Alternatív gyógymódok és a hagyományos orvostudomány
Mi az egészség?
A korszerű műszereknek és vizsgálati módszereknek köszönhetően ma már a betegségek korán felismerhetők, és hatásos gyógyszerekkel biztonságosan kezelhetők. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy mindenki makkegészséges. Nagyon nehéz meghatározni az egészség fogalmát. Az orvostudomány mérhető és összehasonlítható értékei, például a vérvizsgálat adatai, az EKG vagy a légzésfunkció vizsgálata csak kapaszkodót jelentenek a meghatározáshoz.
Az egészség fogalmába azonban beletartozik a személyes érzékenység, a szociális környezet vagy a külvilág hatása is. Egészségnek a teljes testi-lelki jó közérzetet nevezhetjük. Erre pedig nincsenek mindenkire egyformán alkalmazható értékek; az egyén maga dönt felőle.
Úton az egészség felé
A modern orvostudomány szinte kizárólag a mérhető, készülékekkel megjeleníthető területre összpontosít. Ezekkel a módszerekkel sok betegség felismerhető és kezelhető, a tökéletes egészséget azonban nem lehet biztosítani általuk. Mind többen keresnek hát olyan kiegészítő módszereket, amelyek teljes egészséget adnának. E téren fontos tényező a használható kezelési módszerek iránti igény.
Társadalmunk kívülről szemlélve haladó, nyitott és toleráns, de a család pszichikai és szociális háttérszerepének csökkenése következtében az egyén mindjobban elmagányosodik. Az anyagi jólét nem egyenlíti ki a stressz és az egzisztenciális félelmek okozta károsodásokat, melyek a konkrét szervi okok nélküli kórképek sokasodásában csapódnak le. E panaszok a belső egyensúly zavaraira vezethetők vissza, s esetükben funkcionális, pszichovegetatív vagy pszichoszomatikus betegségekről beszélünk.
Minden betegség lényeges tünete a fájdalom, amelynek kezelése a modern ipari társadalom problémájává vált A fájdalom eredetileg a test veszélyeztetését vagy súlyos funkciós zavarát jelzi, s ezáltal jelző szerepet tölt be, amit nemcsak az érintett, hanem a külvilág is észlel. A belső elégedetlenség és a szociális feszültségek megváltoztatják a fájdalom funkcióját. Egyfelől a feszültségek levezetésére szolgál, másfelől azt célozza, hogy környezete jobban odafigyeljen az egyénre. Ez a mechanizmus oly mértékig önállósodhat, hogy valóságos szervi zavarok és mérhető tünetek lépnek fel.
Melyek az alternatív gyógymódok?
Az ilyen panaszoknál a gyógyszerek és a készülékek csak tüneti kezelést eredményeznek, de magukat az okokat nem szüntetik meg. Ezzel magyarázható az elkeseredettség és elégedetlenség, amely sok embert az ún. alternatív gyógymódok alkalmazására indít. A hivatalos orvostudomány és az alternatív gyógymódok között nem húzódik éles határ.
Sok gyógymód a tapasztalat eredménye, és szigorúan tudományos módon százszázalékosan nem igazolható. A hagyományos orvostudomány, tehát a ma tudományosan elismert orvosi módszerek is állandóan változnak. Az alternatív gyógymód nem valami szerencsés kifejezés. Azt fejezi ki ugyanis, mintha a hivatalos orvostudományéval egyenértékű megoldásokat ajánlana. Ennek az elvárásnak azonban-nem felel meg.
Távol és mégis közel
Az embert mindig foglalkoztatta létének értelme, s ez is oka annak, hogy erősen filozófiai tartalmú gyógymódokat választ. Az egészségnek az a meghatározása, amely test és lélek egységét hangsúlyozza, nem a modern korban fogalmazódott meg; ott található valamennyi filozófiai megalapozottságú orvosi tanban.
Manapság sokan fordulnak magyarázatért a keleti filozófiákhoz, s eközben elfelejtik, hogy a kozmosz vezérelte és annak hatására létrejött testi-lelki egyensúly ideája a nyugati filozófiában is szerepel. A két ellentét jin és jang szimbolizálta dinamikus egysége ennek az egyensúlynak a szemléletes kifejezője. Az ellentétek sodrásában lezajló élet azonban nem a keleti filozófia sajátossága; ez a gondolat majdnem minden kultúrában megtalálható.
A modern orvostudomány sok eredményt ért el!
A modern orvostudomány sok életveszélyes betegség gyógymódját ismeri. Antibiotikumokkal harcol a fertőzések ellen. Gyógyszerekkel és műszerekkel olyan intenzív kezelést biztosít, amellyel a beteg súlyos sérüléseket és a test veszélyes funkciós zavarait képes túlélni. Jelentősen csökkent az újszülött-halandóság, és sokan érnek meg magas kort.
Az e pozitív változások adta biztonságról senki se mondana le. De fontos a hivatalos orvoslás hosszú és folyamatos hagyománya is, amely egzakt természettudományos felismeréseken alapszik az emberi test felépítéséről és működéséről. Ezeket az alapokat a gyógyítás valamennyi területén figyelembe kell venni.
Előnyök és hátrányok
Napjainkban elkeseredett vita folyik a hivatalos kezelési módok előnyeiről és hátrányairól, s egyre sürgetőbben jelentkezik a kevés mellékhatással járó alternatív gyógymódok iránti igény. A hivatalos orvostudománnyal szembeni kétkedés kétszeresen indokolt az alternatív módszerek esetében.
Ha valamely alternatív gyógymód nem indokolható a modern orvostudomány megalapozott ismereteivel, a legnagyobb körültekintéssel kell eljárni. Óvatosság ajánlatos akkor is, ha a gyógymód alkalmazói úgy gondolják, nincs szükségük orvosi ismeretekre. Tudatlan terapeuta kezében, hibás diagnózis esetén az alternatív gyógymódok kifejezetten veszélyesek lehetnek a beteg számára.
A bőség zavara
A megfelelő gyógymód kiválasztásának legfontosabb feltétele a pontos diagnózis. Ezt követi a lehetséges terápiák előnyeinek és hátrányainak mérlegelése.
Itt sok tényező játszik szerepet:
- a módszer ismert hatásai és mellékhatásai;
- a terapeuta képességei, a módszer alkalmazásában szerzett tapasztalata;
- a beteg hajlandósága a gyógymód elfogadására;
- a beteg testi-lelki állapota;
- a terápiára rendelkezésre álló idő.
Minden gyógymódnál fontos, hogy miután megszületett a döntés, következetesen járjuk végig a választott utat. A terapeuta és a páciens közös feladata a megfigyelés, és ha szükséges, a változtatás. Ennek feltétele kettejük bizalmon és őszinteségen alapuló viszonya.
Ha mindennek a követelménynek megfeleltünk, már nem úgy merül fel a kérdés: hagyományos orvostudomány vagy alternatív gyógymód. Az optimális kezelés és az átfogóbb egészség kulcsa a két módszer egyesítése.
A kéz reflexzóna-masszázsának módszerét kidolgozó Jürgen Kaiserrel együtt cikksorozatban megkíséreltük összekapcsolni az alternatív módszereket a hivatalos orvostudománnyal.
Pontosan kijelöltük az utakat, amelyeken olvasóink haladhatnak. A tenyérmasszázs-terápiára vonatkozó ajánlataink és a kórképek, amelyek a betegség jellegzetes megnyilvánulásait és a veszélyeket is tartalmazzák, lehetővé teszik, hogy a laikus is használhassa ezt a módszert. Azt azonban szeretnénk mindenkinek a lelkére kötni, hogy kétes esetekben forduljon orvoshoz.
Igények, kívánságok
Az emberi test felépítése és működése izgalmas téma, s fontos szerepet játszik napjaink egészségre nevelésében, amikor sok ember nincs harmonikus viszonyban a saját testével. A kórképek megismerésének nem az a célja, hogy a betegség jeleit keressük magunkon, hanem hogy megmutassa a gyógyuláshoz és az egészség megőrzéséhez vezető utat.
Széles skálán vázolja fel azokat a betegségeket, amelyek a tapasztalatok szerint jól reagálnak a tenyérmasszázsra. A gyógyszeres kezelés általában speciális tudást igényel, ezért csak előzetes orvosi konzultáció után szabad alkalmazni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.