismert légúti vírus (Parainfluenza, RS, adeno-, egyéb légúti vírusok) lehet a kiváltója, amit baktérium (Streptococcus B-haemolyticus, H. influenzae, S. pneumoniae, M. catarrhalis, ritkán Mycoplasma pneumoniae) okozta másodlagos (felül)fertőzés követhet. Általános meghűléshez, náthához, légcsőhuruthoz, arcüreg- és torokgyulladáshoz is kapcsolódhat. Gyakran az orrváladékozás vagy a torokfájás jelentkezik elsőként, melyet köhögés, majd a többi tünet követ.
A diagnózist a gyermekorvos vagy a fül-orr-gégész a kórelőzmény és fül-orr-gégészeti vizsgálat, esetleg gégetükrözés alapján állítja fel. Gyermekeknél a gége és a hangszalagok vizsgálata nehézséget jelenthet. A kezelés elsősorban tüneti, orrsprayk, gyulladáscsökkentők, nyákoldók, párásítás alkalmazása, illetve a hajlamosító tényezők elkerülése javasolt. Antibiotikum rutinszerűen nem szükséges, csak igazolt bakteriális felülfertőződés esetén, súlyosabb esetekben adjuk. Fontos felhívni a gyermek és a szülők figyelmét is, hogy a gyulladt hangszalagok terhelése – például a sok beszéd vagy kiabálás, de a suttogás is gyulladt gégével – maradandó elváltozást, tartós hangképzési zavart, hangszalagcsomókat okozhat.
Pseudocroup szindróma (Laryngitis subglottica; laryngotra-cheobronchitis)
A hangszalagok alatti gége- és légcsőszakasz gyulladása, mely leggyakrabban vírusfertőzés következtében alakul ki. Általában három-négy év alatti gyermeken, felsőlégúti hurutot, orrvála-dékozást, köhögést követően jelentkezik. Gyorsan súlyosbodó, általában éjjel kialakuló, jellegzetes, magas frekvenciájú hangjelenség, ún. stridor kíséri be- és kilégzéskor egyaránt, valamint ugató köhögés jellemzi. Tünetei hirtelen jelentős fulladásig súlyosbodhatnak, ezért szakorvosi és kórházi ellátást igényel az esetek egy részében. Ritkán a gyermek ellilulásával, a légzésben részt vevő minden izom működését is igénybe vevő nehezített légzéssel és fulladással járhat. A diagnózis a kórelőzmény és a jellegzetes tünetek alapján felállítható.
- Gége és légcsőgyulladás
- Skarlát gyermekkorban, tünetei, kezelése
- Nyári fürdőzés veszélyei a fül-orr-gégész szemszögéből
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Eszközös vizsgálattal a gégében a nyálkahártya vizenyős duzzanatát, beszáradt, sűrű nyákos váladékot láthatunk. Fontos elkülöníteni az idegentest okozta fulladástól, heveny gége- vagy gégefedő gyulladástól (lásd a táblázatot). Gyakorlott szülők már a tünetek indulásakor, még kezdeti állapotban felismerik, így megelőzhető a súlyosabb helyzet kialakulása. A kezelés elsősorban ultrahangos porlasztó berendezéssel szteroid készítmények, nyákoldók, ödémacsökkentők, hűvös pára belélegeztetéséből, valamint bőséges folyadékpótlásból áll.
A légutak biztosítása, súlyosabb esetben intubáció napjainkban is szükséges lehet, korábban pedig gégemetszés is szerepelt a terápiás eszköztárban, amely ma, a hatékony gyógyszerek mellett már alig fordul elő ebben a betegségben. A szülők felvilágosításával, a megfelelő kezelés korai alkalmazásával a kórházi felvétel elkerülhető, különösen többszöri előfordulás után. Otthon a nyitott ablaknál történő lélegeztetés, a gyermek megnyugtatása, a kapkodó légzés lelassítása, valamint a roham előtt alkalmazható kúpok használata és a tüneti kezelés segít a súlyosbodó állapot elkerülésében, megelőzésében.
Idült mandula – és orrmandula-gyulladás, valamint – megnagyobbodás hajlamosít a betegség újbóli kialakulására.
Pseudocroup szindróma és a gégefedő gyulladása
Jellemző megjelenési ideje: jellemzően kisdedkor és gyermekkor. Kórokozók többnyire vírus, de okozhatják baktériumok is, mint pl.: H. influenzae B, parainfluenzae. A betegség során a hangszalagok alatti terület vagy a gégefedő gyulladása zajlik, ami ritkán órák alatt súlyos fulladásos tüneteket okozhat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.