Könyökrándulás gyermekeknél, kezelése
Kisgyermekkorban a ficamodások is nagyon gyakoriak, csakúgy, mint a törések. A rándulások tünetei hasonlítanak a törés tüneteihez: erős fájdalom, duzzanat és melegérzet jelentkezik. Elcsavarodásról (distorsione) beszélünk, amikor valamilyen baleset, természetellenes mozgás, ritkábban nem megfelelő izomtónus miatt az egyik ízület időlegesen módosul anélkül, hogy a csontok vagy csonthártyák közötti kapcsolat megszakadna.
Ficam
Ficamról akkor beszélünk, ha egy csont egy másikkal együtt egy ízület (összekötő nem rugalmas szövet, ami a csont stabilitását és mozgékonyságát biztosítja) részeként teljesen elhagyja a saját helyét, de eközben csonttörés nem következik be. Előfordulhat, hogy csak részben kerül ki a helyéből, ilyenkor részleges ficamnak nevezzük. A 2-3 éves korú gyerekekre jellemző leginkább a részleges könyökficam. A felkarcsont ízületéből részlegesen kiugrik az orsócsont (az alkar csontja) feje. Ez a mozdulat megtörténhet például akkor, amikor a gyereket kézen fogva erővel felemelik, vagy akkor esik el, amikor valaki éppen kezénél fogva meg akarja tartani, nehogy elessen. Ilyenkor esés közben a könyök kifordul a helyéből.
Mi történik?
A gyermek hason fekve a tenyerét lefelé fordítva tartja, nem tudja használni, és sír akkor, amikor mozgatja, a könyökét.
Mi a teendő?
Van egy egyszerű mozdulat, amivel a ficamot helyre lehet állítani, és azonnal enyhíti a fájdalmat, amelynek segítségével a gyerek újra tudja mozgatni a könyökét és a kezét. Ha rosszul végezzük, akár többször is megpróbálva, nagy fájdalmat okozhatunk vele, és a gyerekből csak ellenállást és félelmet váltunk ki. Első alkalommal jó, ha megnézzük az orvost, hogyan csinálja.
Megelőzés
Nyilvánvalóan próbáljuk meg elkerülni a baleseteket, amelyek ficamodást okozhatnak. Például ne emeljük fel a gyereket a karjánál fogva, és ne rázogassuk, ha kézen fogva vezetjük.
Homeopátia
A legfontosabb gyógyszer az Arnica 5CH, amit minden balesetnél, esésnél használhatunk, ha izomfájás, és zsibbadás alakul ki. Rögtön a sérülés után kell beadni, csillapítja a fájdalmat, meggátolja a vérömlenyek kialakulását, és a már kialakult vérömlenyek gyorsabban felszívódnak. Az ízületek elcsavarodása esetén adható a Ruta graveolens 5CH, ha a tünetek pihenés és fekvés hatására rosszabbodnak. A Bryonia 5CH akkor jó, ha az ínszalagokat éri a sérülés, az ízületek elfordulnak, és a mozgás és az érintés növeli a fájdalmat, a nyugalom és a meleg pedig jót tesz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.