Gyermekbetegségek

Vízsérv (hydrocele) gyerekeknél, ábrával!

A magzati élet során az ivarmirigyek (a here és a petefészek) a vese alatt alakulnak ki. Később a herék leszállnak a hasüregbe, egy tok veszi őket körül, ami azután egy közlekedési csatornát alakít ki a hasüreg és a herezacskó között. Ez a csatorna spontán bezáródik a születés pillanatában, vagy az első életéven belül. Ha születéskor nem záródott még be, akkor lehetővé teszi, hogy egy bizonyos mennyiségű folyadék – ami normálisan a hashártyában van – átjusson, és így veleszületett vízsérv alakuljon ki.

Általában ez a vízsérv az újszülötteknél (gyakrabban a koraszülötteknél) jelentkezik, és az első életévben spontán rendeződik, emiatt csak nagyon kevés gyereket kell meg­operálni ezzel a problémával. Ha viszont a here körül lévő folyadékot valamilyen sérülés vagy gyulladás, esetleg fertőzés éri, akkor szerzett vízsérvről beszélünk, amely nagyobbacska gyerekeknél vagy a kamaszoknál fordul elő.

Vízsérv

Általánosságban tehát a vízsérv a here­zacskóban felgyülemlett steril folyadékot jelenti. Ez a betegség érintheti az újszülöt­teket, de a nagyobb gyerekeket vagy akár a felnőtt férfit is. Nem súlyos probléma, ha megfelelően és időben diagnosztizálják, majd kezelik.

Tünetek

A herezacskó duzzadt és feszes, vagy csak az egyik oldalon, vagy mindkettőn, attól függően, egy vagy két herét érint-e. A herezacskó mérete a nap folyamán változhat, reggel kevésbé duzzadt, mert az ágyban fekvés során a folyadék visszatér a hashártyába, ezzel ellentétben estére a függőleges testtartás miatt meg­nő a benne lévő folyadéktartalom, ezért duzzadtabb.

A veleszületett vízsérv tünetmentes: a duz­zadás nem jár fájdalommal. A szerzett vízsérv viszont – minthogy valamilyen sérülés vagy fertőző betegség okozza – fájdalmas. A vízsérv gondot okozhat, mivel megnő a nyomás a herén, ezért megváltozhat a normális fejlődése. A here leszállásakor egy bélkanyarulat is leszállhat, ez pedig lágyéksérvet okoz.

Diagnózis

A tünetek megvizsgálása után megbizonyosodnak arról, van-e valamilyen fertőzés vagy gyulladás.

Terápia

Ha a vízsérv nem oldódik meg spontán, gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelést alkalmaznak. Ha ez sikertelen kimenetelű, vagy lágyéksérv alakult ki, sebészeti beavatkozásra van szükség, amelynek során lecsapolják a felgyülem­lett folyadékot, és a csatornavezetéket sebészeti úton elzárják.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.